10 vecí, ktoré ma o živote naučila mama

a

Ďakujem ti mami za to, kto som a čo dokážem. Vo veľkej miere za to vďačím práve tebe, že si mi vlastným príkladom pomohla vo mne prebudiť nasledovné dary, schopnosti a silu:

1. REŠPEKT

Moja mama ma naučila milote, úcte a rešpektu. Ukázala mi, že voči ľuďom, prírode, zvieratám a všetkému živému treba mať rešpekt a správať sa k nim milo. Úcta je prejav milosti, ktorý daruješ druhým. Ja som na opačnej strane naučila moju mamu, ako prejaviť rešpekt, úctu a milosť sama sebe :).

2. EMPATIA

Vnímavosť a empatia je silnou stránkou mojej mamy. Veľakrát rieši, čo si myslia iní a poukazuje na to, že treba vnímať a brať v uváhu pocity iných ľudí. Nabádala ma a bola mi príkladom v tom, ako sa pozrieť na vec a udalosti cez pohľad toho druhého a vnímať to, ako sa cíti. Som od prírody viac dominantný, svojhlavý a dopredu sa pozerajúci typ človeka, práve vďaka mojej mame som v sebe dokázala prebudiť empatiu, schopnosť sa vcítiť a vnímať pocity iného človeka, aby som mu mohla pomôcť.


mother-daughter3. DÔLEŽITOSŤ VZDELÁVANIA

Doteraz si pamätám, ako moja mama často hovorila, že správne vzdelanie je najdôležitejšie, lebo je to brána k lepšej práci, príležitostiam a budúcnosti. Vždy sa pre nás snažila vybrať to najlepšie vzdelanie, školu, aj keď bola v inom meste. To ma naučilo, vybrať si pre seba tie najlepšie zdroje vzdelávania. Moja mama bola príkladom. Nikdy sa neprestala vzdelávať. Keď na Slovensko prišla etická výchova, bola medzi prvými, kto to učil. Keď začala za mnou cestovať do Ázie, neváhala a pustila sa do učenia angličtiny a aj španielčiny. Keď niečo neviem a potrebujem vedomosť alebo informáciu, nejdem na internet, ale zavolám mojej mame, lebo ona určite bude vedieť odpoveď. Vzdelanie pre mňa znamená, akumulovať a rozvíjať svoju múdrosť. V tom ma inšpirovala mama. Zbožňujem to, že sa neustále môžem vzdelávať, aj keď to robím trochu inou formou ako moja mama.

4. PRACOVITOSŤ

Nepoznám viac pracovitého a húževnatého človeka, ako je moja mama. Čo ona dokáže urobiť, uskutočniť, je obdivuhodné. Niekedy sa pýtam, odkiaľ berie silu. Zistila som, že jej sila pramení z dvoch zdrojov. Prvý: povedzte jej, že je to nemožné, ona vám ukáže opak. Druhý: robí to z lásky pre nás, svoje deti a ľudí, ktorých miluje. Verím, že moja pracovitosť a húževnatosť pochádza od nej, lebo som to odmalička pozorovala.

5. SAMOSTATNOSŤ

Buď finančne samostatná, aby si bola slobodná a mohla si vybrať muža, s ktorým chceš byť, nie s ktorým musíš byť.” Tieto slová si jasne pamätám, moja mama mi ich často hovorila. Som za ne vďačná. Odmalička som bola tvrdohlavá a všetko, ale naozaj všetko, som chcela robiť sama :). Moja mama mi to umožnila, viedla ma k samostatnosti a schopnosti sa o seba postarať. Dovolila mi pocítiť, čo je sloboda a aká je dôležitá. To je zdroj mojej samostatnosti, schopnosti sa vynájsť a nestratiť sa vo svete.

6. MAŤ HRANICE

Keď moja mama niečo povedala, tak to platilo. V tom zmysle, že keď sme s bratom prekročili hranice, ona dodržala slovo a neustúpila. Vtedy som to nechápala, ale dnes, keď sa pozerám spätne a viem, aké je dôležité mať svoje hranice v živote, určené priority, vedieť, kedy je dosť…. Bolo kľúčové vidieť a naučiť sa, že musia byť jasne stanovené hranice. Mama mi to ukázala pravidlami v rodine a to mi umožnilo aj v mojom živote vedieť, kde sú moje hranice. Kedy už sa mi to nepáči, kedy je to na môj úkor, čo už nie som ochotná tolerovať a sama sebe ubližovať. Jasne stanovené hranice mi pomáhajú udržiavať vo vzťahoch rovnováhu.   

7. SPRAVODLIVOSŤ

Spravodlivosť je silná hodnota v mojom živote. Naučila som sa ju doma. Mama a otec vždy hovorili, že to, čo dostane jeden, dostane aj druhý. Všetko sa delí rovnako a spravodlivo. Nikdy som nemala pocit, že môj brat alebo ja, má viac a menej ako ten druhý. To vytvorilo medzi nami vzťah, v ktorom si nezávidíme a jeden druhému doprajeme. Ja som mladšia ako môj brat. To, čo robil môj brat, som vždy robila aj ja. Môj otec, ani mama nepovedali, že to nemôžeš robiť, lebo si dievča. Keď brat išiel na karate, išla som aj ja. Keď brat išiel na plávanie, išla som aj ja. Vytvorilo to vo mne pocit rovnocennosti a spravodlivosti. Nikdy som nechápala myšlienky alebo názory, že žena nemôže dosiahnuť to isté ako muž. Nebola som k tomu vedená. Som za to vďačná mojim rodičom.

MotherDaughter8. DOBRO

V mojej mame je najsilnejšia hodnota dobro. Nielen dobro, ktoré má ona v sebe a šíri ho ďalej, ale aj jej schopnosť vidieť, hľadať a odkrývať dobro v iných. Vo svojich študentoch vždy hľadala dobro. V ľuďoch naokolo vždy hľadá dobro. Vo mne a v mojom bratovi vždy hľadá dobro. Myslím si, že ideálny svet podľa nej je dobro a niekedy je smutná, keď vidí opak, a preto sa aj často strachuje a trápi. Aj tak si myslím, že chce vidieť viac dobra, a tak aj viac dobra vo svojom živote nachádza. Vďaka nej mám aj ja veľa dobra, dobrých ľudí v mojom živote.

Ja verím, že všetko má dve strany mince, dobro existuje vedľa zla, ale podstatné je to, čo sa rozhodnem vidieť a čomu venujem energiu. Čomu venujem pozornosť, to rastie. Neznamená to, že zlo neexistuje, len ho máš oveľa menej v živote, keď sa sústredíš, žiješ a šíriš dobro. 

9. SILA A SNY

Snívanie mám po mame :). Jej schopnosť snívať a nájsť v sebe silu ísť vpred, prekonať samu seba, to odkiaľ pochádzame, ju dostalo tam, kde je dnes vo svojom živote. A to posunulo mňa tam, kde ja som vo svojom živote. Ona pomohla naplniť moje sny a verím, že ja postupne pomáham napĺňať tie jej. Snívanie, vízie a ciele sú kľúčové pre môj život. Schopnosť vidieť lepšiu budúcnosť, túžiť, priať si a nájsť v sebe silu reálne uskutočňovať svoje sny.

10. LÁSKA

Asi najdôležitejšie, čo mi moja mama dala a neustále dáva, je bezpodmienečná láska a podpora. Táto láska mi umožnila byť človekom, ktorým dnes som. Táto láska mi vytvorila domov a vieru v seba samu. Táto láska mi dala pocit, že niekam patrím a vždy sa mám kam vrátiť. Táto láska mi dala pocit výnimočnosti a sebahodnotu. Táto láska mi pomohla vytvoriť v sebe zdroj sily, ktorý ma ženie dopredu. Táto láska je najväčší dar, ktorý mi moja mama dala.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem! Dúfam, verím, že ja raz budem schopná odovzdať do života svojim deťom tak veľa, ako si dala ty mne mami.

Čo teba naučila o živote tvoja mama?

Bola to jedna z 10 vecí, ktoré naučila mňa moja mama?

Učiť niekoho iného znamená to, že svojím príkladom, postojom, konaním, myslením mu ukážeme nové možnosti a hodnoty, ktoré v sebe môže objaviť. Tvoj život, prístup a rozhodnutia tvoria tvoj životný príbeh. Ako keď maliar maľuje obraz. Ako, keď rodič dieťaťu rozpráva rozprávku.

Čo naučíme iných, je sebareflexiou a zrkadlom na to, kto sme.

Naučila som sa, že každý z nás robí v danom momente iba to najlepšie, čo vie. Neexistujú dokonalí rodičia, otcovia, mamy. Nikto predsa nie je perfektný, tak prečo sa tým trápiť, viniť a dávať na seba takú záťaž. Najdôležitejšie je to, že dávame deťom, ľuďom naokolo a svetu neustále to najlepšie zo seba a sme otvorení vidieť, keď to tak nie je a zmeniť to. A ostatné si každý z nás musí zažiť sám a spracovať to.

Všetko najlepšie milé mamičky.

Katarína Zacharová


f.

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Zuzana
7 years ago

Mila Katka, to je nadherny clanok a vyznanie. Zo srdca dakujem. Hodnoty Tvojej maminky a Tvoje su nadherne. Zo srdca Vam obom prajem len to najlepsie. Zuzka

Helena Škulova
7 years ago

Katka-velmi pekne ďakujem.Stotoznujem sa s 10 pravidlami.To su skusenosti zo źivota.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x