Ak chceš, aby sa o tebe vedelo, musíš dať o sebe vedieť

Tento týždeň som mala výstup v slovenskej televízii TV Doma v magazíne L.O.V.E., v ktorom som hovorila o svojej novej knihe Ako dostať od života, čo chceme, o mojej práci a aj projekte RealWoman, aj keď som meno nemohla spomenúť. A viackrát som dostala otázku: „Ako si sa dostala do televízie?”. A tak som začala rozmýšľať o tom, čo som urobila, ako som to dosiahla.

Mnohé z nás majú skvelé nápady, sú šikovné, talentované, niečím výnimočné, prípadne majú bohaté vedomosti a skúsenosti, ale nevedia si predstaviť, kto a ako by ich mohol využiť. A navyše, mnohé z nás nemajú tú odvahu a odhodlanie dostatočne sa „odprezentovať“, povedať, čo robia rady a aj dobre a ako by pre niekoho iného vedeli byť prínosom.

A tak naše nápady, služby, produkty, skúsenosti skončia zapadnuté prachom, nevyužívame ich a sužuje nás nespokojnosť s naším životom, či peniazmi alebo vlastnou užitočnosťou. Možno si poviete, že nemáte dostatok kontaktov, známostí, či skúseností. Alebo sa pozriete na internet a uvidíte tam množstvo oznamov, ponúk, konkurencie a radšej sa ani o nič nepokúsite a rovno to uzavriete slovami: Nemám šancu. Moja odpoveď na to je, hľadaj spôsoby, AKO sa to dá, nie ako sa to nedá.

Pri zamýšľaní sa nad tým, ako som sa dostala k výstupu v televízii, v ktorom som hovorila o knihe, ktorá vlastne ešte nie je ani vydaná knižne, ale existuje ako ebook, som prišla na niekoľko myšlienok. Ak máte nejaký cieľ, niečo, čo robíte dobre, prípadne dlhoročné vedomosti, odporúčam nasledovné, aby ste sa dostali o krok ďalej. A nevzdávajte sa! Pretože, ak máte svoj cieľ, sen či talent, stojí za to, aby ste pre to urobili všetko a až potom zhodnotili, či to má uplatnenie a bol by po tom dopyt. A aj potom si stále môžete vybrať možnosť, že to jednoducho budete robiť pre radosť, lebo to milujete, aj keď vaša klientela nie je veľká. Nikdy neviete, čo sa môže stať z niečoho, čo milujete.

Nikdy sa nevzdávajte skôr, ako ste neskúsili všetko

Množstvo žien sa vzdáva ešte skôr, ako sa vôbec o niečo pokúsia, ešte skôr, ako urobia prvý krok k svojmu cieľu. A prečo? Lebo sa zľaknú. Zľaknú sa preto, lebo si myslia, že je tam obrovská konkurencia a ony by sa neuchytili, neveria si. Nechajú sa zastrašiť svojimi vlastnými myšlienkami o tom, ako to nevyjde, ako sa to nepodarí, namiesto toho, aby všetku svoju energiu venovali krokom, potrebným na realizáciu a myšlienke, že to môže vyjsť a podariť sa. Ak niečo veľmi chcete, nevzdávajte sa skôr, ako ste pre to urobili všetko, skôr, ako ste nevyužili všetky cesty, kontakty a možnosti, aby ste si mohli povedať: Urobila som všetko, nemám, čo ľutovať. Váš cieľ či sen za to stojí!

Konkurencia je skvelá vec, núti vás rásť a môžete sa od nej učiť

Nezľaknite sa konkurencie, v dnešnej dobe je všade konkurencia, všetko už raz bolo povedané, urobené alebo vymyslené. Ale teraz ide skôr o to, ako to podáme, aká je naša osobná pridaná hodnota, kto ste vy, ako kvalitne to vykonáte. Takže, aj keď je vás viac, pracujte na sebe, aby ste dokázali ponúknuť, čo najviac. Nepodceňujte svoje dlhoročné skúsenosti či talenty. Konkurencia je skvelá, pretože vás neustále bude nútiť rásť a zdokonaľovať sa. Môžete sa veľmi veľa od nej naučiť, vyhnúť sa chybám, ktoré ona urobila. Pozerajte sa na svoju konkurenciu ako na potenciálneho partnera a sústreďte sa na rozvoj svojej práce, talentu, či cieľa.

Buďte vytrvalé, trpezlivé a verte, že sa to stane

Dosiahnutie cieľa si vyžaduje obrovskú trpezlivosť, neustály progres a vytrvalosť. Pretože prídu chvíle, keď to vyzerá beznádejne, objavia sa problémy alebo sa nedostaví žiadna odpoveď. Ľahko sa kráča za slnečných dní, ale najdôležitejšie je robiť kroky aj za tých daždivých a mať vieru, že sa to podarí. Myslite na to, čo chcete, nie, čo nechcete. Dajte o sebe, svojich plánoch a cieľoch vedieť iným ľuďom Hovorte o tom, čo plánujete, čo milujete alebo v čom ste dobré, ľuďom, ktorým veríte, ktorí by vám vedeli pomôcť či poradiť. Niekedy ani neviete, kto vám dá aký tip alebo ponúkne pomocnú ruku. Niekedy sa od jedného človeka dostanete k druhému a od druhého k tretiemu. Hlavne sa nehanbite hovoriť o tom, v čom ste dobré, výnimočné a v čo veríte. Ak to nikomu nepoviete, nikto vás nebude počuť, a tak vám ani nikto nedokáže pomôcť. Dnes musíte dať o sebe vedieť, aby sa o vás vedelo. Takže hovorte s nadšením o tom, čo plánujete, čomu sa venujete, podeľte sa o svoju víziu či cieľ. Možno nájdete nového partnera, oporu, podporu alebo aj nové možnosti.

Vážte si každú podporu, ktorú dostanete

Buďte vďačné za každú podporu, pomoc, radu a ochotu ľudí spolupracovať. A ak budete vidieť príležitosť, pomôžte im naspäť, ako sa len dá. A nielen ľuďom, ktorí vám pomohli, ale hocikomu, koho stretnete, kto vám napíše, či vás osloví, skúste poradiť niečo, čo by mu mohlo pomôcť. Nenechávajte si veci iba pre seba zo strachu, že niekto bude lepší alebo sa mu bude viac dariť, všetko sa vráti ako bumerang. Ak nedokážete dopriať úspech a šťastie niekomu inému, ťažko ho privítate vo svojom živote. Ale čím viac dáte, tým viac v živote dostanete.

Buďte otvorené a prispôsobivé novým možnostiam

Buďte obozretné pri vývoji udalostí, prijímajte nové možnosti. Plávajte s prúdom, aj keď vás niekedy pošle tam, kam ste nechceli či nepredpokladali ísť, ale bude to mať svoju príčinu. Môžu sa vám otvoriť nové možnosti či príležitosti a na to treba byť aj dostatočne flexibilný a prispôsobivý.

Keď som ja hľadala spôsoby propagovania mojej knihy, hovorila som o tom každému kamarátovi, ktorého som stretla. Napísala som známej v televízii, ktorá napísala svojej známej, ale dlhšie sa mi nedostávalo odpovede. Raz som sa stretla s dobrým kamarátom a povedala som mu, čo mám v pláne, dal mi iný kontakt v televízii. Zavolala som tej panej a stretli sme sa. Tiež som jej povedala o všetkých mojich plánoch a víziách a ona mi neskutočne pomohla. Nakontaktovala ma na kľúčovú osobu v televízii a tá mi zavolala. Namiesto do Telerána som išla do L.O.V.E. a neváhala som využiť túto príležitosť. Zistila som, ak chcete, aby ste niečo dosiahli, dali o sebe vedieť, musíte vedieť o sebe a svojich aktivitách rozprávať, zo srdca, s nadšením a úprimne. Povedzte, čo máte v pláne, prečo to chcete a čo viete ponúknuť. Urobte svoju časť práce a ostatné príde samo :).

Rada by som sa prostredníctvom tohto článku poďakovala všetkým, ktorí mi tak neskutočne za posledné dva mesiace pomohli, ponúkli mi nezištnú pomoc, podporu a energiu. Ďakujem, úprimne si to vážim!

A tu si môžete pozrieť môj vstup v magazíne L.O.V.E. a dozvedieť sa viac o mojom príbehu a knihe Ako dostať od života, čo chceme,

http://doma.markiza.sk/archiv-doma/l.o.v.e/49586 môj vstup je v 2. časti #2 a začína sa minutou 14:22

alebo na Facebooku http://www.facebook.com/notes/e-book-ako-dostat-od-zivota-co-chceme/tv-doma-magazin-love-hovorim-o-knihe-ako-dostat-od-zivota-co-chceme-a-o-mojej-pr/166167576749947

Držím vám veľmi palce v dosahovaní vašich snov, v každom malom kroku vpred a osobnom raste. Život je proces, sme v neustálom vývoji.

Veľa úspechov! Poteším sa, ak sa podelíte o svoje vlastné príbehy, ako ste niečo dosiahli, či naplnili svoj sen alebo dokázali „predať“, odovzdať svoje vedomosti alebo zručnosti.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x