Ako s partnerom spolunažívať, a nie iba prežívať

Túžite po naplnenom vzťahu? Mnohé z nás občas riešime alebo sme už niekedy riešili problematiku partnerstva. Od svojho partnera očakávame isté správanie, činy. Nemilé prekvapenie však nastáva, keď si uvedomíme, že on „nehrá“ podľa nášho scenára. Predstava, aké by to bolo žiť s princom z rozprávky, sa vynára nielen počas sledovania romantického filmu. Krásny, múdry, milý, veselý, vtipný, finančne zabezpečený… Obzeráme sa okolo seba – kdeže je ten náš princ? Nehľadajme ďaleko. Možno je ním práve náš partner.

Milé dámy, máme priam až neuveriteľnú predstavivosť. Dokážeme do svojich očakávaní „vsunúť dejovú líniu“ na nasledujúce hodiny, až celé dni. S istotou potom očakávame naplnenie nášho časového plánovača. Muž, ktorý je v tom celkom nevinne, však „hrá“ v úplne inej dejovej línii. Netuší, že existuje istý scenár s presne vykreslenou postavou. Ktovie však, či takáto postava aj reálne existuje, alebo ide o čisto fiktívnu bytosť. Postava, ktorá síce napĺňa očakávania a túžby ženského srdca, ale v skutočnom živote však pravdepodobne nebola ešte objavená.

Pokiaľ chceme viesť plnohodnotný a šťastný partnerský život, mohli by nám byť užitočné (okrem mnohých ďalších) aj nasledujúce odporúčania:

 • Do vzťahu dávajme to, čo od neho očakávame.
 • Potrebujete v živote veľa lásky? Rozdávajte ju. Chcete, aby vás partner viac objímal? Doprajte aj jemu objatie. Túžite po harmonickej komunikácii? Komunikujte s partnerom s úctou. Prajete si byť vypočuté? Načúvajte tomu, čo vám rozpráva. Na úspešný vzťah treba dvoch.
 • Znížme očakávania, aby boli reálne.
 • Partnerstvom sa skĺbili dva rôzne životy dvoch ľudí s rôznymi návykmi. Prirodzené preto je, že na rôzne udalosti reagujeme rozdielne. Keby sa nám podarilo znížiť niektoré očakávania a menej sa na partnerove činy a reakcie viazať, vyhli by sme sa mnohým sklamaniam. Vhodnou voľbou je očakávať priemernú reakciu partnera. Ostane nám tak priestor na nečakané milé prekvapenie.
 • Nepodriaďujme sa partnerovi za cenu potlačenia vlastných túžob.
 • V partnerskom vzťahu je potrebné robiť kompromisy, pretože dvaja ľudia by mali byť rovnocenní.
 • Neočakávajme však, že ak vo všetkom vyhovieme partnerovi, bude nám o to vďačnejší. Dôležitá je rovnováha.
 • Neviažme sa na partnera príliš, užívajme si priateľov a aj chvíle bez partnera.
 • Vhodné je občas žiť aj svoj vlastný život, v kruhu priateľov alebo sa venovať aktivitám, ktoré síce nemáme spoločné s partnerom, ale napĺňajú nás a nabíjajú nás pozitívnou energiou. Keď sme spokojnejšie my, bude aj náš pohľad na partnera krajší a zároveň aj vzájomná komunikácia s partnerom bude o to príjemnejšia.
 • Doprajme partnerovi dýchať.
 • Tak ako my, aj naše polovičky si niekedy želajú stráviť čas s priateľmi, zašportovať si a celkovo ,,vypnúť’’.
 • Každý má občas právo nemať náladu.
 • V našom živote sa objavia aj dni, keď sme veľmi unavení, smutní alebo jednoducho máme chuť byť na chvíľu sami so sebou. Ak sa náš partner ocitne v takejto nálade, netreba s ním diskutovať o vízii budúcnosti, ani očakávať romantický posed pri sviečkach.
 • Meníme sa my, menia sa aj naše očakávania, preto komunikujme.
 • Tak ako v živote nie je nič večné, nie je stály ani náš postoj či očakávania od partnera. Dobrý spôsob, ako vyhodnotiť aktuálnu úroveň spokojnosti v partnerskom živote, je vzájomná komunikácia. Najlepšie je uložiť deti spať, vypnúť televíziu či počítač a porozprávať sa tvárou v tvár. Povedať si veci na rovinu. Uvidíte, ako budete mnohé prekvapené, čo všetko také mužské srdce ukrýva.

Raz sme hore, raz zase dole. Tak sa darí aj nášmu partnerskému vzťahu. Ale ruku na srdce. S kým trávite (okrem kolegov) najviac času? S kým riešite vašu budúcnosť a rodinné otázky? Kto je pri vás, keď sa smejete, aj keď vás niečo trápi? Áno, je to váš partner. Vaše životy sú navzájom veľmi prepojené. Občas sa prirodzene objavia nejaké nezhody v názoroch, ako aj sklamania. Kto vás môže zraniť hlbšie ako milovaná osoba? Ak je zároveň osobou, s ktorou prežívate najkrajšie chvíle vášho života, oplatí sa ubrať z nárokov a očakávaní a tešiť sa zo spoločne strávených chvíľ. Nepremárnime cenné chvíle, už sa nemusia opakovať. Držím vám palce v pestovaní plnohodnotného partnerského vzťahu.

Ste vo vašom partnerskom vzťahu spokojné a naplnené?

Čo si na vašom partnerovi najviac vážite?

Kladiete na vášho partnera vysoké nároky? Máte reálne očakávania? Napĺňa váš partner vaše očakávania alebo zvyknete byť sklamané? V čom to podľa vás spočíva?

Tešíme sa na vaše rady a skúsenosti 🙂

Zuzana Jančoková pre RealWoman

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Simona Kováčiková
9 years ago

Skvely clanok Zuzka, s mojim partnerom sa presne o toto kazdy den snazime. Je naozaj dolezite, aby tato “snaha” nezacala byt rutinou, pripadne, aby jeden druheho nezacal brat ako samozrejmost – je to obrovsky dar, ked clovek najde partnera, s ktorym si dokazu doverovat, pretoze prave dovera je ten faktor, ktory sposobi, ze zena nechava svojmu partnerovi priestor – pretoze sa o neho neboji, neboji sa, ze sa “nieco stane”, ked ho pusti von s kamaratmi alebo s kolegami. Otovrena a uprimna komunikacia robi zazraky! Moj partner je clovek, ktory nepotrebuje komunikovat okoliu tak vela ako ja, ale ked sme spolu sami, velmi vita moje otazky a diksutujeme niekedy az do skorych rannych hodin 🙂 Takze damy, nebojte sa vasich partnerov pobádat do diskusii – ked to nebudu debaty plne vycitiek, oni si to naozaj s vami uziju!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x