Ako som skoro pokazila krásny moment prekvapenia

Poznáte ten pocit, keď si niečo naplánujete a jednoducho to tak nevypáli? A niekedy ani nechcete plánovať, ale automaticky sa vo vašej mysli objavujú obrazy a predstavy toho, ako by to malo vyzerať, čo by sa malo ako udiať a podobne. Jednoducho máme hneď očakávania. A v podstate je to dobre, nie je na tom nič zlé mať očakávania. Ale potom, keď to tak nevyjde, je oheň na streche.

Stalo sa mi to práve včera a vtedy som si uvedomila, ako častokrát robíme z komára somára. Zakladáme si na hlúpych maličkostiach, prestaneme vnímať podstatu a výrabame problémy.Teda aspoň ja som už-už chcela vyrobiť problém, ako “správna” žena 🙂 a to si myslím, že som obrovsky tolerantná, chápavá a prispôsobivá. Ale stále žena 🙂

Včera som sa rozhodla, že pozvem môjho priateľa na večeru, potom si pozrieme film a dáme zmrzlinu. Jednoducho pekný večer iba pre nás dvoch, pretože tento týždeň bol bláznivý a nemala som nám vôbec čas venovať pozornosť, a nie miliónu iných vecí. Najskôr mi povedal, že bude meškať, čo bol prvý impulz. Nakoniec nemeškal. Potom som urobila večeru, ktorá sa mi až tak nevydarila. Chutila mu, ale on je prieberčivý v jedle a hneď viem, keď to nebolo najlepšie, aj keď to nepovie. Druhý impulz.

No a potom miesto toho, aby sa sám ponúkol umyť mi riady, surfoval na internete a umyla som ich ja. Už som videla taký klasický scenár, ako žena mlčí, nehovorí s mužom. Keď sa muž opýta, čo jej je, tak ona najskôr neodpovedá, cíti sa veľmi zronená a potom vybuchne a povie mu naštvaná, že aspoň tie riady mal umyť, že nepovedal, že mu chutila večera a že ďakuje (pritom sama dobre viem, že viem aj lepšie navariť) … ale niečo mi to nedovolilo urobiť a išla som do izby. Vtedy sa ma spýtal, akú knihu čítam, lebo som ju mala položenú na posteli. A nič netušiac som ju išla zobrať a povedala názov …. a vtedy som pod ňou objavila malé vrecúško so škatuľkou.

Prekvapenie!

Kúpil mi nádherné náušnice. Asi som ešte nikdy krajšie nedostala. Nikdy som o ne nežiadala. Nebol dôvod na to, aby mi ich kúpil. Jednoducho ich kúpil, lebo vedel, že by sa mi páčili, chcel ma prekvapiť. Nemala som slov, len som si v duchu hovorila, aká som hlúpa. Skoro som pokazila tento krásny moment, keď on celý večer čakal na to, ako si to nájdem pod svojou knihou. Keď na internete hľadal na YouTube pesníčku, ktorú mi chcel zahrať.

Vtedy som si povedala, že je nenormálne, ako sa niekedy vieme zamotať do hlúpostí, riešiť “somariny”, hľadať problémy a nevedieť sa pozrieť na vec aj z uhlu pohľadu toho druhého. Toľkokrát vytvárame problémy aj tam, kde nie sú. A veľakrát práve preto môžeme prísť o takéto krásne momenty a ani o nich nemusíme vedieť. Lebo ešte predtým, než sa stanú, ich zničíme.

A táto príhoda ma len ubezpečila v tom, že netreba zabudnúť na podstatu, akceptovať nepredvídané a prekvapenia, ktoré nám prinášajú rôzne situácie. Nezaoberať sa maličkosťami, nesúdiť bez informácií a opýtania sa, a hlavne ovládať naše ženské hormóny :).

A vtedy sa objavia tie magické momenty,

Katarína Zacharová pre RealWoman