Do čoho investujete, to vo vašom živote rozkvitá

Viete, do čoho presne vo svojom živote investujete?
Možno si hovoríte, že vás sa to netýka, lebo neinvestujete ani na burze, ani do cenných papierov či nehnuteľností. Možno vám prebehlo mysľou, že však nemáte z čoho. Investovanie sa však týka nás všetkých, lebo každý deň robíme rozhodnutia o tom, do čoho investujeme naše peniaze a náš čas, nech už sú tieto zdroje akokoľvek veľké. Investíciu vnímam ako svoje rozhodnutie, do čoho TERAZ vložím peniaze alebo čas, aby mi to v BUDÚCNOSTI prinieslo želaný výsledok alebo očakávanú pridanú hodnotu.

Ako príklad si vezmime kvet. Kúpim si semienko ruže a zasadím ho do zeme. Mojou investíciou je suma semienka, zeme, náradia a čas, ktorý strávim pri nákupe a sadení. Dôvod, prečo sa rozhodnem zasadiť ružu, a nie semeno hocijakého kvetu, je, že chcem, aby z neho vyrástla práve ruža. Robím túto investíciu, lebo chcem konkrétny výsledok. Veľakrát však v živote ani nevieme, čo z našej investície v budúcnosti vzíde alebo na druhej strane veľmi dobre vieme, že nám to želaný výsledok neprinesie, ale aj napriek tomu pokračujeme v investovaní. Zasadením semienka sa naša investícia iba začala. Aby vyrástol kvet, musíme ho pravidelne polievať a dopriať mu potrebné podmienky a prostredie. Takže naša práca sa nekončí rozhodnutím a investíciou, ale väčšinou si vyžaduje ďalšie činy a účasť až do dosiahnutia samotného výsledku. Je to ako s posilňovňou, investujete do osobného trénera, lebo chcete mať pekné a zdravé telo, ale cvičiť aj tak musíte stále vy sami.

Keď míňate svoje peniaze a čas, rozmýšľate nad nimi ako nad investíciou?

Viete, čo vám v blízkej alebo ďalekej budúcnosti vami strávený čas alebo minuté peniaze do života prinesú, čo s nimi vytvoríte?

Ak nakupujete alebo jete potraviny, zamyslite sa nad tým, ktoré sú pre vás najviac prospešné a pomôžu vám dosiahnuť váš cieľ, napr. byť štíhla alebo zdravá? Keď si vyberáte priateľov a ľudí, s ktorými trávite svoj voľný čas, zamyslíte sa nad tým, aký majú na vás vplyv, ako vás podporujú a či čas s nimi strávený, je pre vás hodnotný a inšpirujúci? Alebo, keď si hľadáte novú prácu, v ktorej počas dňa strávite väčšinu svojho produktívneho času, rozmýšľate nad tým, kam vás táto skúsenosť vo vašej budúcnosti profesionálne posunie? Premyslíte si, či čas pred televízorom vám prinesie v budúcnosti väčšiu hodnotu, ako prečítanie dobrej knihy alebo účasť na zaujímavej besede s inšpirujúcim človekom? Zvážite pri pravidelnom fajčení alebo konzumácii alkoholu, či cukrov, že vám zanášajú telo látkami, ktoré telo nie je schopné, alebo len s veľkou námahou, spracovať? A ak žena chce mať harmonickú rodinu, tak musí každý deň investovať nejaký čas sama do seba, aby mohla byť dobrou a pokojnou mamou svojim deťom a mať pekný vzťah so svojím partnerom.

Veľakrát nás pri investovaní nášho času alebo peňazí oklame či zvedie ten rýchlo nadobudnutý pocit momentálneho uspokojenia a pohody.Veľakrát rozhodnutie urobíme bez premyslenia alebo pod nátlakom. Avšak v dlhodobom horizonte nám to neprináša želanú pridanú hodnotu alebo výsledok. Dokonca to môže veľmi negatívne ovplyvniť ľudí okolo nás.

Investícia je beh na dlhšie trate. Našou investíciou času alebo peňazí a súčasnou činnosťou vytvárame budúci výsledok. Náš čas sú naše myšlienky, slová a činy. Lepšia a kvalitnejšia budúcnosť má väčší význam, ako iba súčasný pôžitok. Niekedy sa podarí mať výbornú investíciu, ktorá so sebou nesie aj súčasný požitok, a niekedy to tak nie je, pôžitok príde až neskôr s výsledkom. Každý hrad potrebuje čas, aby bol postavený.

Najdôležitejšou otázkou je, či vaša súčasná investícia prispeje k naplneniu vášho sna v budúcnosti.

Sna o krásnom a štíhlom tele, o pevnom zdraví, o dlhom živote, o plnohodnotných a spoľahlivých priateľstvách, o romantickom a peknom vzťahu s partnerom, o vlastnom podnikaní, o vlastnom bývaní, o harmonickej rodine, o krásnom vzťahu s deťmi, o revolúcii vo vzdelávaní, o písaní kníh, o cestovaní po svete a o ďalších krásnych snoch, ktoré máte. Oveľa lepšie sa nám investuje, keď presne vieme, čo chceme v budúcnosti vytvoriť. Investícia je rozumnejšia, keď máme ’upratané’ naše hodnoty a máme jasné naše sny a ciele.

Toto bola téma môjho víkendu, lebo som sa začala zamýšľať nad tým, do čoho presne chcem investovať, keďže môj čas začína byť vyťažený a neustále sa objavujú nové projekty v práci. Rozmýšľam, ako ho chcem plnohodnotne stráviť a investovať svoje peniaze, aby som prispela čo najviac k svojim snom, svojmu osobnému rozvoju a k lepšej budúcnosti tejto planéty. Tiež zvažujem, na čom mi v živote najviac záleží a čo chcem, aby v mojom živote rozkvitalo.

Ako ste na tom vy?

Viete, ako ste doteraz investovali svoj čas a peniaze? Chcete vedieť, ako lepšie môžete investovať vo svojom živote? Urobte si nasledovné cvičenie:

1.Moje sny na najbližšie 1-3 roky:

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

pre moju rodinu ………………………………………………………………………………………..

pre moje vzťahy …………………………………………………………………………………………………..

pre moju prácu a kariéru ………………………………………………………………………………………………….

pre moje zdravie a krásu ………………………………………………………………………………………………

pre moju spiritualitu a osobný rozvoj ………………………………………………………………………………………..

pre moju komunitu, krajinu a svet …………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

2. Ako investujete svoj čas teraz:

Ako trávite svoj čas v priebehu vášho bežného dňa? Prvý kruh predstavuje 24 hodín vášho času počas jedného dňa. Rozdeľte tento čas do jednotlivých aktivít (akoby ste krájali koláč ), ktoré počas dňa robíte.

3. Ako investujete svoje peniaze mesačne:

Do čoho v priebehu mesiaca investujete peniaze? Druhý kruh predstavuje všetky vaše finančné príjmy, ktoré máte každý mesiac k dispozícii. Rozdeľte tieto peniaze do jednotlivých položiek, do ktorých mesačne investujete peniaze. Môžete si urobiť samostatný kruh pre rodinné príjmy a samostatný kruh pre vaše vlastné príjmy.

Ak budete pokračovať v týchto investíciách, dosiahnete do 3 rokov svoje vyššie uvedené sny a ciele? Ak nie, tak vás pozývam upiecť si svoj nový koláč :).

4. Ako by ste chceli investovať svoj čas a peniaze, aby ste dosiahli svoje sny?

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

5. Ak takto investujete svoj čas a peniaze, aké kroky musíte pravidelne uskutočniť, aby ste dosiahli želaný výsledok, vaše sny?

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………….

Chápem, že nie každý z nás môže uskutočniť hneď kompletnú zmenu, ale je skvelé, ak začnete aj s malou zmenou a postupne budete pridávať viac. Nie je podstatné, s čím začnete, ale že začnete.

Život je ako záhrada. Zasaď to, čo si želáš, aby vyrástlo. A staraj sa o záhradu, aby nezarástla burinou.

Teším sa na vaše skúsenosti a na to, ako vy investujete svoj čas. Každý máme iný koláč :). Podeľte sa so mnou v komentoch nižšie.

Katarína Zacharová pre RealWoman

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Nataša
8 years ago

Drahá Katarína.
Moc děkuji za Váš článek.Byl to pro mě šok.Musela jsem dlouho přemýšlet,než jsem vyplnila odpovědi na vaše otázky.Zjistila jsem,že vlastně ani moc nevím nebo jen tak povšechně. Blízcí a rodina to bych odpověděla hned ale Ja?…velmi inspirující.Díky Nataša

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x