Ako autorka Harryho Pottera dosiahla svoj sen. J.K. Rowling.

Môžete mať dravosť ako Madonna, srdce ako Matka Tereza alebo charizmu ako Oprah Winfrey, ale ak neurobíte jednotlivé kroky, ktoré sú potrebné na dosiahnutie vášho sna alebo cieľa, sen zostane iba snom.

Je veľa žien, ktoré stále iba snívajú namiesto toho, aby žili svoj sen. Ale je aj veľmi veľa inšpirujúcich príbehov žien, ktoré sa nevzdali na ceste za svojím snom a dosiahli to, čo si niekto iný možno myslel, že je nemožné. Aj napriek strachu, nepriazni iných, nedostatku peňazí, chudoby, prekážkam, počiatočnému neúspechu sa nevzdali. Ich rozhodnutie urobiť čokoľvek, čo je potrebné na dosiahnutie svojho cieľa, ich vášeň a nadšenie im pomohlo zmeniť sen na skutočnosť.

Spisovateľka a svetoznáma autorka knihy Harryho Pottera reprezentuje jeden z týchto príbehov a práve svojím životom je prekrásnym príkladom ženy, ktorá nasledovala svoj sen a vášeň a nevzdala sa svojho sna. J.K. Rowling.

Zaľúbená do písania od útleho detstva

Joanne Kathleen, J.K sa chcela od útleho veku stať spisovateľkou. Už ako päťročná písala rozprávky o zajačikoch, ale nikomu nepovedala o svojej pisateľskej vášni, lebo sa bála, že jej povedia, nech si nerobí nádeje.

Počas jednej z ciest vlakom v Anglicku mala víziu o tom, ako vlak dopravuje chlapca do školy pre začínajúcich čarodejníkov. Odmalička písala príbehy, ale ešte žiaden nápad ju nenadchol tak ako tento. Nemala papier ani pero, tak sa počas celej cesty spoliehala na svoju predstavivosť a vo svojej mysli začala tvoriť príbeh Kameň mudrca.

Zo smútku a nešťastia vznikol neprekonateľný príbeh

J.K. v tomto období stratila svoju matku a veľa z jej smútku vložila práve do písania knihy,do svojho diela. Krátko na to sa vydala za žurnalistu Jorga. Štyri mesiace po narodení ich spoločnej dcery Jessiky sa manželstvo skončilo. Po rozvode zostala J.K. sama s niekoľkomesačnou dcérkou a narastajúcim rukopisom Harryho Pottera. Kým si nenašli jednoizbový byt v Edinburghu, žili u priateľov alebo známych.

Po večeroch odmietala pozvania priateľov do spoločnosti a radšej zostala doma s dcérou a písala knihu Harry Potter. Nemala počítač ani písací stroj, tak všetko písala ručne na papier, až bola celá kniha Harry Potter a Kameň mudrcov hotová.

Jaonne mala týždenne na prežitie 103 dolárov, s ktorými nevedela pokryť ani základné potreby a to ju začalo neskutočne deprimovať.

Ale tak ako aj v čase, keď stratila svoju matku, aj v tomto nepriaznivom období nasmerovala všetky svoje negatívne pocity práve do svojej tvorby. A výsledkom tohto obdobia boli nové postavy ako Dementors, strážca väzenia Azkaban, ktorý mal silu vysávať šťastie z ľudí.

Dokonca tvrdila, že: “Niekedy som doslova neznášala tú knihu, aj keď som ju zbožňovala.”

Čarodejnícky príbeh bol na svete

Po 6 rokoch od jej vízie vo vlaku, dokončila knihu Harry Potter a Kameň mudrcov a poslala prvé tri kapitoly agentom. Keďže nemala dostatok peňazí na vyrobenie kópie, obidve kópie napísala na písacom stroji. Odmietnutie listom nedalo na seba dlho čakať a J.K. samu seba presviedčala, aby sa nevzdávala. J.K. verila vo svoje dielo a postavy tak, ako vo svojho vlastného neporaziteľného ducha. Dostala druhé odmietnutie. Ale nevzdala sa a poslala druhý rukopis Christopherovi Little.

A J.K. získala svojho agenta. V ten deň, ako od neho dostala odpoveď o spolupráci, cítila neskutočnú radosť. Mala agenta, už potrebovala len vydavateľstvo. Little poslal 12 vydavateľstvám rukopis Harryho Pottera a dostávali naspäť jedno odmietnutie za druhým. Až 12-ty vydavateľ menom Cunningham z Bloomsbury Publishing dal J.K. a jej agentovi ponuku, za ktorú mohla byť J.K. viac ako vďačná.

Z pisateľskej vášne sa zrodila hviezda

Konečne v júni 1997 bola publikovaná kniha Harry Potter a Kameň mudrcov. Na začiatok vytlačili 500 kópií. J.K. v ten deň chodila nadšená po meste s knihou v ruke. Bolo to vyvrcholenie jej úsilia, dlhoročnej snahy a oddanosti písaniu príbehov. Jej vášeň písať nebola hnaná vidinou zárobku, ale túžbou rozprávať prekrásne príbehy o nezabudnuteľných charakteroch.

Po troch dňoch od prvého publikovania boli práva na knihu predané väčšiemu vydavateľstvu a kniha bola vydaná v septembri 1998 a do decembra 1998 sa dostala na 16.miesto v New Your Times bestseleroch. Dodnes sa na celom svete predalo viac ako 260 miliónov kópií knihy a bola preložená do viac ako 62 jazykov.

Dnes sa hovorí, že J.K.Rowling je bohatšia ako anglická kráľovná a jej dielo je klincom detskej literatúry. Keby kedysi počúvla radu svojho vydavateľa, že nikdy nezarobí peniaze z kníh pre deti, asi by sme nikdy nečítali a nepozerali dobrodružstvá Harryho Pottera.

Rada od J.K.Rowling: “Za žiadnu cenu sa nevzdaj svojho sna”.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x