Aké miesto má vo vašom živote strach?

Nedávno sa mi sníval veľmi nepekný sen. Zaspávala som so strachom, ktorý síce v mojom sne nevystupoval, ale zato sa v ňom objavili takmer všetky okolnosti, ktorých som sa v živote obávala. Strach som prežívala po ozaj strašnom horore, ktorý som v ten večer pozerala v televízii a po ktorom som sa bála aj zhasnúť svetlo. Ale sen sa týkal ľudí, ktorých najviac milujem. Ráno po prebudení som na to nemohla prestať myslieť. Ako dobre, že to bol iba sen. Odkiaľ to je, že sa toľko bojíme. Načo nám je toľko strachu? Veď si tým iba kazíme naše krásne chvíle v živote.

Strach o blízkeho

Najčastejším strachom je azda strach o blízku osobu. Keď má človek niekoho rád, najradšej by ho mal stále pri sebe, aby vedel, že je v poriadku. Veľakrát sa o druhých staráme lepšie ako o seba. Možno si myslíme, že nás naši najbližší veľmi potrebujú a často to s našou starostlivosťou preháňame. Niekedy by sme najradšej manžela ani nepustili do práce, tobôž nie deti na diskotéky a na večerné aktivity. Obmedzovanie však tiež nikam nevedie. Aj deti si zaslúžia šancu dokázať, že sa o seba vedia postarať a že sú zodpovedné.

Pravdepodobne nás k tomu vedie výchova našich rodičov, vlastné skúsenosti, nešťastné udalosti v rodine alebo obsah večerného spravodajstva. Strachom však znižujeme kvalitu nášho života. Mnohé udalosti aj tak neovplyvníme. Radšej sa našim blízkym naplno a s radosťou venujme.

Strach zo zlyhania

Najlepšie by sa dal ukázať na príklade mojej kamarátky, ktorá sa tak veľmi bála, aby sa na jej svadbe nič nepokazilo, až pokazila skutočne všetko. Nevyspatá a vystresovaná si navyše tento veľký deň, ktorý mal patriť predovšetkým jej a jej manželovi, vôbec neužila. Skôr si ho iba pretrpela a priala si, aby už bolo po všetkom. A pritom ten deň mal byť o nich. Vôbec nie o najdokonalejšej výzdobe, ani o jedle, ale o dvoch šťastných ľuďoch, ktorí, aj keď si počas valčíka pošliapu po nohách, môžu naďalej šťastne kráčať spoločným životom.

Taktiež bývalá kolegyňa v práci mala neskutočný stres z prezentácie, keď mala ostatným oddeleniam predstaviť našu prácu a ľudí, z ktorých sa naše oddelenie skladá. Pár týždňov pred prezentáciou sa už v duchu strachovala a predstavovala si, ako zle to môže dopadnúť. V deň prednesu mala napriek výhode prednášky prostredníctvom konferenčného hovoru, kde by ju teda fyzicky nikto nevidel a mohla by celý svoj prednes prečítať z papiera, veľmi rozklepaný hlas. Niekoľkokrát sa zasekla, vypla zvuk, potom pokračovala v prednese bez zvuku a nikto ju nepočul. Nakoniec po tomto nepodarenom výkone uznala, že o nič nešlo. Strach z trapasu jej zbytočne znepríjemnil nielen týždne predtým, ale vystresoval ju natoľko, že to celé napokon aj presne tak zle dopadlo, ako sa jej to od začiatku objavovalo v jej ustráchaných predstavách.

Obmedzovanie

Jedným z brzdiacich účinkov strachu je odopieranie si činností, ktoré máme radi. Strach nás odrádza od mnohých skúšok, postupov, životných šancí a veľakrát bráni splneniu našich snov. Pritom je to iba emócia, ktorá nás nabáda niečo nevyskúšať alebo uspokojiť sa s tým, ako momentálne žijeme.

Čo má spoločné úspech s odvahou?

Úspešní ľudia sa väčšinou neriadia strachom. Určite ho pociťujú aj oni, ale neovláda ich natoľko, aby ich brzdil vo vytýčených cieľoch. Ako by inak rozbehli úspešné podnikanie alebo dali výpoveď a začali sa venovať hľadaniu práce, ktorá by im dávala zmysel. Strach sa môže týkať skutočných životných rozhodnutí, ale aj úplných banalít. Taktiež v práci, keď sa venujeme činnostiam, ktoré nás vôbec nenapĺňajú, ťažko môžeme byť v našich očiach úspešní. Naše sklamanie z aktuálneho stavu nášho života nám môže znepríjemňovať aj naše súkromie. Niekedy nás dokonca aj drobné strachy odradia od vytúženého povolania či aktivity. Napríklad človek, ktorý sa bojí lietania, sa nemôže stať svetoznámou speváckou hviezdou. Alebo ak sa zamilovaný muž či žena budú iba nesmelo obchádzať, ich láska nebude nikdy naplnená. A pritom strach z odmietnutia je v podstate taký malinký v porovnaní s možným šťastím, ktorým by bol rozprávkový život vo dvojici.

Strach ako užitočný kamarát

Pocit strachu v sebe ukrýva aj pozitívne vlastnosti. Určuje nám hranice rizika, ktoré sme ochotní podstúpiť. Vedie nás k opatrnosti, chráni nás pred zranením a nabáda nás dohliadať na našich blízkych. Bez určitej dávky strachu by bol náš svet jeden veľký chaos.

Zmeňte spôsob myslenia

Skúste zmeniť spôsob myslenia. Keď vás pocit strachu predsa len prepadne, nevenujte mu pozornosť a presuňte svoje myšlienky na niečo konštruktívne. Venujte sa aktivitám, ktoré vám robia radosť a stretávajte sa s pozitívnymi ľuďmi. Stretnutie s nimi vás obohatí o množstvo pozitív a zároveň odpúta pozornosť od nechcených myšlienok. A nepozerajte filmy, ktoré vás viac vystrašia, ako inšpirujú :).

Naša predstavivosť úzko spolupracuje so strachom a poskytuje mu úrodnú pôdu. Ale nedajme sa. Buďme dostatočne silní a odolní voči tomuto ustráchanému pocitu, ktorý si dovoľuje zasahovať do nášho života. My sme strojcom nášho šťastia, strážme si preto vzácnu pozitívnu energiu a nedajme tejto deštruktívnej emócii šancu. Určite ste sa aj sami utvrdili v tom, že krásny, plnohodnotne prežitý deň pre také emócie nemá miesto.

Ako ovplyvňuje stach vaše myslenie a konanie?

Ako bojute stýmto pocitom?

Ako sa vám darí prekonať strach? Máte na to nejakú špeciálnu metodu?

Prajem vám veľa krásnych a pohodových chvíľ!

Zuzana Jančoková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x