Ak chcete byť šťastné, prestaňte sa vyhovárať

Všetci túžime po spokojnom a šťastnom živote. Šťastie si dávame za cieľ do budúcnosti, často však mávame množstvo výhovoriek, prečo nemôžeme byť šťastné práve teraz. Nie je vhodná doba, nemáme dostatok peňazí, toho správneho partnera alebo vytúženú postavu. Je vôbec potrebné stále na niečo čakať? Pozrime sa na 6 najčastejších výhovoriek, ktoré spôsobujú, že pocit šťastia a radosti odkladáme stále na neskôr.

Výhovorka č. 1: Keby som žila niekde inde, bola by som šťastná

Možno si tiež myslíte, že by sa vám jednoduchšie začínalo odznovu, ak by ste mali možnosť odísť do iného mesta či štátu,. Bohužiaľ, nie vždy je to tak. Hovorí sa, že pred svojimi problémami neutečieme – nájdu si nás všade a počkajú na nás. A je to naozaj tak. Kamkoľvek na svete sa presunieme, svoje návyky a myslenie si berieme so sebou. Preto najlepším miestom na nový začiatok býva práve to, kde momentálne sme.

Výhovorka č. 2: Keby som bola mladšia/staršia, bola by som šťastná

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú presvedčení, že šťastie závisí od nášho veku, mám pre vás zaujímavú informáciu. Výskumník Ronald Inglehart pracoval v 90-tych rokoch na štúdii, v ktorej 170 000 ľudí zo 16 krajín odpovedalo na rovnakú otázku: „Ako ste spokojní so svojím životom?“ Cieľom výskumu bolo zistiť, či má vek človeka vplyv na jeho pocit šťastia. A výsledky boli naozaj prekvapujúce:

  • 15-24 rokov na 81% spokojní so svojím životom
  • 25-34 rokov na 80% spokojní so svojím životom
  • 35-44 rokov na 80% spokojní so svojím životom
  • 45-54 rokov na 79% spokojní so svojím životom
  • 55-64 rokov na 79% spokojní so svojím životom
  • 65 rokov a viac na 81% spokojní so svojím životom

Percentá spokojnosti sú pre každú vekovú skupinu takmer rovnaké! Napriek všetkým mýtom a rečiam o problémových tínedžeroch, či kríze stredného veku, sa nakoniec ukázalo, že vek má iba 1-percentný vplyv na náš pocit šťastia. Ak to teda nie je vekom, čím potom?! Žeby postojom k životu?

Výhovorka č. 3: Keď stretnem toho „pravého“, budem šťastná

Odkiaľ máme túto predstavu? Možno z filmov alebo príbehov z kníh, kde život ženy od základov zmení princ na bielom koni alebo v súčasnosti skôr princ s tučným bankovým kontom. Pravdou je, bohužiaľ, že nikto iný nás nemôže urobiť šťastnými.
Viete, aké je tajomstvo väčšiny úspešných a šťastných žien? Naučili sa bojovať vo vlastných „bitkách“, vyrovnať sa s nepriazňou osudu, aj so sklamaním. Samy prešli tým, čo sa nazýva „skutočný život“ a pochopili, že svoj život si potrebujú vedieť vylepšiť každá sama.

A čo vzťahy? Hovorí sa, že kým samy sme, takých ľudí aj vyhľadávame. Spokojní ľudia priťahujú spokojných ľudí, a naopak, nešťastní ľudia vyhľadávajú nešťastných ľudí. Osoby zo šťastných párov boli šťastnými už predtým, než stretli svojho partnera. V skutočnom svete to teda nie sú druhí ľudia, kto môže zmeniť náš život k lepšiemu. Naše šťastie je v prvom rade v našich vlastných rukách.

Výhovorka č. 4: Keby som nemala problémy, ktoré teraz mám, bola by som šťastná

Problémy boli a vždy budú. Keď sa práve netrápime veľkými problémami, čoskoro si ich „vyrobíme“ z malých problémov. Výborne to vystihuje príklad bývalého vysoko postaveného manažéra na dôchodku: „Pred rokmi som sa trápil miliónovými obchodmi. Teraz ma dokážu rozhádzať aj špinavé okná a vyschnutý trávnik. Keď mám už menej dôležitých starostí, pozastavujem sa aj nad maličkosťami.“.

Vždy sa nájde niečo, čím sa môžeme znepokojovať. Čo tým však vyriešime? Čím menej pravidiel máme o tom, aký by život mal byť a ako by sa v ňom iní ľudia mali správať, o to šťastnejšie budeme.

Výhovorka č. 5: Keby som tak mala…

Tento typ výhovorky má na svedomí naše ego – tá časť nás, ktorá sa rada porovnáva a zvykne nám hovorievať: „Ak túžiš byť dokonalá a trendy, chceš vzbudiť závisť u kamarátok alebo zbaliť kolegu, potrebuješ toto a hneď teraz.“. Tak sa nám doma hromadia kabelky, nové páry topánok, módne výstrelky aj úplné zbytočnosti.

Nie je nič zlé na tom, keď si nakupovaním robíme radosť. Ale priznajme si, keď je naša sebahodnota závislá od vecí, ktoré vlastníme, ide o neistú hru. A to aj v prípade produktov nosiacich zvučné luxusné značky! Sme hrdé v prvý deň, stále nadšené na druhý a tretí deň, avšak po dvoch týždňoch sa samy seba znovu pýtame: „Čo by som si ešte mohla kúpiť, aby som sa cítila lepšie?“

Nepovažujme za tak dôležité to, čo si iní ľudia myslia, alebo či je niekto iný našimi nákupmi očarený. Šťastné s hŕbou vecí budeme iba vtedy, keď dokážeme byť šťastné aj bez nich.

Výhovorka č. 6: Budem šťastná, až keď…

…sa vydám, schudnem 8 kíl, splatím lízing, budem povýšená, pôjdem dovolenkovať na Bali, atď. Ako často odkladáme svoje šťastie? A prečo to vôbec robíme? Šťastní ľudia neodsúvajú pocit radosti a nečakajú, kým sa niečo stane v budúcnosti. Žijú naplno tu a teraz!

To je iba zopár z množstva výhovoriek, ktoré sú známe asi každej z nás. Aké ešte poznáte? Aké používate vy ?
Prezradím vám, čo funguje u mňa. Ak chcete byť skutočne šťastné, zabudnite na sťažovanie, výhovorky, kritizovanie, aj súdenie iných ľudí. Namiesto toho začnite:

  • PREMÝŠĽAŤ o veciach, ktoré vás tešia
  • HOVORIŤ o veciach, ktoré vás tešia
  • ROBIŤ veci, ktoré vás tešia
  • OBKLOPOVAŤ sa ľuďmi, ktorí vás tešia

Áno, je to tak jednoduché! Skúste to a zakrátko samy pocítite rozdiel. Šťastie totiž nie je o tom, nakoľko úspešné, krásne a finančne nezávislé sme, ale o tom, ako sa cítime.

Dagmar Gabulová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x