Beriem a vážim si, čo mi život ponúka. Zdenka Predná.

Veľmi som sa potešila, keď Zdenka súhlasila s rozhovorom. Čakala som dobrý rozhovor so Zdenkou Prednou. Dostala som však vynikajúci rozhovor s mladou ženou, ktorá robí to, čo ju naozaj baví. Mňa osobne veľmi motivoval a pomohol mi a verím, že rovnaký dojem zanechá aj vo vás. Nájdete tu ako inšpiratívne myšlienky, tak aj rady, ako si splniť svoj sen.

Zdenka je mladá inšpiratívna žena. Vyštudovala krajinné inžinierstvo, živí sa spevom a aktívne pomáha druhým, hlavne zvieratkám. Jej detským snom bolo stať sa speváčkou. Vďaka jej viere v samu seba, trpezlivosti a odhodlaniu sa jej to splnilo…

1. Začnime skúškou správnosti. O čom si snívala, keď si bola malé dievča a čo z toho sa ti splnilo?

Vždy som túžila stať sa speváčkou a pomáhať zvieratám. Myslím, že obe veci sa mi aspoň sčasti splnili.

2. Vedela si vždy, čím sa chceš v živote stať a čomu sa chceš venovať? Alebo si to skôr postupne objavovala? Aký bol zlomový moment, keď si sa našla?

Myslím, že tým, kým som, som vždy chcela byť. Určite sa to však časom menilo. Ale len mierne. Podstata zostávala tá istá.

3. Presuňme sa na úplný začiatok, keď si ešte nevedela, či sa ti to vôbec podarí. Mala si vo svojom okolí ľudí, ktorí v teba neverili, hovorili ti, že si naivná a že sa ti to nepodarí. Alebo si bola skôr ovplyvnená ľuďmi, ktorí ti fandili a podporovali ťa? Ako si sa s tým vyrovnávala?

Mala som šťastie, že ľudia v mojom okolí vo mňa verili. Na negatívne reakcie ani nebola príležitosť, lebo svoje plány a predstavy som si nechávala sama pre seba.

4. Kto alebo čo ti bolo na ceste za vytúženým cieľom najväčšou podporou a motiváciou? (Človek, kniha, film, hudba, situácia.. )

Jednoducho som chcela robiť to, čo ma baví, mať vlastnú kapelu a vlastné pesničky. Nebol to nikto konkrétny.

5. Aká bola tvoja osobná cesta k súčasnej Zdenke Prednej, aké prekážky, ťažkosti, osobné skúšky si musela prekonať a vyrovnať sa s nimi? Čo bolo to, čo si sa z týchto prekážok naučila a dodnes ti to pomáha?

Na túto otázku asi neviem dosť dobre odpovedať. Čo iní vnímajú ako prekážku, ja sa snažím brať ako výzvu. Nevravím, že to bolo ľahké, ale išlo to akosi samo.

6. Keď sa pozrieš spätne na vývoj svoje kariéry, ale aj na svoj osobný rozvoj, ktoré kľúčové momenty radikálne ovplyvnili tvoje ďalšie smerovanie?

Niekedy mám pocit, že začínam každý deň od začiatku. Pre mňa sú kľúčoví tí ľudia, ktorých mi ktosi zhora posiela do cesty.

7. Kto bol alebo prípadne je pre teba v živote najväčšou inšpiráciou a prečo?

Inšpiráciou sú mi ľudia, ktorí na sebe makajú a pomedzi to stíhajú myslieť aj na iných. Veľmi ma inšpiruje môj priateľ Dušan. Nepoznám nikoho s podobným názorom na život, je pre mňa veľkou oporou, posúva ma ďalej a nevedomky učí, ako zostať sama sebou.

8. Talent, šťastie, tvrdá práca, podpora a vytrvalosť idú v ruka v ruke pri napĺňaní snov a cieľov. Aká vlastnosť, schopnosť alebo prístup k životu sú podľa teba potrebné na dosiahnutie snov či cieľov a rozvoja talentu?

Treba si veriť. Nie v tom zmysle, že by bol človek namyslený egoista, ale veriť v svoje názory, v svoj smer. Nenechať sa ovplyvniť názormi a ideálmi niekoho iného. Byť sám sebou.

9. Niektorí umelci hovoria o inšpirácií, ktorá ich zrazu prepadne a oni musia tvoriť, nepohnú sa, kým to dané dielo nedokončia. Máš aj ty podobné skúsenosti? Odkiaľ čerpáš svoju inšpiráciu pre prácu?

Rada pracujem pod tlakom. Keď mi napríklad pošleš nejakú skladbu a tá hudba sa mi naozaj páči a dokáže ma inšpirovať, tak to ide samo. V danej chvíli napíšem celý text. Inšpirácia prichádza zo života, z vecí, ľudí, situácií, ktoré ma zaujímajú.

10. Ako sa pripravuješ pred dôležitým vystúpením alebo turné? Máš nejaké rituály alebo afirmácie? Alebo to berieš skôr ako zábavu?

Musí to byť zábava, inak by som to nerobila. Zároveň sme však s kapelou profesionáli a neberieme to na ľahkú váhu. Stres však už necítim. S mojimi muzikantmi sme okrem iného hlavne kamaráti, takže nie je problém naladiť sa na rovnakú vlnu, aby sme si koncert užili.

11. Keď si robila alebo robíš kľúčové životné rozhodnutia, čo zvažuješ, ako sa rozhoduješ?

Rozhodujem sa intuitívne. Predstavím si všetky možnosti a tá, v ktorej sa cítim najpríjemnejšie, vyhráva.

12. Zmenila by si niečo vo svojom živote, keby si mohla? Ak áno, čo by to bolo?

Nikdy by som na svojom živote nič nemenila, všetko má svoj zmysel. Dokonca som vďačná aj za všetky zlé momenty, posunuli ma a naučili pozerať sa na veci inak, možno menej naivne.

13. Čo by si poradila mladej nadanej žene, ktorá chce dosiahnuť svoje sny a zhodnotiť svoj talent?

Nech nedáva na rady druhých. Aby som bola presnejšia, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Treba si veriť, treba veriť svojmu vkusu, stáť si za svojimi názormi. Ľudia sú niekedy egoisti a nepripustia, že aj cudzí pohľad na svet môže byť správny. Potom svet prichádza o originalitu a svojský štýl. Samozrejme, každý človek niekde v sebe cíti, čo je pre neho dobré.

[youtube]pfjk0WlLm00[/youtube]

14. O čom snívaš teraz a čo pre svoje sny robíš?

Snívam, že raz si ľudia uvedomia, čo je dobré, budú pomáhať na správnom mieste. Robím všetko pre to, aby som sama išla príkladom. Pomáham zvieratkám v útulku, keď môžem prispievam finančne aj materiálne, podporujem aj iné organizácie. Mnohí často zdôrazňujú, že ľudia sú dôležitejší ako psy, no každý môže pomôcť tam, kde sa mu žiada. Rada sa porozprávam s predavačmi Nota Bene. Trhá mi srdce, keď vidím, ako ich mnohí ľudia obchádzajú a nevenujú im ani pohľad. Pritom niekedy je to práve povzbudivé slovo, čo im môže zmeniť život.

15. Si šťastná? Žiješ život podľa svojich predstáv?

Som šťastná, neviem, či podľa predstáv, keďže som nikdy žiadne nemala. Beriem a vážim si, čo mi život ponúka.

16. Aká je tvoja životná filozofia alebo prístup k životu, ktorý u teba funguje?

Všetko je tak ako má byť, len treba veriť v ten najpozitívnejší koniec.

17. Nie každý deň je nedeľa a sú dni, keď každého z nás môžu prepadnúť pochybnosti a pesimistická nálada. Čo vtedy robíš, aby si sa naladila späť na svoju – Ja to dokážem – nôtu?

Snažím sa neprepadať tomuto pocitu, je zbytočné rozvíjať ho. Vtedy sa treba obklopiť príjemnými vecami, pustiť si hudbičku, proste urobiť si náladu. Najlepším liekom sú priatelia, nič nevylieči lepšie ako kávička s kamarátkou alebo rozhovor s blízkou osobou. Niekedy je však jemná melanchólia príjemná, v mojom prípade pri písaní textov dokonca užitočná, ale hovorím : odtiaľ,  potiaľ. 🙂

 

18. Ako by vyzeral ideálny deň Zdenky Prednej?

Zobudila by som sa do slnečného dňa, sama od seba, bez budíka. Bola by sobota a mala by som pred sebou trojdňový víkend, ktorý by končil až v utorok a deň by mal 48 hodín. Po rannej hygiene by som si pri dobrých raňajkách pozrela môj obľúbený seriál, napríklad Entourage. Zacvičila by som si pilates. Išla by som sa prejsť s Burkom na pláž, ktorá by bola rovno za mojím domom. V emaili by som si našla pesničku, napríklad od producenta Marka Ronsona, napísala by som si k nej text. Obed by bol v nejakej príjemnej lounge reštaurácii. Neskôr by som sa stretla s kamarátmi, zahrali by sme si napríklad petang alebo si zaplávali v oceáne. Poobede by som sa postarala o rastliny v záhrade. Vo večerných správach by boli pozitívne informácie a politici by sa nehádali. Po dobrej ayurvédskej masáži by sme si s priateľom pri filmíku dali večeru, ktorú by samozrejme navaril on. Pred spaním by som si v pokoji prečítala kúsok z dobrej knihy.

Alexandra Uzik pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Tamara
10 years ago

Zdenke držím palce….krásne čítanie vyrovnanej osobnosti 🙂

Renáta Rovňáková
10 years ago

Príjemné čítanie,nehovoriac o mojom bezproblémovom stotožnení sa s predstavou ideálneho dňa. Keďže mám manžela a 2 synov ,tak samozrejme mením hlavného hrdinu v hlavnej mužskej úlohe hneď za 3 hlavných hrdinov.A ten text piesne si tiež asi odpustím, nahradím ho knihou. Všetko ostatné môže zostať.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x