Chcete byť efektívne? Nechajte sa viesť svojimi vnútornými hodinami.

Preplnená mailová schránka, diár zapísaný poznámkami, čo všetko máte zariadiť a kde všade máte byť, v ňom vložený papierik s úlohami na každý deň, doma vás čakajú valiace sa kopy povinností, nehovoriac o tých, ktoré máte v práci. Čím to je, že niekedy máte pocit, ako všetko krásne stíhate a dokážete tú istú prácu vykonať za kratší čas ako inokedy? Okrem dobre zvládnutého time-managementu, fyzickej a psychickej pohody, je to nepochybne aj tým, ako poznáme sami seba. Biorytmy. Ranné vtáčatá a nočné sovy. Hovorí vám to niečo?

Tí prví vstávajú skoro, nevadí im začínať prácu už o 7:00, najviac povinností vybavia ráno, je to ich čas, keď sa najlepšie sústreďujú, najrýchlejšie sa dokážu niečo naučiť, urobia najviac práce. Ich energia s pribúdajúcimi hodinami postupne klesá.

Druhá skupina ľudí sa ráno len rozbieha. Radi si dlhšie pospia, kým sa „naštartujú“ je 10:00, najviac energie majú práve večer alebo v noci. Vtedy sa im najlepšie učí, pracuje, tvorí, všetky činnosti im idú rýchlejšie ako počas dňa, sú na vrchole svojej výkonnosti.

Naše vnútorné biologické hodiny nás sprevádzajú už od narodenia. Nachádzajú sa v mozgu, sú zapísané v našej DNA a pracujú ako generátory 24 hodín denne. Sme podriadení logike našich biorytmov a náš život ovplyvňujú viac, ako si myslíme. Nejde len o rozdielne potreby zaspávania a vstávania.

Štúdium na vysokej škole ma naučilo, že ak budem rešpektovať moje biorytmy, dokážem sa učiť oveľa efektívnejšie. Mojou hlavnou úlohou bolo spoznať samu seba. Pozorovať sa a zistiť, kedy sa mi najlepšie prijímajú nové informácie a kedy si ich počas dňa dokážem najrýchlejšie zapamätať. Keď vás tlačí termín skúšky, ste niekedy „nútení“ učiť sa aj vtedy, keď vám vaše telo hovorí nie. A aký je výsledok? Pozeráte do kníh, skrípt, papierov a máte pocit, že to všetko ide mimo vás. Netvrdím, že sa takto nedokážeme naučiť, no časová efektivita je naozaj minimálna, dokonca to môže spôsobiť zvýšenú hladinu stresových hormónov.

Lepšie riešenie je počúvať seba samého. Ak cítite, že vám napríklad učenie nejde do hlavy alebo práca nejde tak rýchlo, ako by ste si to predstavovali, nemáte potrebnú energiu a chuť, zmeňte na chvíľu myšlienky, činnosť, snažte sa riadiť podľa svojich vnútorných hodín.

Nájdite si to, čo vám bude robiť radosť, dajte na svoje pocity. Ja som zvykla striedať učenie s pozeraním komédií. Naladím sa pozitívne, očistím si hlavu a som schopná opäť prijímať nové informácie.

Biorytmy fungujú v škole, v práci, doma, vždy a všade. Preto si myslím, že ak si dokážeme rozvrhnúť prácu počas dňa na základe rešpektovania nášho chronotymu (ranné vtáča vs. nočná sova) výsledkom bude lepší pocit, úsmev na tvári namiesto stresu, lepšia efektivita práce a celková fyzická aj psychická pohoda.

Kedy počas dňa cítite, že máte najviac energie?

Kedy sa cítite najviac unavení a nie ste schopní nič robiť?

Zaznamenávate v priebehu dňa tieto zmeny?

Popremýšľajte nad vašimi dennými aktivitami a vyskúšajte, kedy sa vám najlepšie vykonávajú. Otestujte si to sami na sebe. Potom sa už len podľa možností tým riaďte.

Dospela som k názoru, že: Nechať sa navigovať pocitmi a mojimi vnútornými hodinami mi uľahčuje každodenné fungovanie :)!

Aké máte skúsenosti s vašimi biorytmami vy?

Lucia Stašeková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x