Chceli by ste zomrieť s vedomím, že ste nezažili skutočnú lásku?

Nedávno som v internetových novinách Huffington Post narazila na článok od muža, ktorý sa ma nesmierne dotkol. Po jeho prečítaní som sa len utvrdila v poznaní, že mám obrovské šťastie v podobe manžela, ktorý ma nielen miluje, ale priam nosí na rukách. Autor článku Arjuna Ardagh (Prečo je múdre zbožňovať ženu) sa chcel podeliť o svoje šťastie. Našiel ženu, ktorá je pre neho bohyňou a on konečne objavil harmóniu svojej duše. Jeho presné slová: „Mal som vo svojom živote mnohých výnimočných učiteľov. Priam neskutočný počet. Žiaden z nich sa však nemôže rovnať so ženou, ktorá teraz spí v našej spálni. Naše manželstvo je mojím duchovným učiteľom, spasením, múzou, štrbinou, cez ktorú presvitá lúč vyššieho poznania.“

Veľa z nás nepozná tento pocit. Hoci po ňom túžime a dúfame, že existuje. Prežili sme vzťahy s mužmi, ktorí nás mali radi a vo väčšine prípadov sa k nám správali s úctou. Ale nikdy sme nepocítili prítomnosť niečoho nadzmyslového a duchovného, čo by nám dalo pocítiť vlastnú prepojenosť so svetom a vesmírom. Byť ženou je úžasné. Každá z nás si zaslúži cítiť vlastnú silu, spoznať vlastné vnútro a stretnúť človeka, ktorý nás tiež túži spoznať. Keď človek nájde takúto lásku, nikdy sa už neuspokojí s niečím menším. Ako to však dosiahnuť? Musíme si ujasniť, po akom vzťahu túžime, kto sme a čo vieme druhému ponúknuť. Vieme, čo je to odovzdať sa druhému?

Arjun Ardagh píše: „Tu sa to celé začína. Keď si uvedomíme, že nevieme, ako milovať druhého človeka. Musíme sa sami seba úprimne opýtať, či nám to nevadí. Bez ohľadu na to, koľko zarábame, či dobre bývame alebo  jazdíme na kvalitnom aute, aké skvelé telo má náš partner či partnerka, koľko meditujeme a venujeme sa duchovnému rozvoju. Milujete naozaj, úplne a bez ochranných bariér? Ste spokojní s tým, že jedného dňa umriete bez toho, aby ste sa s druhou osobou skutočne podelili o dar vášho srdca?

Niektorí muži sa bránia naplno odovzdať žene a vzťahu, pretože majú za sebou traumatické skúsenosti so ženami v ranom detstve, sú citovo otupení alebo láske vyčleňujú len minimálny priestor vo svojom živote. Častokrát v sebe nosia veľa nevyriešených emócií a primárne ženám nedôverujú. Neveria, že môžu mať rovnocenný vzťah so ženou, pretože žena si veľmi často zvykne vydobýjať kontrolu nad vzťahom a manipuluje s mužom.

Arjun Ardagh opisuje svoju skúsenosť z detstva nasledovne: „Moji rodičia sa rozviedli, keď som mal štyri roky a ich rozvod mal škaredý priebeh. Následne som vyrastal sám so svojou mamou. Snažila sa postarať o mňa najlepšie, ako vedela, ale bola nešťastná a neistá sama sebou. Keď som v puberte začal nadväzovať prvé vzťahy so ženami, zistil som, že pociťujem kopu horkosti, strachu a veľkú priepasť medzi mnou a ženami. Vedomé pestovanie úcty k ženám mi pomohlo zahojiť niektoré moje citové rany.“

Muži vo svojom vnútri túžia po hlbokom a úprimnom vzťahu so ženou, ale nevedia, ako so ženou zaobchádzať, ako ju dobýjať a ako objaviť to najkrajšie a najvzácnejšie, ktoré sa skrýva v každej z nás. Na to, aby človek našiel svoju spriaznenú dušu, musí byť ochotný otvoriť svoje vnútro a podeliť sa o seba. Len vtedy môže očakávať ozajstné porozumenie a poznanie svojho partnera. Veľa ľudí sa pri postupnom zbližovaní zľakne a zdupká, lebo zrazu zistia, že strácajú nad situáciou vlastnú kontrolu a nie sú ochotní odovzdať sa do rúk toho druhého. Je to pocit, akoby ste padali do hĺbky, s tým rozdielom, že ten druhý vás zachytí.

Prečo sa teda vystavovať zraneniu, odmietnutiu a strate? Pretože skutočnej láske sa nič nevyrovná. Jedna plus jedna sa vo vzťahu nerovná dva. Jedna plus jedna je nekonečno. Človek môže dumať nad tajomstvami života alebo ich úplne ignorovať. Láska vás však naplní čarovným a zároveň posvätným pocitom. Spolu sa vydáte na dobrodružnú cestu objavovania života. Žena, ktorá vo vás vyvolá takýto pocit, je viac než hodná vášho zbožňovania. Nemá byť niečím nedosiahnuteľným, stojacim na piedestáli vysoko nad vami. Je vaším rovnocenným partnerom, stojacim po vašom boku, pretože tak ako žena, aj muž má v sebe kúsok božského, potenciálu výnimočnosti. Vaša žena – bohyňa je tou osobou, ktorá si uvedomuje prítomnosť božského v sebe. Dáva vám to najlepšie zo seba, to najlepšie z ľudstva. Milujte a ctite si ju z tohto dôvodu.

Prejav úcty k žene sa neskladá z veľkých galantných gest, zabíjania drakov ani obsypávania šperkmi. Je to úprimný spôsob, ako dať vašej žene najavo, že ju bezvýhradne milujete, vážite si ju, že si uvedomujete jej kvality a jej výnimočnosť. Jej šťastie je vašou prioritou, váš spoločný život je pre vás tou najdôležitejšou misiou v živote. Aj keby ste mali prísť o všetko vaše bohatstvo a stratiť svoje dobré meno, váš život má stále zmysel, lebo ona je po vašom boku.

Arjun Ardagh radí: „Vedome si navyknite hovoriť vašej žene každý deň niekoľko vecí, ktoré na nej zbožňujete. Napríklad: Zbožňujem, ako ti voňajú vlasy. Zbožňujem, ako sa smeješ. Zbožňujem farbu tvojich očí.“

Vaša žena vás za to zahrnie svojou bezvýhradnou láskou a podporou, bude vaším najväčším fanúšikom a vytvorí vám domov, kde si môžete liečiť svoje „vojnové zranenia“. Takýto vzťah môže mať každý z nás. Skutočná láska nie je vzácna preto, že je to akási prchavá chiméra, ktorú je priam nemožné stretnúť vo voľnej prírode. Je vzácna preto, lebo za ňou stojí veľa námahy, dôvery a sebapoznania. Vyžaduje to veľa odvahy a statočné srdce, ak sa chceme spoznať, otvoriť svoje srdce a byť sám sebou, aby sme vytvorili tak jedinečné harmonické a hlboké spojenie dvoch ľudí.

Zažili ste vo vašom živote skutočnú lásku?

Máte pocit, že je vašom vzťahu priestor na hlbšie vzájomné porozumenie?

Cítite sa svojím partnerom zbožňovaná?

Čo je pre vás najkrajším vyznaním lásky od muža?

Alena Rakovská pre RealWoman

PS1: Arjuna Ardagh je spisovateľ, učiteľ, verejný hovorca a kouč v oblasti duchovného prebudenia. Je autorom siedmych kníh. Je taktiež zakladateľom Nadácie Esencia života, neziskovej oranizácie, ktorá sa venuje duchovnému prebúdzaniu nášho vedomia v kontexte bežného života.

PS2: Článok Arjuna Ardagha Prečo je múdre zbožňovať ženu, ktorý bol mojou hlavnou inšpiráciou pri písaní mojho článku obsahuje veľa podnetných tém o ženskej duši a rád ako ju dobývať. Pripravujem preto pokračovanie, v ktorom sa chcem venovať týmto témam. Teším sa na vaše reakcie, názory a podnety. Dúfam, že mnohé z vás si po jeho prečítaní uvedomia akých vzácnych mužov majú po svojom boku.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x