Chudnutie sa začína vo vašej mysli

Áno, vaše chudnutie sa nezačína v posilňovni, diétou, programom na chudnutie, tabletkami alebo inými nezdravými praktikami, ale začína sa vo vašej mysli. Vaše myšlienky vám buď pridávajú kilogramy navyše alebo uberajú. Ako? Spočíva to v tom, ako o svojom tele myslíte, ako samu seba vidíte a ako pristupujete k svojmu zdraviu.

Ak chcete zmeniť to, ako vyzeráte, musíte začať primárne pracovať a meniť to, ako myslíte. A sekundárne to podporiť rôznymi inými aktivitami, ako pravidelným športom, zdravou stravou, krajšími vzťahmi, menším stresom a podobne. Ale ak očakávate chudnutie iba ako výsledok všetkých sekundárnych aktivít bez toho, aby ste menili spôsoby vášho myslenia, dopracujete sa väčšinou iba ku krátkodobým výsledkom, jojo efektu, obmedzovaniu sa, stresovaniu a nespokojnosti. Pretože ste zmenili iba svoje vonkajšie konanie, ktoré vychádza zo starých spôsobov myslenia, ale nezmenili ste podstatu. Zmena sa deje vo vás a až potom sa odrazí vo vašej realite, nikdy nie, bohužiaľ, naopak, aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať.

V dnešnej dobe už netreba dokazovať, ako stres veľmi škodí nášmu zdraviu, všetci si to uvedomujeme. Stres nám spôsobuje únavu, poruchy trávenia, problémy so spaním, vracanie, bolesť hlavy, chvenie tela, dýchacie problémy a podobne. A to všetko vzniká v našom tele, keď prežívame iba taký krátkodobý či nárazový stres. Predstavte si, že tento stres v sebe akumulujete, zbierate ho mesiace, ba roky. Aké následky to na vašom zdraví zanechá? A nie je to iba stres, ale množstvo ďalších nepriaznivých emócií, ako strach, hnev, žiarlivosť, neschopnosť odpustiť alebo pocit viny. Niekedy tieto pocity v sebe nosíme dokonca aj celý život.

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že stres spôsobujú okolnosti, ľudia okolo nás. V skutočnosti je stres emócia, ktorá je reakciou na konkrétnu udalosť, skutočnosť či správanie inej osoby. Je to naša myšlienka, ktorá sa nám ihneď objaví v mysli: nestíham termín, nenávidím ho, čo ak ich sklamem, čo ak zlyhám a mnoho ďalších myšlienok, ktoré v nás spúšťajú stres a my si to ani neuvedomujeme, lebo nevidíme prepojenie medzi našimi myšlienkami a emóciami.

Ak takáto myšlienka dokáže spôsobiť nášmu telu toľko problémov, tak potom na druhej strane pozitívna a podporujúca myšlienka dokáže nášmu telu aj pomôcť a ozdraviť ho. A v tom je kľúč, ako si udržiavať krásne a zdravé telo. Majte seba a svoje telo rady. Buď máte o svojom tele podporujúce myšlienky alebo sabotujúce. Zistíte to jednoducho, pozriete sa do zrkadla a zhodnotíte svoje výsledky z vášho posledného snaženia schudnúť. Dosiahli ste svoje ciele? Zlepšilo sa vaše zdravie a cítite sa šťastne vo svojom tele?

Ako práve teraz vyzeráte, je výsledkom toho, ako ste sa za posledné roky, mesiace o seba starali. Odráža to spôsob vášho stravovania, množstvo pohybu, a hlavne to, ako ste o sebe a svojom tele mysleli. Aký životný prístup ste si osvojili. Vaše telo nehovorí to, KTO ste, akú máte ľudskú hodnotu alebo či ste dobrá. Je výsledkom toho, ako ste sa oň starali. Aj keď to môže teraz znieť dramaticky, je dobré si uvedomovať a osvojiť prístup, že všetko je iba dočasné, môžeme to zmeniť. Prvým krokom však bude prebranie osobnej zodpovednosti za to, ako o svojom tele myslíte a tým aj za to, ako vyzeráte.

Telo je váš nástroj, niečo ako šaty, ktoré nosíte v tejto realite. Len s tým rozdielom, že máte iba jedny, nemôžete ich vymeniť, tak sa o ne veľmi dobre starajte. Ako vaše myšlienky súvisia s vaším telom a zdravím? Každá myšlienka je kreatívna, nesie energiu a na základe toho, aká je to myšlienka, vibruje vo vašom tele. Preto každá naša myšlienka ovplyvňuje naše telo. Radšej si dvakrát rozmyslite, ako budete o svojom tele a o sebe myslieť.

Myšlienky a slová ako: „Neznášam svoje telo. Nemôžem sa na seba pozerať. Som odporná. Som tučná. Kto by ma chcel. Nikdy neschudnem. Bože, ten veľký zadok”, nahraďte radšej nasledovnými výrazmi: „Mám rada svoje telo. Som na seba hrdá. Nie je to zlé, je tam ešte dosť práce, ale vyzerám dobre. Každý deň chudnem. Mám pekné oči. Mám pekné vlasy. Som pekne oblá.” Naše myšlienky sú energia, naše slová sú energia, čím viac myslíme na to, čo nechceme, tým viac to priťahujeme. Myslite na to, čo chcete.

Usmejte sa na seba, keď sa pozeráte do zrkadla. Prejavte samy sebe aspoň trochu pochopenia a lásky. Ako inak môžete očakávať od iných ľudí, že to pre vás urobia, ak to neurobíte vy samy. Nájdite cestu, ako sa budete mať rady. Nestane sa to zo dňa na deň, lebo je to postupný proces. Na začiatku to bude chcieť veľa energie, ale vaša námaha bude odmenená. Nielen tým, že schudnete, ale budete sa vo vlastnom tele cítiť spokojne a dobre.

Veľmi dlho som chcela zmeniť svoje telo, trvalo mi niekoľko rokov, kým som zistila ako. Nasledovných 5 krokov mi pomohlo to docieliť:

1. Sebaakceptácia. Akceptujte sa presne takí, akí ste. Prijmite to, ako vaše telo práve vyzerá a berte to ako dočasný stav, ktorý zmeníte. Ak chcete zmeniť svoje telo, najskôr ho musíte mať úprimne radi presne také, aké je.

2. Zdravý životný štýl. Nedržte diéty, ale meňte svoj životný štýl a stravovanie. Myslite dlhodobo, nie krátkodobo. Naše telo je náš prostriedok, ako prežiť plnohodnotný život. Starajte sa oň a doprajte si iba to najlepšie. Odporúčam si osvojiť princíp 80:20! 80 percent jedzte zdravo a tých ostatných 20 percent zjedzte hocičo, na čo máte chuť. Takto si udržíte rovnováhu a aj si doprajete.

3. Pravidelný pohyb. Vyberte si pohyb, ktorý robíme s radosťou, nie s utrpením. Pre mňa sa tým stala joga, ktorá má učí koncentrácii, uvoľneniu, uzdravuje moje telo a vďaka strečingu si formujem postavu. V pravidelnosti a radosti z cvičenia je zaručený výsledok.

4. Radosť z vášho tela. Majte vaše telo rady. Keď sa pozriete do zrkadla, hľadajte, čo je na vašom tele krásne a pochváľte sa. Správajte sa k svojmu telu, ako k svojmu nádhernému milencovi a veľmi rýchlo pocítite rozdiel.

5. Načúvajte svojmu telu. Každý nám radí niečo iné a pre každého je niečo iné vhodné. Naše telo je jedinečné a treba k nemu tak aj pristupovať. Najkrajší vzťah so svojím telom budeme mať vtedy, keď mu budeme načúvať, naučíme sa spolupracovať. Vtedy nebudeme potrebovať nikoho iného, aby nám povedal, čo je pre nás vhodné, ale budeme si sami schopní vybrať z ponúkaných možností, lebo naše telo nám našepne, čo potrebuje.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x