5 princípov, na ktorých vybudujete zdravé vzťahy vo svojom živote

Sloboda. Láska. Pochopenie. Pravda. Sebarealizácia. Päť základných princípov, ktoré splietajú sieť zdravého, plnohodnotného a obohacujúceho vzťahu. Či už je to priateľstvo, rodičovský, súrodenecký, ľúbostný, obchodný vzťah alebo vzťah, ktorý máme sami so sebou. Každý vzťah je založený na rovnakých princípoch.

Uvedomila som si, že pre mňa sú vzťahy zdrojom inšpirácie a neustále ma posúvajú ďalej. Prostredníctvom nich sa učím o živote, o tom, čo chcem a kým vlastne som. Úplne na začiatku mojich vzťahov som si myslela, že ich človek môže mať iba niekoľko, ak chce, aby boli kvalitné. Musíme byť neustále fyzicky v kontakte, robiť spolu všetko a najlepšie rovnaké veci, že jeden za druhého zodpovedáme, svojím spôsobom sa navzájom vlastníme a potom k sebe patríme.

Myslela som si to dovtedy, dokiaľ som nepocítila vlastné obmedzenie, prílišnú zodpovednosť za druhého človeka a kým som skutočne určité vzťahy doslova nepokazila, alebo sa im vyhýbala. Častokrát som sa bála prílišnej intimity, že ma ten druhý človek tak spozná, že sa stanem od neho závislou. A najväčšia obava bola, že nebudem viac sama sebou, že sa zmením, že sa zo mňa stane “otrok”.

Všetky tieto emócie sa vo mne tvorili na základe skúsenosti zo všetkých mojich predchádzajúcich vzťahov. Nie je ľahké odpútať sa od toho, čo zažijeme, čo odpozorujeme a čo nás iní naučia. Nie je ľahké sa v tom vyznať, zistiť, aké vzťahy chceme mať a ako ich chceme žiť. Ale pravda je taká, že treba zabudnúť na všetko, čo sme o vzťahoch doteraz vedeli a zistiť sami, čo pre nás vzťahy znamenajú a čo v nich hľadáme.

Každý vzťah je vzácnosť. Je to priestor, kedy zdieľame život, myšlienky, čas, emócie s niekým iným. Tento druhý človek je nám zrkadlom a my sa v ňom vidíme. Vo vzťahu prežívame to, kým skutočne sme, všetky emócie, ktoré existujú a zisťujeme o sebe, čo sme nikdy nevedeli. A tým sa rozvíjame, osobnostne rastieme a zisťujeme, čo v živote chceme a nechceme.

Nasledovných päť princípov mne osobne neustále pomáha budovať krásne, obohacujúce a pozitívne vzťahy. Dúfam, že vám budú inšpiráciou.

Princíp 1: SLOBODA

Nemôžeme vlastniť toho druhého, pretože nám nepatrí.

Sloboda je základný princíp akéhokoľvek spolužitia. Dopriať druhému človeku, aby mohol žiť život spôsobom, akým chce, aby myslel a robil, čo mu je prirodzené. Venovať sebe a druhému slobodu znamená vzájomný rešpekt. Ak máme skutočne niekoho radi, doprajeme mu slobodu, lebo chceme pre neho to najlepšie. Sloboda vytvorí priestor pre kreativitu a osobný rozvoj. Ak doprajeme slobodu druhému, získame ju aj sami pre seba.

Princíp 2: LÁSKA

Všetko, čo skutočne existuje, je láska. Strach je iba naša ilúzia.

Láska je zdrojom všetkého, je to energia, ktorá v nás pulzuje, je vo všetkom. Láska je súčasťou každého vzťahu. Láska je skutočná iba vtedy, ak je bez podmienok. Ak v živote a vo vzťahoch konáme z lásky, a nie zo strachu, život sa stane prekrásnym a prinesie nám presne to, čo chceme. Láska znamená mať rád a dávať bez obmedzení, lebo sme si vedomí, že to, čo dáme iným, dávame sebe samým. Mať niekoho rád znamená, mať ho rád takého, aký je, nemeniť ho na svoj obraz.

Princíp 3: POCHOPENIE

Pozeraj sa na svet aj očami toho druhého a uvidíš, čo si nikdy nepoznal.

Láska je spojená s pochopením toho druhého ako jedinečného a výnimočného človeka. Brať druhého človeka ako partnera a rešpektovať to, aký je, ako myslí, ako cíti. Akceptovať názor druhého, ale vedieť vyjadriť svoj vlastný, je skutočné pochopenie. Neodsudzovať iných za to, čo robia a ako sa chovajú, bez toho, aby ste sa opýtali na ich dôvod a videli svet ich očami. Tolerancia a rešpekt sú základom k slobodnému spolužitiu a voľnému priebehu citov a lásky vo vzťahu.

Princíp 4: PRAVDA

Aj keď nevidíš alebo nechceš vidieť pravdu, ona aj tak stále existuje, lebo je skutočná.

Úprimnosť je základom komunikácie vo vzťahu. Úprimnosťou prejavíme druhému človeku rešpekt, lásku a doprajeme mu slobodu. Byť úprimný znamená, vážiť si pravdu, nezatvárať pred ňou oči. Pravda, aj keď môže byť trpká, je oslobodzujúca. Neklamať samých seba a iných chce odvahu, odvahu pozrieť sa pravde do očí a žiť s úprimnosťou. Skutočný priateľ vždy ocení pravdu pred klamstvom.

Princíp 5: SEBAREALIZÁCIA

Najväčším darom pre druhého človeka je, keď mu pomôžeme stať sa jeho najlepšou verziou.

Vzťahy začnú byť nepríjemné a limitujúce, keď si navzájom nedoprajeme sebarealizáciu a osobný rast. Keď si myslíme, že vieme, čo je pre toho druhého najlepšie a nenačúvame jeho skutočným prianiam. Ak máme niekoho radi, chceme, aby bol šťastný a sám sebou. Chceme mu pomôcť dosiahnuť jeho sny a dopriať aj sami sebe to isté. Skutočný partner a priateľ vie, že ste rovnocenní partneri a to, čo si praje pre seba, chce aj pre vás.

Nech sú vaše očakávania od vzťahov akékoľvek, vyberte si pre seba a tvorte iba tie najkrajšie vzťahy, ktoré pozitívne obohatia váš život, podporia vás, dodajú vám sebavedomie a uvedomenie si, kým ste. Vyhýbajte sa vzťahom, ktoré vás oslabujú, odoberajú energiu, otupujú vaše zmysly a berú radosť zo života.

Vzťahy, v ktorých ste, nie sú náhoda. Ste ich spolutvorcom, priťahujete ich. Buďte si toho vedomí a začnite dávať do vašich vzťahov to, čo by ste si želali z nich prijímať. A práve týchto päť princípov, ktoré do vzťahov vnesiete, vám pomôže ich uzdraviť a vylepšiť. Prirodzeným spôsobom sa vám „vyčistia“ ľudia a vzťahy vo vašom živote a zostanú iba tie najkrajšie.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x