Ako vybrať najlepší vianočný darček pre svojich blízkych

Za všetkým, čo ľudia darujú, je najdôležitejší ich zámer. Energia, ktorú do toho vkladáte a s akým zámerom tento darček kupujete. Obdarovať niekoho neznamená len otvoriť peňaženku, zaplatiť a dať. Znamená to zamyslieť sa nad tým, ako by sme toho druhého človeka mohli potešiť, ako by sme mu naším darčekom mohli pomôcť alebo ho podporiť. Kupovať niekomu darček, znamená na toho druhého myslieť, starať sa, zaujímať sa o jeho potreby. Je to forma lásky a pozornosti, ktorú mu venujeme.

Ľudia zvyknú kupovať darčeky, ktoré sa skôr páčia im alebo ich považujú za správne. “Toto nekúpim, nebudem dávať takú blbosť, je to úplne nepraktické.” Už ste to niekedy počuli? Nie každý potrebuje a má v obľube praktické darčeky. Ručný mixer na varenie možno nie je najlepší darček na Vianoce, ak žena nemiluje varenie. “Na darčekoch nezáleží!” Niektorým ľuďom záleží a znamená to pre nich veľa, keď vedia, že ste im venovali ten čas.

Darovať niekomu darček nie je o vás! Je to o tom druhom. A je úplne zbytočné dať niekomu darček, ak pritom rozmášľate iba o svojich potrebách. Ak ste neprekročili za svoj obzor, nepozreli sa na svet cez oči toho druhého a neurobili ste viac, ako ste doreraz boli zvyknutí, tak ste v podstate pre toho druhého veľa neurobili. Nedali ste ešte so seba to najlepšie. Nejde len o otvorenie peňaženky, ale naozaj sa zamyslieť nad tým, čo toho druhého urobí šťastným.

Darček je iba nástroj, iba nositeľ dobrej energie, ktorú niekomu chcete odovzdať vo fyzickej forme. Darčeky nenahradia objatia, vľúdne slová, podporu, lásku, láskavosť a byť tu jeden pre druhého. Je to len iná forma tohto vyjadrenia. Akýkoľvek spôsob si prípravy na darčeku zvolíte, či už ho kúpite, vyrobíte, nakreslíte, uvaríte, najdôležitejší je váš zámer a pozornosť, ktorý tomu venujete.

Ak tvrdíte, že nemáte čas niekomu pre vás veľmi dôležitému, pripraviť darček, tak sa potom na chvíľu zastavte a zamyslite sa nad tým, akú dôležitosť mu vo svojom živote dávate. Či čas a ochota, ktorú ste na neho pri kúpe darčeku schopní obetovať, vyjadruje hodnotu tejto osoby vo vašom živote. Najdite si čas, darujte myšlienku, darujte dobrý pocit a vytvorte pre túto vzácnu osobu niečo, čo ju poteší.

Ako teda kúpiť alebo vyrobiť správny darček?

Tie najkrajšie darčeky sú tie, ktoré sú vyberáne s láskou, pozornosťou a časovou aktuálnosťou pre toho druhého.

Položte si niekoľko nasledovných otázok a spíšte si odpovede:

  • Čo by ho/ju potešilo?
  • Čo v poslednom čase spomínal/a, že by potreboval/a alebo sa jej/mu páčilo?
  • Čo si priamo vypýtali, že by ich to potešilo?
  • Čo teraz táto osoba najviac potrebuje? Čo by jej najviac pomohlo a podporilo ju?
  • Čo jej robí radosť?

Vedieť, čo iní chcú a potrebujú, znamená začať ich naozaj počúvať. Ľudia povedia vo väčšine všetko, tým, čo povedia, aj keď o tom priamo nehovoria, len mi ich dostatočne nepočúvame, lebo sme zahľadení do seba, sme príliš zaujatí sebou, svojimi potrebami a zabúdame vnímať tých okolo nás. Nepotláčajte svoje potreby, ale vytvorte čas a venujte pozornosť tomu, keď ste v interakcii a konverzácii s inými. A to je užitočné nielen pri kúpe darčekov, ale aj v našej vzájomnej komunikácii vo vzťahoh.

Keď už po zodpovedaní vyššie uvedených otázok viete asi, čo by vám blízka osoba mohla chcieť, čo by ju potešilo.

Pozrite sa na to, koľko je váš rozpočet. Koľko môžete a viete investovať? Ako je ten darček pre toho druhého dôležitý?A podľa toho vyberte formu darčeku. Vždy, keď niečo z úprimného srdca darujeme niekomu inému, akumuluje sa silná dobrá energia a ona sa nejakým možno úplne iným spôsobom vráti naspäť k nám.

Potom darček pekne zabaľte, prípadne k nemu ešte napíšte malú kartičku, na ktorej dáte krátky odkaz k darčeku, niekoľko pekných srdečných slov. A ak budete pritom, vychutnajte si ten moment, keď táto osoba tento darček otvorí.

V dávaní je veľká radosť, keď to nerobíme mechanicky, ale od srdca a vyhradíme si na to čas a uvedomíte si, čo vlastne pre toho druhého robíte. Je to ako s varením. Najlepšie jedlo je to, navarené s láskou a pozornosťou. Jedlo, ktoré je len tak narýchlo prirpavené so stresom, bez nalády, nemá žiadnu energiu a odrazí sa to na chuti.

Nech váš darček poteší vašich blízkych a prinesie im do života radosť, rast a inšpiráciu.

Krásne vianočné nákupy :)))

Katarína Zacharová

PS: V RealWoman sme pre vás pripravili 10 zmysluplných darčekov, pozrite sa tu >>

RW_10_zmysluplných darčekov

.

.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x