Deti nevzdelávame tým, čo hovoríme, ale tým, kto sme. Radka Dohnalová.

S Radkou Dohnalovou som sa prvýkrát stretla a zoznámila veľmi moderným spôsobom, a to na skype. Spojila nás jedna naša spoločná kamarátka a od nášho prvého telefonického rozhovoru ma Radka zaujala svojím prístupom k rodine, k práci a k svojmu osobnému naplneniu. Mám rada ženy, ktoré inšpirujú svojím príkladom a nasledujú svoje vášne v živote. A Radka je presne jednou z nich.

Radka pracuje viac ako 3 roky pre konzultačnú spoločnosť McKinsey & Company v Prahe a svoju vášeň pre podporu ľudí, aby žili naplnený, úspešný život a tvorili pridanú hodnotu, vnáša aj do svojej práce. Práve nedávno dokončila prvú štúdiu v Českej republike, ktorá sa komplexne zaoberá výskumom, prínosom a využívaním potenciálu žien v ekonomike a biznise. V roku 2009 sa spolu s manželom presťahovali do Spojených štátov práve kvôli Radkinmu dvojročnému štúdiu na Harvarde. Vtedy už Radka mala dve malé deti, s ktorými štúdium úspešne dokončila a bola zaradená medzi šesť výnimočných študentov ročníka, lebo ako jediná mamička a zároveň študentka robila výskum- autentický a integrovaný ženský lidership.

Z rozhovoru s Radkou Dohnalovou sa dozviete, ako dokázala skĺbiť a integrovať prácu a rodinu, ako to všetko zvláda, čo je pre ňu prioritné a čoho sa musela vzdať. Podelí sa o svoje osobné skúsenosti a rady, ako si vytvoriť rodinný, partnerský a pracovný život, ktorý bude spolu fungovať ako jeden celok.

1. Skôr ako prejdeme k samotným otázkam, by ma zaujímalo, ako ty definuješ, resp. chápeš tému work-life balance?

Definícia work-life balance vo mne vzbudzuje dojem, ako by sme žili dva životy a snažili sa ich vybalansovať. Ja to vnímam tak, že náš pracovný a osobný život musíme integrovať. Nazvala by som to integrovaný život. Keď robíme v práci to, čo nás baví, tak nás to aj nabíja a domov sa vraciame spokojné a šťastné a potom sa stávame aj lepšími rodičmi.

2. Veľa žien má skvelých mužov, staré mamy, slobodné sestry, výborného zamestnávateľa, silné organizačné schopnosti alebo presvedčenie, že to zvládnu. Všetky tieto výhody sú určite obrovskou podporou pri zlaďovaní rodiny a práce, ale bohužiaľ, nie každá žena ich má. Existuje podľa teba nejaký predpoklad, ktorý by žena mala mať, aby úspešne integrovala prácu a rodinu?

Žena si musí vo svojom živote vybudovať tím. Ani ku mne nikto nikdy v živote neprišiel a nepovedal mi: „Radka, budem ti pomáhať, či už v práci, alebo doma.” Ja som si svoj tím musela vybudovať. Robila som to tak so svojou rodinou, manželom, rodičmi, ale aj v škole. Musela som vysvetliť svoju situáciu a učitelia ma podporovali. A aj teraz robím to isté vo firme McKinsey & Company, v ktorej pracujem. Budovanie môjho tímu je moja zodpovednosť a musím to mať pevne v rukách.

Ak človek nemá rodinu, ktorá by mu pomohla, musí si pomôcť externými službami a niekoho najať. Súčasťou môjho tímu je napríklad aj pomoc s babysittingom alebo s upratovaním. Samozrejme, tento variant si vyžaduje aj určité finančné predpoklady. Musí to dávať aj ekonomický zmysel. Je však veľa možností.

Tretí model je, keď žena nemá rodinu, ani financie. Možnosťou môže byť, podeliť si náklady na babysitting s kamarátkou. Vždy sa dá nájsť nejaká cesta. Žena si musí vytvoriť tím na všetkým frontoch.

3. Na Slovensku boli ženy vychovávané tak, aby si všetko robili samy. Veľakrát to vedie aj k úplnému vyčerpaniu a zanechá to stopy na partnerskom vzťahu alebo vo výchove. Bolo to tak zaužívané hlavne u tých starších generácií, mladšie ročníky už majú iné, nové možnosti.

To je definícia dobrej manželky, ako ju vníma naša spoločnosť a podľa nej nás naše okolie aj súdi. Je dôležité oslobodiť sa od tohto posudzovania a určiť si s partnerom, aké manželstvo chcete vytvoriť, aké úlohy a povinnosti každý z vás bude mať, aby sa obidvaja vo vzťahu cítili spokojní a naplnení. Pokiaľ to nebude fungovať na manželskej úrovni, žene sa dá len veľmi ťažko existovať. Dobrá manželka môže znamenať, že žena cíti osobné naplnenie a súlad na partnerskej úrovni. Na základe tejto definície, nemôžev od vás chcieť teplú večeru každý deň.

4. Vedie ma to naspäť k žene a k jej osobnej zodpovednosti tvoriť svoj tím a zázemie …

Každá žena musí začať od seba. Neviem si predstaviť muža, ktorý by za mnou prišiel a toto so mnou riešil. Na druhej strane, je veľa mužov, ktorí budú dobre reagovať, keď im poviete, kto ste vy a čo vás robí šťastnou. Ak vás muž miluje, bude chcieť, aby ste boli šťastná. Človek nesmie čakať, lebo sa môže dostaviť horkosť. Ak žena neurobí tento prvý krok a nepovie partnerovi, aká je jej predstava, ako potom budú spolu ako pár fungovať?

5. Je zrejmé, že predpokladom na vytvorenie integrovaného života, je mať svoj vlastný tím. Kto tvorí tvoj tím okrem rodiny, partnera a externých služieb?

Zamestnávateľ, spolupracovníci a priatelia. V podstate, keď zoberiete do úvahy všetky úlohy v živote ženy, musíme si budovať tím vo všetkých týchto rolách. V niektorých sa to darí, v iných nie, ale treba zvážiť všetky svoje možnosti. Všetky vaše roly ako – byť matka, kamarátka, zamestnankyňa, partnerka treba integrovať.

6. Čo ak nemáme na svojej strane rodinu? Niekto by možno povedal, že bez podpory rodiny je nemožné integrovať pracovný a osobný život. Ako si získať podporu rodiny a predložiť im dôvody, prečo by nás mali podporovať?

Niekedy, aj keď sa snažíme, tak to nejde, ak to ľudia jednoducho tak necítia. Ľudia sú takí, akí sú. Niektorí starí rodičia sa nechcú alebo nemôžu starať o svoje vnúčatá, radi ich uvidia raz do mesiaca, ale majú svoj život. Dôležité je nesúdiť ich za to a hlavne na nich netlačiť, snažiť sa tú podporu hľadať inde.

7. Veľa žien zvykne počas prvých dvoch rokov materskej dovolenky stratiť kontakt s okolím, lebo trávia 24 hodín denne so svojím dieťaťom. Následne im to spôsobuje rôzne emocionálne výkyvy a prináša stavy úzkosti, opustenosti či depresie. Ako si to riešila ty?

Je určite dôležité byť v kontakte s inými ľuďmi. Aj prieskumy poukazujú na to, že najosamelejšie sú práve ženy, ktoré majú malé deti. Na druhej strane však ako mama viem, že je náročné nájsť si čas na udržiavanie pravidelných stretnutí alebo kontaktu. Pokiaľ to ženu obohacuje, tak by to mala vyhľadávať. Veľkou výhodou je to, že ženy sa môžu vzájomne podeliť o svoje názory, skúsenosti a jedna druhej poradia.

8. Veľa žien počas materskej študuje a pochvaľuje si to. Ty si taktiež študovala, ako ti to pomohlo?

Mne osobne štúdium počas materskej vyhovovalo. Tešila som sa, že som mohla študovať na Harvarde. V dopoludňajších hodinách som študovala, pracovala na sebe a rozvíjala sa a poobede som sa hrala s deťmi. Cítim sa veľmi šťastná a spokojná, keď sa osobne rozvíjam. Škola ma nabíjala energiou, používala som inú časť mozgu. A som aj lepšia mama, aj keď s deťmi namiesto 12 hodín denne trávim iba sedem, som šťastnejšia, lebo keď som s nimi, venujem sa iba im a nerobím popritom iné veci.

Na druhej strane je dôležité, aby matky boli s deťmi, ale nemusia byť s nimi 12 hodín denne. Jeden extrém je, že matka nie je s dieťaťom vôbec a druhý, že je s ním stále, čo ide vždy na úkor matky, ženy. Ak chceme vytvoriť integrovaný model života, čo znamená robiť niečo pre seba, pre manžela a pre svoje deti, musíme v tom mať rovnováhu. Ak sa bude žena veľa venovať iba deťom a pôjde to na úkor nej samej, tak to ovplyvní aj vzťah s jej manželom.

9. Čo ti pomohlo prekonať tie najťažšie chvíle?

Viackrát som mala skutočne dosť. Najťažšie chvíle boli, keď som sa dostatočne nevyspala. Ak deti boli choré, nespala som poriadne aj týždeň. Bola som úplne vyčerpaná a bez energie. Vtedy je pre nás ženy nebezpečné práve to, že dokážeme ľahko skĺzať po emocionálnej špirále a padnúť na naše dno. Vyčítame si, že sme v únave kričali na dieťa a boli sme rozčúlené. Hneď nato sme sa rozčúlili samy na seba, že kvôli tomu nie sme dobré matky, a potom s tým ruka v ruka prichádzajú výčitky, že nie sme dobré manželky. Jedno sa nalepuje na druhé. Základom je vyspať sa, dobiť si energiu a urobiť si čas na seba. A to je najťažšie. Žena chce venovať čas svojim deťom, práci a aj manželovi. A ak nestíha, tak čas vyhradený pre ňu samu sa stáva úplne poslednou prioritou. Ja sa niekedy doslova musím prinútiť vyhradiť si ten čas na seba a neposúvať to na posledné miesto.

10. Ako dobíjaš svoju energiu?

Mňa nabíja práca. To však nie je odpočinok. Napríklad, rada idem na masáž či nákupy, alebo zájdem do kaviarne a prečítam si knihu. Je potrebné urobiť niečo pre seba. Ísť niekam, kde sa o vás postarajú, aby ste sa pre zmenu cítili ako dieťa vy. Myslím, že najkritickejšie pre nás je, nezabudnúť na seba a svoje potreby.

11. Keď je žena matkou, manželkou, zamestnankyňou či riaditeľkou, sedí na viacerých stoličkách naraz a aby to všetko zvládla potrebuje výborný time manažment a musí si stanoviť svoje priority. Ako si to zvládala ty? Aké boli či sú tvoje priority?

Mám 3 priority – deti, manžel a práca, ktoré musia byť rozdelené na hodiny počas dňa. Kalendár ženy ukazuje jej priority. Keď sa pozrieš do môjho kalendára, čas od 16 do 20 hodiny mám vždy vyhradený pre deti a v tom nerobím kompromisy. Nepamätám si, že by som tento čas s deťmi zrušila kvôli nejakému stretnutiu, možno sa to stalo raz za polrok, a to muselo byť niečo skutočne dôležité. Čas s deťmi patrí iba deťom.

Môj deň je rozdelený do hodín. Ráno som s deťmi, potom idem do práce, kde sa naplno sústredím na svoje úlohy. Keďže manžel teraz cestuje, tak mám aj večer čas pripraviť si svoje veci do práce. Víkendy patria iba rodine, trávime ich s manželom a deťmi. Niekedy zvyknú prísť známi na večeru, keď deti zaspia.

Čas strávený s deťmi a s manželom je súčasťou každého môjho dňa. Svoj čas beriem ako investíciu. Aktivity, pri ktorých je moja rola nahraditeľná, zabezpečujem zvonku. Viem, že v mojej práci a s mojimi deťmi som nenahraditeľná, tam trávim čas. Upratovanie a navarené jedlo, to nie je priorita. Chcem, aby deti jedli zdravo, ale nevyváram. Nakupujem cez internet, ušetrím čas a venujem ho radšej svojim deťom. Mám paniu na upratovanie, ale zľavila som aj zo svojich nárokov, nemusí byť všetko tip – top, lebo to nie je priorita. Naučila som sa s tým žiť. S manželom sme si rozdelili úlohy. Vzťah s partnerom je alfa omega, je to ten najdôležitejší vzťah. Od partnera musíte mať podporu, inak je všetko na vašich pleciach.

12. Ako by mal štát podporovať túto integritu. Akú podporu by si uvítala ty a čo už funguje na českom trhu?

Každá žena by si mala hľadať zamestnávateľa, ktorý ju podporí. Znamená to, že firma má vytvorené podmienky pre matky s deťmi, dáva im podporu a chce, aby ženy uspeli. Každá žena potrebuje inú podporu. Najkritickejšia je pre ženu flexibilita, aby si svoj čas počas dňa mohla zadeliť sama. Ak má žena pracovať a byť výkonná, potrebuje flexibilitu. Podpora a pochopenie je dôležitejšie viac, ako konkrétny program vo firme. Ak žena vie vyprodukovať výsledky a ponúka pridanú hodnotu, firma by jej mala vyjsť v ústrety.

V Českej republike prestali existovať jasle, v súčasnosti je iba 40 až 50 jasieľ v celej republike. Ženy sú tým obmedzené, nie každá má rodinu, ktorá jej bude strážiť dieťa. Štát by mal ženám, ktoré chcú pracovať, buď poskytnúť infraštruktúru v podobe jaslí alebo motivovať firmy, aby mali dostatočné incentívy, aby to urobili za štát. Ak bude fungovať infraštruktúra starostlivosti o deti a polovičné úväzky, jedine tak sa ženy budú môcť vracať do práce, ak budú chcieť.

13. Nedávno som si prečítala biografiu úžasnej a nadčasovej ženy, zakladateľky kozmetickej firmy MaryKay, Mary Kay Ash, ktorá už pred 30 rokmi tvrdila: „Rodina je na prvom mieste. Zamestnanec nedokáže naplno pracovať, pokiaľ u neho doma nie je všetko ok, napríklad, ak má choré dieťa. Ak je rodina na prvom mieste, ľudia sú spokojnejší.” Čo si ty o tom myslíš?

Ja s tým úplne súhlasím. Pracujte pre firmu, ktorá váš integrovaný život podporuje. Títo zamestnávatelia vedia, že žena nemôže pracovať naplno, ak nie je rodina v poriadku. Ak by sa žena mala rozhodnúť medzi prácou a rodinou, vždy si vyberie rodinu. Ak firma pochopí, aký veľký má žena potenciál a akým prínosom môže byť, vytvorí podmienky, ktoré podporia integrovanie jej rodiny s prácou. V tlači sa veľa dočítate o tom, že ženy predstavujú nevyužitý potenciál, lebo nemajú podmienky, aby mohli pracovať. Ak vo firme, pre ktorú chcete pracovať, vidíte ženy, ktoré vás inšpirujú, sú úspešné aj v práci a mohli by vám byť modelom, je to pre vás indikátor, že firma vytvára pre ženy priaznivé podmienky.

14. Predstavme si, že firmy by dali na prvé miesto rodinu, aj muži by sa viac uvoľnili, lebo by mohli tráviť viac času so svojimi rodinami a deťmi. Cítili by menej tlaku na zabezpečenie rodiny, lebo sa o túto povinnosť delia spolu so ženou.

Muži sú veľmi dôležití. Aj ženám by sa viac darilo, keby mal muž časový priestor a prišiel manželke pomôcť. Úplne súhlasím. Muž je kľúčový v budovaní vášho tímu, či už to je manžel, alebo partner.

15. Aká je podľa teba vlastnosť či prístup k životu, ktorý by ženy mali rozvíjať, lebo im uľahčí zvládanie rodiny a práce? Aké sú tvoje tipy?

Nebáť sa opýtať a požiadať o pomoc. Nebáť sa nahlas povedať svoje sny. Povedať nahlas to, čo k životu potrebujete, aby ste boli šťastná. A nebáť sa byť sama sebou a aj to komunikovať. Položme si otázku, čo najhoršie sa vám môže stať, ak svojmu zamestnávateľovi poviete, čo presne potrebujete a čo mu vy dodáte? Jeho odpoveď môže byť, že sa neprispôsobí. Potom máte voľbu, zostať alebo nájsť si novú firmu, v ktorej môžete byť sama sebou. Ak firma neakceptuje to, kto ste a čo potrebujete, nie je to pre vás vhodné prostredie.

16. Aký je tvoj odkaz pre ReaWoman čitateľky?

Nasledujte svoje priority. Znížte nároky. Nebojte sa, že mať deti znamená handicap, je to hlavne úžasný dar, ktorý obohacuje váš život. Naša zodpovednosť je byť naplnenými a šťastnými, lebo naše deti nevzdelávame tým, že im hovoríme, čo majú robiť alebo nerobiť, ale tým, kto sme a ako nás ony vidia. Najväčšia inšpirácia pre deti je, keď vidia svoju mamu, že má guráž robiť to, čo ju baví.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x