Dajte to najdôležitejšie na prvé miesto!

Nový rok. Nové plány. Nové priania. Nové nápady. Nové skúseností. Nové „náhody“…Otvorím pomyselné dvere do minulosti. Vidím cestu, ktorou som doteraz prešla. Každý jeden krok dotvára mozaiku môjho života. Ak by som vynechala čo i len jediný kúsok, zmením celé obrazce. To, kde som teraz, je len výsledkom mojich rozhodnutí, ktoré som urobila. Preberám plnú zodpovednosť za svoj život! Rozhodla som sa dávať to najdôležitejšie na prvé miesto a zlepšiť tak môj timemanagement.

Myslím si, že ak sa chceme niekam v budúcnosti posunúť, je dobré najprv popremýšľať. Nechať si čas. Našu budúcnosť ovplyvňuje a tvorí práve prítomnosť, ktorá je odrazom našich minulých rozhodnutí. Ešte predtým ako si začnete dávať ciele a vízie na najbližšie obdobie či roky, skúste venovať trochu času sebe. Sebareflexii. Popremýšľať.

Predstavte si len jeden deň. 24 hodín, 1440 minút, 86 400 sekúnd a nekonečné množstvo okamihov. A teraz si spomeňte na všetko, na čom vám v živote naozaj záleží. Koľko času tomu denne venujete? Koľko času ste tomu venovali včera? Aspoň myšlienkou. Koľko z tých 86 400 sekúnd?

Moja najlepšia kamarátka mi raz povedala, že láska je tá najväčšia sila, životná energia. My sme ňou a ona je nami. Z lásky sme tu, na tomto svete. Ľudia sa pre ňu dokážu zmeniť, obetovať, aj zabíjať. Doba je uponáhľaná, niekto môže povedať, že nič nestíha, nemá proste čas. Ľúbim ťa. 7 písmen. 1,2 sekundy. Práve preto mi napadajú tieto otázky:

Ako často niekomu poviete, že ho máte radi?

Koľko času denne strávite s tými, na ktorých vám záleží?

A koľko času denne venujete samy sebe?

V jednej manažérskej príručke som kedysi čítala, že sa nemáme sústrediť na to, aby sme robili veci správne, ale na to, aby sme robili tie správne veci. Asi na tom niečo bude.

Mimochodom, ako ste strávili včerajší deň? A čo tak celý minulý týždeň? Už neverím na rýchle príručky, ktoré vám zaručene zmenia život za 7 dní. Všetko je to proces. Uvedomiť si, čo je v živote pre vás dôležité a dať to na prvé miesto.

Ako by ste chceli, aby vyzeral váš zajtrajšok?

Predstavte si ideálne strávený deň. Ako ho trávite?

A pamätajte: Vašu budúcnosť tvorí to, čo robíte dnes, nie to, čo budete robiť zajtra.(R.Kiyosaki)

Nech sa vám darí budovať si taký život, po akom túžite!

Lucia Stašeková pre RealWoman

0 komentárov k “Dajte to najdôležitejšie na prvé miesto!”

 1. Ahoj Lucka,
  ďakujem za pekný článok, a nedá mi, aby som nereagovala. Naozaj treba venovať čas nielen tomu, čo treba – povinnostiam a zarábaniu peňazí, ale aj tomu, čo je ozaj najdôležitejšie. A ako zistím. čo je konkrétne pre mňa najdôležitejšie? Už veľmi dávno som čítala knihu “Slepačia polievka pre dušu”. A tam bola jedna kapitola venovaná práve tejto téme. Autor sa pýtal “Keby ste vedeli, že o hodinu zomriete, čo by ste urobili, za kým by ste išli, komu by ste zavolali? Tak teda, to je to najdôležitejšie. A na záver bola otázka: A na čo teda ešte čakáte?”
  Naozaj máš pravdu, že život treba žiť teraz – dnes a tu a venovať čas aj tým podstatným veciam.
  S pozdravom
  Iveta

  Odpovedať
 2. Ahoj Ivetka,
  ďakujem za skvelý tip pre naše čitateľky – ako môžu zistiť, čo je pre nich skutočne dôležité. Jack Canfield a jeho “Chicken soup for the soul” má svoje čaro!
  Nech sa Ti darí žiť tu a teraz 🙂
  Lucia

  Odpovedať

Vložiť komentár