Čo zásadné nám nesmie tieto Vianoce chýbať, aby sme prežívali radosť?

Ak ste začali premýšľať nad tým, či je univerzálna odpoveď na otázku z titulku, môžem smelo povedať, že je. Akurát… a isto ste čakali aj nejaký háčik. A ten spočíva v tom, že každý z nás potrebuje na prežívanie subjektívnej radosti jednu zásadnú vec, a tou je ZMYSEL vlastného života. Môže to znieť paradoxne, ale môžete vlastniť čokoľvek a vyskúšať hocičo, skutočnú radosť vám to neprinesie, pokým nebudete mať pocit, že sa venujete zmysluplnej činnosti. Bez splnenia tejto podmienky nedokážete v sebe naakumulovať pocit šťastia a spokojnosti, nech by ste robili čokoľvek. Rovnako, ako nefunguje, že bohatí ľudia sú tí šťastnejší…

Čo je zmyslom ľudskej existencie?

Sociológovia varujú, že narastá existenciálna frustrácia a nezmyselnosť života, ktorá sa začína dotýkať nielen jednotlivcov, ale dokonca celej spoločnosti. Prejavuje sa hlavne sociálnou izoláciou a povrchnou komunikáciou, ktoré formujú z človeka – napriek množstvu technologických výdobytkov – najosamelejšieho tvora tejto planéty. Deje sa tak napriek tomu, že všetci dobre vieme, že najhlbšou ľudskou potrebou a zároveň jedným z hlavných ľudských motívov je potreba niekam patriť, byť vo vzťahu, byť proste „ukotvený“.

Práve počas vianočných sviatkov je táto potreba najvypuklejšia. Keď tak sedíte viacerí za sviatočne prestretým stolom a myslíte na tých, ktorí už pri ňom s vami sedieť nemôžu, ste vo výhode. Prestavte si, že niekto si ani nechce k stolu sadnúť, lebo nemá s kým. Je sám, niet nikoho, s kým by sa podelil o radosť, ktorú napokon ani nemôže bez tých druhých precítiť.

Spolupracujem s klubom seniorov Pohoda v Stupave, kam chodím prednášať a s láskou hovorím komunite schádzajúcich sa seniorov „moji drahí starčekovia“, lebo vlastných už nemám a oni si ma adoptovali. Sú to ľudia s veľkými srdcami a veľmi činorodí počas celého roka. Počas adventu zameriavajú všetko úsilie na výrobu vianočných ikebán so sviečkami. Chodia nimi obdarúvať starých ľudí do Domova dôchodcov, kde ich žije 250 a mnohí sú úplne opustení a nikto za nimi nechodí. Viete si predstaviť, čo spôsobí, keď sa skupinka seniorov, ktorí žijú život „tam vonku“ vyberie za „tými za múrmi“? Za sprievodu harmoniky pri obdarúvaní má vzniknuté dojatie rozmer nefalšovanej spolupatričnosti.

Pre mňa je táto ušľachtilá činnosť potvrdením, že šťastie je vedľajším efektom zmysluplných skutkov. Ak by sme chceli dumať nad tým, ako rozlišovať pravé a nepravé zmysluplné motívy našich činností v dnešnej pomýlenej dobe orientovanej na výkon a konzum, môžeme si pomôcť týmto príbehom o šťastí:

Istý bohatý muž požiadal Sengaia, aby mu predpísal pre šťastie rodiny niečo, čo by si uchovali z generácie na generáciu.Sengai si vypýtal kúsok papiera a napísal: „Otec zomrie, syn zomrie, vnuk zomrie.” Na to sa bohatý muž nazlostil. „Prosil som vás, aby ste mi napísali niečo pre šťastie mojej rodiny! Prečo si robíte zo mňa žarty?”„Nemal som v úmysle posmievať sa ti,” vysvetľoval Sengai. „Keby zomrel tvoj syn skôr ako ty, veľmi by ťa to zranilo. Keby zomrel tvoj vnuk skôr ako tvoj syn, obidvom by vám to zlomilo srdce. Ale keď tvoja rodina generácia po generácii vymrie, tak ako som to myslel, potom bude váš život plynúť celkom prirodzeným spôsobom. A to považujem za pravé šťastie.”

Keď sa nad pointou skutočne zamyslíme, musíme uznať, že svojím spôsobom je požehnaním stratiť rodičov, a nie deti…

Čo si skutočne priať?

Keď premýšľate nad tým, ako lapiť počas najkrajších sviatkov v roku šťastie pre seba, skúste si pomyslieť, aké to bude, keď sa budeme k sebe navzájom správať taktne, tolerantne, pozorne a s rešpektom. Vôbec nič nás to nebude stáť a bude to fungovať kedykoľvek, nielen pri rozžiarenom stromčeku. Je už otrepané hovoriť, že skutočná hodnota darčeka je tá nevyčísliteľná, ale nie je to skutočne tak? Načo nám je darček, ktorý je síce drahý, ale nemá pre nás tú pravú cenu, ktorou by nám ten, kto nás obdarúva, dal najavo, ako mu na nás záleží a čo pre neho znamenáme?

A keby ste mali pochybnosti, či vám k vianočnej idylke niečo nechýba, spomeňte si, čo tvrdieval Berthold Auerbach: „Kto nie je spokojný s tým, čo má, nebol by spokojný ani s tým, čo by chcel.“

Prajem vám, aby ste nielen vo sviatočné dni mohli prežívať silu blízkosti ľudí a nachádzali všade okolo seba lásku.

Od srdca

Janette Šimková pre RealWoman