Aké je vaše najhoršie rozhodnutie pri výbere novoročných predsavzatí?

Každému sa s novoročnými predsavzatiami môže spájať niečo iné. Neraz však pri uvažovaní nad tým, či si ich dávať, premýšľame, či nebudeme sklamaní, keď s nimi budeme zápasiť. Mne sa pri predsavzatiach, a nielen tých novoročných, vybaví tento príbeh:

Jedna žena, ktorá nemala priveľké ekonomické zdroje, raz našla vajce. Celá šťastná zavolala manžela a deti a povedala: „Je koniec všetkým našim starostiam. Pozrite sa, našla som vajce! Nezjeme ho, ale dáme ho vysedieť susedovej kvočke. Potom budeme mať kuriatko, z kuriatka bude sliepka. Samozrejme, sliepku nezjeme, ale necháme ju znášať kopu vajec a z vajec budeme mať kŕdeľ sliepok, ktoré budú znášať ďalšie vajcia. A tak budeme mať veľa sliepok a veľa vajec. Ani sliepky, ani vajcia nezjeme, ale ich predáme a budeme mať teliatko, teliatko odchováme a bude z neho krava a krava bude mať ďalšie teliatka a budeme mať celé stádo. Potom stádo predáme a kúpime si pole a predáme aj pole, a kúpime, a predáme a…” Ako tak rozprávala a popritom gestikulovala, vajce jej vypadlo z ruky a rozbilo sa.

Naše predsavzatia sa často podobajú táraniu tejto ženy. Chceme niečo urobiť, povedať, zariadiť, zmeniť… čas plynie a my sme stále v rovine premýšľania, ale nerobíme nič konkrétne, len uvažujeme, čo by sme mohli a mali…

U mňa sa s rozhodovaním, či si nejaké predsavzatie dať, spája jedna zásadná vec, a to, že chcem mať niečo inak ako doteraz. Je takmer jedno, čo to je, vyžaduje si to zmenu. A v tejto súvislosti sa chcem s vami podeliť o zaujímavé fakty, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, čo s predsavzatiami tento rok urobiť.

Nikto za vás zmenu myslenia neurobí

Vedci zaoberajúci sa fungovaním mozgu potvrdzujú to, o čom sa mnohí z nás presviedčajú na vlastnej koži: zmeniť sa je omnoho ťažšie, než si myslíme. Zmena totiž vyžaduje oveľa viac, ako len myšlienku. Dôvodov, prečo je to tak, je viacero, ale kľúčové na tom celom je, že ten, kto zmenu chce a očakáva, potrebuje pre seba vnútornú podporu a motiváciu – bez nich akákoľvek snaha „zvonka“ vychádza na- zmar.

Je lákavé myslieť si, že existuje zaručený recept, vďaka ktorému sa udeje niečo v podobe zázraku a zrazu budú veci podľa našich predstáv. Sklamem všetkých, ktorí by sa na to chceli spoľahnúť. V našej hlave to totiž funguje tak, že v nej máme mentálne mapy, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie a to zase vplýva na naše očakávania, ciele, úmysly… Čiže zjednodušene – keď si predstavíte spojenia vo svojom mozgu, ktoré máte vytvorené v podobe mentálnych máp, môžu silne ovplyvňovať to, akú realitu vidíte – často sa to deje zvnútra väčšmi, než podnetmi zvonka. Najlepším príkladom je placebo efekt. Keď vám lekár povie, že ste práve dostali látku na zmiernenie bolesti, hoci ste v skutočnosti žiadnu nedostali, samotné očakávanie zníženia bolesti spôsobí, že začnete zameriavať svoju pozornosť na zážitok úľavy od bolesti, čo v mozgu aktivuje príslušné centrum a výsledkom je pocit zníženia bolesti.

ODPORÚČANIE: Stane sa presne to, čo očakávate. Takže nehovorte niečo, ak to nemyslíte vážne alebo úprimne. Keď máte pochybnosti, či sa vôbec do niečoho púšťať, vyjasnite si to so sebou.

Ak o niečo skutočne nestojíte, motivácia vám nevydrží a vaša snaha nebude korunovaná úspechom.

A pamätajte ešte na niečo: aj tisícmíľová cesta začína prvým krokom! A potom nasledujú  ďalšie, pomalé, ale isté kroky. Keď vyštartujete šprintom na 10-kilometrovú trať, ako rýchlo vám dôjde dych?

Koľko pozornosti čomu venujete?

Poznáte ten pocit, keď si vytvárate katastrofický scenár a dokážete ho „vyšperkovať“ do najmenších detailov, až sa vám stane, že sa veci z neho začnú napĺňať?

Vedci v tejto súvislosti hovoria o koncepte „hustoty pozornosti“. Popisujú ním skutočnosť, že koľko pozornosti niečomu venujete a ste na to zameraní, o toľko sa navýši vaša hustota pozornosti, čiže taká je miera vášho mentálneho sústredenia a koncentrácie. S dostatočnou hustotou pozornosti sa jednotlivé myšlienky a činy vo vašej mysli môžu stať súčasťou toho, kým ste a časťou toho, ako funguje váš mozog. A to všetko potom ovplyvňuje to, ako vnímate svet. Podčiarknuté a zhrnuté: sila je vo vašom sústredení. Podľa toho, kam zameriate svoju pozornosť, meníte mozog a meníte to, ako vnímate svet a ako s ním komunikujete.

ODPORÚČANIE: sila je vo vašom zameraní pozornosti na riešenia, nie na problémy. Problémy môžete donekonečna skúmať, analyzovať… alebo hľadať ich riešenia. Zameranie na riešenia nám pomáha riešenia vytvárať! Sústredenie na to, prečo sa veci „nedajú“, spôsobuje, že vo vašej mysli sa problémy prehlbujú, a tak nadobúdate pocit, že ich riešenie nie je možné.

Zmena správania si vyžaduje prehlbovanie schopnosti vyberať si z palety myšlienok, ktoré sa vo vašej vedomej mysli objavujú, práve tie, na ktoré sústredíte svoju pozornosť. Tam, kam pôjde vaša pozornosť, pôjdete aj vy.

A pamätajte ešte na čínske príslovie, ktoré hovorí: „Keď sedíš, potom seď. Keď stojíš, potom stoj. Nech robíš čokoľvek – nikdy nezakolíš!“ Ak sa slobodne rozhodnete, stojte si za tým a neváhajte.

Prajem vám veľa pozitívnych odhodlaní pri výbere toho, s akým nastavením mysle chcete do nového roka vykročiť. Nech vás sprevádza viera v seba a v to, že najhoršie rozhodnutie vychádza z toho, že nič nespravíte, ako povedal Theodore Roosvelt.

Janette Šimková pre RealWoman

PS: Pri písaní článku som sa inšpirovala knihou od Davida Rocka: Jak pracuje váš mozek

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
10 years ago

Ďakujem za tento článok 🙂 a pripájam sa k prianiu mnohých úspešných odhodlaní 🙂

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x