12 krokov, ako zmeniť kvalitu vášho života

Je veľa spôsobov, ako môžeme žiť svoj život. Veľakrát sme si toho ani nie vedomí, žijeme svoj život podvedome, nevnímame súčasný moment, nie sme si vedomí svojich rozhodnutí, volieb, princípu, na ktorom náš život funguje.A preto častokrát žijeme realitu, ktorá sa nám nepáči a neuspokojuje nás.

Zvykneme merať kvalitu života iba cez veci, ktoré vlastníme, pozíciu, ktorú dosiahneme, koľko peňazí zarobíme, koľko vecí a áut si kúpime, aký luxus žijeme. Skúste chvíľu zvážiť, ako meriate vy kvalitu svojho života? Či budete stále šťastní, zdraví, veselí, spokojní, aj keď všetky tieto veci zmiznú?Je skutočná kvalita to, čo vidíme a držíme v rukách, alebo je to neviditeľné, niečo, čo je v nás, čo cítime, čo dávame a akú pravdu žijeme?

Čo ak toto všetko vlastníte, ale nemáte dostatočnú kondíciu a zdravie, aby ste si to všetko mohli naplno užiť. Alebo nemáte okolo seba priateľov, zdravé vzťahy, aby ste sa o to mohli podeliť. Všetky veci ste zaplatili peniazmi z práce, ktorá vás vôbec nenaĺňa. Od rána do večera ste v práci, ale neviete prežiť jeden deň bez aktivity, iba sa uvoľniť a zabaviť sa a cítiť sa slobodná?

Aká je vaša realita? Ale úprimne!

Všimla som si, že veľmi veľa ľudí si mylne myslí, že to, aký život teraz majú a ako ho vidia, je nemenné. Akceptujú kvalitu života, s ktorou nie sú šťastní, spokojní a neprináša im radosť. Žijú menej, ako by v skutočnosti mohli. Je to výsledkom ich voľby, veľakrát podvedomej. Prečo by si inak niekto vybral pre seba menej, niečo, čo ho robí nešťastným, nespokojným? Iba z dôvodu, že nevie, čo presne robí, podvedome robí svoje voľby, možno si myslí, že nemá na viac, lebo si sám seba neváži.

Ako začať so zmenou k lepšiemu?

Čokoľvek, čo robíme, robíme z určitého dôvodu. Len otázka, ktorú by sme si mohli položiť je: “Prospieva nám to? Je výsledok našej voľby ten, po ktorom túžime?”. Keď sa rozhodneme urobiť zmenu, veľakrát je to zo začiatku ťažké, lebo neustále sme v strete so starými zvykmi, názormi. Ale ako čas bude plynúť a my nezmeníme svoj názor, budeme pokračovať vo svojej zmene a neustále pôjdeme tým istým smerom, bude to jednoduchšie a jednoduchšie. Až sa to stane súčasťou nášho života, súčasťou toho, kým sme.

Vráťme sa naspäť k podstate, urobili ste si svoj život príliš komplikovaný? Zvážte. Máte skutočne dobré návyky?

Kľúčová otázka znie: “Čo je treba urobiť preto, aby ste vy a ľudia okolo vás boli zdraví a šťastní?

Inšpiráciou vám môže byť integrovaný výživový program, ktorý pozostáva z 12 krokov a jeho autorom je Joshua Rosenthal. Joshua Rosenthal pracuje v oblasti výživy viac ako 25 rokov a naučil sa, že pravdepodobne nie je len jeden správny spôsob stravovania sa. Každý by mal počúvať svoje vlastné potreby. Skúste samy!

Integrovaný výživový program: 12 krokov

 1. Pite viac vody
 2. Viac varte
 3. Zvýšte konzumáciu celozrnných potravín
 4. Zvýšte konzumáciu sladkej zeleniny
 5. Zvýšte konzumáciu listovej zelenej zeleniny
 6. Experimentujte s konzumáciou proteínov
 7. Jedzte menej mäsa, mliečnych výrobkov, cukru a chemicky a umelo prirpavených fast- foodových jedál, konzumujte menej kávy, alkoholu a tabaku
 8. Vytvorte si jednoduché a spoľahlivé zvyky podporujúce vaše telo
 9. Majte zdravé vzťahy, ktoré vás podporujú, pomáhajú vám osobnostne rásť, napĺňajú vás a robia šťastnými
 10. Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví a robíte ju pravidelne
 11. Nájdite si prácu, ktorú máte radi alebo spôsob, ako mať rád prácu, ktorú robíte
 12. Rozvíjajte svoju spirituálnu stránku

Kľúč k nášmu fyzickému a emocionálnemu zdraviu, lepšej kvalite života je pochopenie našich individuálnych potrieb, radšej než nasledovať spoločnosťou dopredu stanovené pravidlá. Vyberte si, čo je pre vás najlepšie, čo vám vyhovuje, čo vám dáva skvelý pocit. Experimentujte, skúšajte, čo vám vyhovuje, sústreďte sa na doplnenie zdravých potravín do vášho jedálnička, nájdite si pravidelný pohyb. Vytvorte si svoj osobný program pre zdravý a šťastný život.

Joshua Rosenthal tvrdí: “Ak nedostávate podstatné jedlo, ktoré vaše telo potrebuje, jedenie jedla z celého sveta neuspokojí váš hlad.”

Základné jedlo

Joshua Rosenthal má na to zasa veľmi inšpiratívny názor: “Základné jedlo je viac ako to, čo je na vašom tanieri. Zdravé vzťahy, pravidelná fyzická aktivita, naplňajúca kariéra a nájdenie duchovna môže naplniť vašu dušu a uspokojiť váš hlad po živote. Keď je základné jedlo uspokojené a vyvážené, váš život vás nasýti tým, že to, čo jete, bude druhoradé.”

Niekde podvedome vieme, že za nadváhou, nesprávnou životosprávou sa schováva aj nejaký osobný problém, Joshua to krásne vyjadril: “Niekedy sa nasýtime nie jedlom, ale energiou z nášho života. Tieto momenty a pocity dokazujú, že všetko je jedlo. My prijímame tisícky zážitkov, skúseností života, ktoré nás môžu naplniť po fyzickej, emocionálnej a spirituálnej stránke. Sme priam hlad po zábave, hravosti, dotyku, intimite, láske, úspechu, umení, hudbe, sebavyjadrení, líderstve, nadšení, dobrodružstve a spiritualite. Všetky tieto elementy sú dôležité formy výživy.”

Ako ste na tom vy s prísunom jedla do vášho základného života?

Ste so sebou spokojná? Ste šťastná?

Zodpovedá kvalita vášho súčasného života vašim predstavám?

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x