14 valentínskych odporúčaní, ako budovať krásny vzťah počas celého roku

Láska je za všetkým. Láska má rôzne podoby, formy a intenzity. SKUTOČNÁ LÁSKA má päť písmen, ale nekonečne veľa významov. Občas prináša úsmev a niekedy aj slzy. Záleží od nás, ako sa k láske postavíme a ako ju prijmeme. Dnešná doba prináša pre mnohých zhon a napätie. Chceme dobre zarábať, aby sme mali pohodlný život. A pritom niektorí z nás zabúdajú na to najdôležitejšie, čo je zdrojom všetkého. Je niečo krajšie, než milovať a byť milovaný? Keď vám partner či partnerka dokáže vyčariť úsmev na tvári, zaženie smútok i hnev, je to prejav čistej a úprimnej lásky. Nádherný výrok starogréckeho filozofa Aristotela hovorí za všetko: „Keby na zemi vládla láska, nepotrebovali by sme zákony“.

Dovoľte mi podeliť sa s vami o niekoľko tipov, ktoré môžu spríjemniť nielen váš Valentínsky deň! Mne pomáhajú udržať si nádherný vzťah plný lásky a porozumenia aj v tých náročnejších časoch. Tak ako nesvieti každý deň slnko, tak sa objavia aj medzi partermi nedorozumenia a hádky. Slnko však vychádza každý deň, a tak aj láska sa môže stať každodennou radosťou, ak sa o to spoločne pričiníme. Povedzte na Valentína svojim drahým partnerom a partnerkám, čo cítite a čo máte na srdci. Sú to dni, ktoré nás, viac ako inokedy, spájajú. Uvedomujem si, že v tento deň sú tie nádherné slová akoby viac vznešené. Ale platia stále! Aby bol vzťah medzi vami harmonický a naplnený po celý čas, musíte sa o váš vzťah starať obaja a utužovať ho každý deň. Nielen na Valentína!

Láska je základná životná potreba. Pamätajte si, že na prvom mieste je láska a rodina. Sú to ľudia, ktorí stoja vždy po vašom boku a podporujú vás z celého srdca. Láska je to najkrajšie a najhodnotnejšie. Láska je najdôležitejšia a stojí za všetkým.

Valentín je sviatkom všetkých, ktorí sa ľúbia. Vyberte sa spolu na výlet alebo na prechádzku. Zájdite spolu do kina. Ak vás partner pozve na večeru, bude to milé prekvapenie. Budete sa cítiť príjemne a užijete si nádherné chvíle v blízkosti milovaného človeka. Nezabudnite na drobnosť pre svojho partnera či partnerku. Nemusia to byť drahé a vzácne dary, stačí, ak budú darované zo srdca.

Trpezlivosť ruže prináša. Ak ste momentálne bez partnera či partnerky, všetko chce svoj čas. Tá pravá láska čaká na každého z nás. Len si to treba všimnúť, pretože pod svetlom je niekedy veľká tma. Treba mať otvorené oči, nikdy nevieme, kedy stretneme našu drahú polovičku. Nestrácajte odvahu, ak vaša láska nie je hneď opätovaná. Ale aj v tomto smere platí, že čas je relatívny. Nestačí lásku získať, treba sa o ňu dennodenne starať. Vráti sa vám to tisícnásobne. Stojte po boku svojho partnera a partnerky po celý čas a užite si každú spoločne prežitú chvíľu v prítomnom okamžiku.

Postavte svoj vzťah na pevných základoch. Zaujímajte sa o pocity svojho partnera. Je to cesta k vzájomnému porozumeniu. Rozprávajte sa o všetkom a nemajte pred sebou tajomstvá. Podeľte sa o výhry aj sklamania. Spoločne všetko ľahšie zdoláte. Osloboďte sa od minulosti, aj keď vás niekedy ťažia spomienky. Vylepšia sa tým vaše vzťahy. Pri komunikácii buďte otvorení a úprimní. Svojich partnerov si získate vašou povahou. Ak sa váš partner alebo partnerka zaujíma aj o vašu prácu, nezabudnite, že vám môže aj v mnohom dobre poradiť. Predsa len partneri sú k nám kritickejší, pretože nás dôkladne poznajú a chcú pre nás to najlepšie. Podeľte sa o svoje osobné i pracovné veci. Budete mať oveľa viac možností prehĺbiť váš vzájomný vzťah.

Existuje liek na lásku. Ešte väčšia láska. Buďte plní energie a nadšenia pre všetko nové. Veď zmyslom lásky je milovať a byť milovaný. A milovať sa celý život je zmyslom našej existencie. Milujte seba, svojich partnerov, svoje deti, svojich rodičov, svojich priateľov a zahrňte tento svet láskou. Teraz to potrebujeme viac ako inokedy.

Vzťah ako zrkadlo. Úprimnosť je jedným zo základov zdravého vzťahu. Každý máme svoje prednosti a talenty, ale takisto vlastnosti, na ktorých by sme mali popracovať. Náš partner a partnerka nám bol poslaný do cesty ako zrkadlo. Niet lepšieho, krajšieho a láskavejšieho učiteľa, ako je náš partner alebo partnerka. Stretli sme ich preto, aby sme sa mohli od nich učiť a vzájomne sa zdokonaľovať. Bohatstvo vzťahu spočíva v jeho stále sa meniacej podstate a výzvach, pred ktoré sme postavení. Bez zmeny nemožno dosiahnuť rovnováhu.

Láska potrebuje priestor. Každý z partnerov chce napĺňať svoj potenciál, neobmedzujte sa navzájom. Nezabúdajte však ani na svoje záľuby. Pokúste sa nemyslieť stále len na prácu a všetky povinnosti. Venujte primeraný čas sami sebe a svojim záľubám. Venujte sa tomu, čo vás baví a napĺňa. Uskutočnite vaše zámery a realizujte sa. Budete tak oveľa spokojnejší a odzrkadlí sa to aj na vašom okolí. Nikto vás nezväzuje, ani vo vzťahu. Vždy máte slobodnú vôľu. Nesmieme však zabudnúť, že všetky rozhodnutia majú svoje dôsledky. Aj partnerstvo je o kompromise a harmónii.

Spojenie dvoch ľudí a rozhodnutie ísť spoločnou cestou je záväzok spojenia dvoch duší v láske a odovzdaní sa. Zachovávajte úctu k svojim partnerom, tak ako ju máte sami voči sebe. Je to dôkaz vašej viery v lásku. Keď sme zamilovaní, nepoznáme hranice a všetko, čo robíme, vychádza z nášho srdca. Láska nám dodáva úžasnú energiu. Po čase však zamilovanosť vyprchá a začneme milovať nielen srdcom, ale aj hlavou. Ak budeme stále milovať celým svojím srdcom, táto energia sa bude znásobovať.

Dôvera medzi partnermi. Láska vyžaduje vzájomnú dôveru. Tá je nevyhnutná pri budovaní úspešného a trvácneho vzťahu. Pochyby vznikajú obvykle vtedy, ak stojíme pred problémom alebo sa cítime nejako ohrození. V prvom rade dôverujte svojim pocitom. Keď prídu ťažšie chvíle či kríza a niektoré veci si nebudete môcť hneď vyjasniť, láska a dôvera je to, o čo sa môžete oprieť. Dôvera predstavuje istotu vzájomnej vernosti bez ohľadu na výsledok.

Bez smútku nemôže existovať radosť. Bez protikladov niet pohybu, je to prirodzený vývoj. Aj život je neustále sa meniaca energia. Precítením hĺbky smútku sa jednoznačne rozvíjate a vaše srdcia sa viac otvárajú. Postupne nachádzate niektoré odpovede na otázky týkajúce sa vašej bolesti, ktorá je súčasťou ľudského bytia. Vyjadrujete tým ohromné bohatstvo svojho srdca. Keď chceme byť šťastní, musíme znova objaviť radosť. Tú pravú detskú radosť a lásku, s ktorou sme sa narodili a prišli na tento svet. Urobme šťastnými svojich partnerov a partnerky a budeme šťastní aj my.

Zdravá asertivita. Je umenie vedieť vyjadriť svoj názor a akceptovať názory ostatných. Akákoľvek situácia môže byť uzdravená citlivým prístupom a láskou. Nájdime v sebe silu a úprimnosť voči tým, ktorých sa táto situácia týka. Povedzme im, ako ich ľúbime, precíťme to a prejavme svoju lásku svojim partnerom a partnerkám. Sú ľudia, ktorí namiesto slov radšej svoju lásku prejavujú činmi. Na druhej strane sú ľudia, ktorí potrebujú počúvať, že ich ľúbite a znamená to pre nich oveľa viac ako samotné prejavy lásky.

Nádych – výdych. Život v partnerstve prináša aj situácie, ktoré nie sú vždy príjemné a vedia nás poriadne zaskočiť. Skôr ako zareagujete, je dobré sa upokojiť, aby ste nepovedali niečo, čo vás môže neskoršie mrzieť. Snažte sa do napätej situácie vniesť svieži a nezaujatý pohľad. Aj tie najväčšie problémy sa nemusia hneď a nevyhnutne riešiť vážne. Koľkokrát ste s odstupom času uznali, že ste mohli reagovať pokojnejšie alebo inak? Nie je to jednoduché, ale životné lekcie nás to dokážu naučiť. Možno vám pritom pomôže pomyslieť si na jednoduchú vetu: Nerobte svojim partnerom a partnerkám to, čo nechcete, aby robili oni vám.

Zodpovednosť. Vezmite svoj život do vlastných rúk. Len vy sami ste zodpovední za všetko, čo sa vám v tomto živote stalo. Keď sme boli deti, nepociťovali sme túto zodpovednosť. Ale ako dospelí sa tejto zodpovednosti nemôžeme donekonečna zbavovať. Nájdime v sebe odvahu a buďme sami sebou. Prevzatie zodpovednosti je dôkazom našej zrelosti a akceptovaním toho, že jediným človekom, ktorý riadi náš život, sme my sami.

Láska je jediné bohatstvo pre každého. Je jej nekonečne veľa a neplatia pre ňu žiadne obmedzenia, pokiaľ si ju vážime, ctíme a chránime.

Ako ste oslávili Valentína?

Máte nejaké svoje odporúčanie, ktoré by nám všetkým mohli pomôcť?

Ako si udržiavate šťastný a krásny vzťah počas celého roku?

Želám vám nekonečne veľa LÁSKY, šťastia, zdravia a spokojnosti!

Miriam Letašiová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
10 years ago

Evka ďakujem za nádherný a úprimný koment 🙂 Čas je relatívny, nie je dôležité či Valentín spoločne oslávite ráno, naobed alebo večer, či v ten deň alebo o týždeň. Skutočná láska nepozná hranice, obmedzenia ani neočakáva 🙂 Veľmi si vážim Evka tvoje slová, že si sa podelila. Všetko dobré a hlavne veľa lásky 🙂

Eva
10 years ago

Ďakujem za naozaj pravdivé rady, ako zlepšiť svoj vzťah. Aj my máme s partnerom problémy, hlavne kvôli časovej vyťaženosti a občas ma napadne aj fakt, že mimo povinností svoj čas trávim len s ním (hoci aj to je neuveriteľne málinko času) a začína ma to ubíjať. Nie že by som ho nemala rada, práve naopak, ale človek by nemal zabúdať ani na svoje záujmy a partneri by sa skutočne nemali navzájom obmedzovať. Verím, že sa nám to podarí prekonať a všetko bude nakoniec fajn.
MY sme si svoj Valentín o týždeň posunuli, nakoľko sme spolu v tento deň byť nemohli 🙂

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x