Ako sa zaľúbiť naveky

Hneď ako som tento príbeh dočítala, vedela som, že ho musím posunúť ďalej. Tento príspevok je z blogu The Bold Life (Smelý život) od Tess Marshall. Autorka je spíkerkou, krotiteľkou strachu, posadnutá šťastím, odvážna a statočná.  Jej blog je šťavnatým mixom inšpirácie, spirituality a osobného rozvoja.  Je autorkou E-Booku „Peace, Love, and Connection” („Mier, láska a spojenie”). Inšpiráciu možno nájsť aj v jej príbehu, ktorý sa v jeho začiatkoch nijako nelíši od situácie v mnohých mladých rodinách. Odhodlaná žiť, nie iba prežívať, sa rozhodla so svojím životom a jej prístupom k nemu niečo robiť. A ako to dopadlo? Viac vám napovie jej životný príbeh.

14. januára sme mali 40. výročie svadby. Mala som iba 17, keď som sa vydávala a bola som v druhom stave. Keď som mala dvadsaťdva rokov, bola som už matkou štyroch malých dievčat, pretože moje tretie tehotenstvo boli dvojičky.

Okolnosti stáli proti nám. Prvých desať rokov bolo plných dramatických udalostí a nepríčetného správania. Objavovali sa aj myšlienky, že by sme každý pokračovali vlastnou cestou. V hĺbke duše sme však vedeli, že by sme tak nikdy neurobili.

Vedeli sme, že by mala existovať schodnejšia cesta. Jeden z našich priateľov nám navrhol, aby sme sa obrátili na profesionálnu pomoc. Prekonali sme strach zo zmeny, z reality, strach z nás oboch a nakoniec aj strach požiadať o odbornú pomoc.

V roku 1982 sme si najali opatrovateľku detí na každú stredu večer. Museli sme dochádzať 45 minút do mesta, kde sme mali hodinu s terapeutom a platili sme za ňu 50 dolárov.

Boli sme pripravení na zmenu, prestali sme sa obviňovať a prevzali sme zodpovednosť za seba samých. Rozhodli sme sa vidieť to dobré, i to zlé. Terapeut nám dával domáce úlohy a nevynechali sme žiadne sedenie.

Tajomstvom láskyplného vzťahu je urobiť všetko pre to, aby sme do budúcnosti vykročili s láskou a v mieri.

Naučili sme sa, ako odstrániť emocionálne bariéry, objaviť v nás naše skutočné ja a odstrániť chvíle tichej domácnosti. Namiesto potreby mať vždy pravdu, sme sa rozhodli byť šťastní. Naučili sme sa byť dobrými priateľmi. To najdôležitejšie bolo naučiť sa odpúšťať.

Dnes vieme, ako úspešne spolupracovať a byť spolu. Vieme, ako dať tomu druhému priestor a ako si dôverovať. Vieme sa spolu baviť a zažívame spoločné dobrodružstvá.

Tiež sa hádame, obviňujeme, hneváme na seba, odpúšťame si a začíname odznova. Keď nám je dobre, oslavujeme. Naučili sme sa cítiť sa dobre. Ostatné je príliš vyčerpávajúce.

Nasledujúce tipy, ktoré Tess Marshall nazbierala počas svojho manželstva, vás naučia ako budovať a mať dlhý a zdravý vzťah.

Láskavosť vytvára pôdu pre lásku.

Rozhodnite sa byť milý. Každé ráno vstávajte s láskou, hľaďte na toho druhého láskyplným pohľadom. Láska je voľba. Čím viac lásky rozdáte, o to viac lásky budete cítiť.

Vzdajte sa strachu.

Láska znamená vzdať sa strachu. Naučte sa partnerovi veriť a spoľahnúť sa na neho. Uvedomiť si, kedy zvýšiť hlas a kedy ho stíšiť. Otvorte si srdcia a ponúknite jeden druhému istotu, tak narastie vaša vzájomná dôvera.

Váš partner nie je zdrojom vašej bolesti.

Ste na 100% zodpovedná za váš vzťah. Ak je váš partner na vás agresívny alebo vás týra, je to vaša voľba, že ste s ním. Vyhľadajte pomoc a urobte, čo musíte. Neobviňujte sa a prevezmite zodpovednosť.

Sústreďte sa na zmenu svojich vlastných zlozvykov.

Hnevajú vás na vašom partnerovi úplné maličkosti? Sústreďte sa na seba. Vzdajte sa kritických myšlienok. Pridajte slová „tak ako ja” ku každej kritickej poznámke, ktorú svojmu partnerovi hovoríte. Napríklad, „Ješ príliš rýchlo” sa zmení na „Ješ príliš rýchlo, tak ako ja”.

Vyberte si odpustenie ako spôsob života.

Myslite na seba ako na človeka, ktorý odpúšťa. Staňte sa ním. Nemôžete zažiť lásku, ak sú vaše srdce a myseľ plné nenávisti. Vzdajte sa hnevu a bolesti z minulosti. Nie je možné prežívať láskyplný vzťah bez odpustenia. Je to nemožné! Premeňte ťaživosť na požehnanie.

Vytvorte ducha jednoty.

Naučte sa pýtať a dávať lásku. Dávajte viac, než dostávate. O čo viac lásky sa spoločne delíte, o to viac lásky máte. Všetky vaše činy nasmerujte k láske. Verte, že to najlepšie len príde.

Vytvorte si priestor pre intimitu a sex.

Vypnite televízor a strávte spolu plnohodnotný čas. Intimitu by sme mohli opísať ako „schopnosť sa otvoriť a ukázať svoje skutočné ja”. Keď si vo vzťahu vytvoríte intimitu, sex je naplnený láskou a má zmysel.

Vyhľadajte pomoc.

Ak vám tieto tipy pripadajú príliš zložité, vyhľadajte odbornú pomoc. Nepoužívajte peniaze ako výhovorku. Hoci by ste mali čistiť aj záchody alebo zbierať smeti, aby ste zarobili peniaze navyše, urobte to. Vaše manželstvo za to stojí. Naučte sa vážiť si manželstvo nad všetko ostatné, nikdy nedovoľte, aby sa rozpadlo alebo zomrelo.

Z vlastnej skúsenosti viem, že o vzťah sa treba starať, ako o malé dieťa. Vyžaduje si neustálu pozornosť, podporu a trpezlivosť. O to viac, keďže dobre fungujúca rodina je základom pre výchovu detí, teda našej budúcnosti, ako aj budúcnosti celej spoločnosti. A čo iné nám urobí väčšiu radosť ako šťastný detský smiech :).

Oslovil vás tento príbeh? Podobá sa príbeh Tess Marshall tomu vášmu? Máte aj iné tipy, ako si v partnerstve udržať lásku a harmóniu?

Veľmi nás poteší, keď sa o tom s nami podelíte.

Zuzana Jančoková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
10 years ago

LÁSKA

Láska – čo za krásu v sebe ukrývaš?
Láska – čo vlastne ľuďom ponúkaš?
Láska – dýcha s každým dňom.
Láska – verí krehkým srdciam dvom.

Láska – ale bolí v ničotnej samote.
Láska – plače, keď nechýba nikomu na svete.
Láska – stratená je vo chvíli, v ktorej sa nikto o ňu nebojí.
Láska – hynie, bo nik už o ňu nestojí.

Láska – vraví, že vždy je prečo žiť.
Láska – chráni a nesie nádej prosto biť.
Láska – daruje spásu zlomeným.
Láska – je zázrak, čo patrí zamilovaným.

Láska – vstane, aj keď zhorí na popol.
Láska – nie je iba sen, čo niekto pretrhol.
Láska – miluje čisto a úprimne.
Láska – je v nás, a tak to navždy ostane.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x