Emócie sú bránou do našej duše. Brandon Bays.

Brandon Bays je výnimočná dáma, ktorá je svetovo uznávanou expertkou na liečbu tela a mysle. Je autorkou metódy Cesta ( anglicky The Journey), ktorá je založená na jej priamej osobnej skúsenosti. Začalo sa to v roku 1992, keď jej diagnostikovali tumor na maternici. Brandon intuitívne načúvala múdrosti svojho tela a na prekvapenie svojich doktorov sa kompletne vyliečila za necelých sedem týždňov. Bez absolvovania operácií a bez používania akýchkoľvek liekov. Na základe tejto vlastnej skúsenosti vyvinula metódu Cesta, ktorú si už aj na Slovensku môžeme vyskúšať priamo s jej autorkou Brandon Bays na jej 3-dennom intenzívnom seminári v Bratislave.

Brandon Bays žije posledných 19 rokov v Anglicku, ale narodila sa v New Yorku. Podľa jej slov je naozaj pravá Newyorčanka. Aj keď žije v krásnom Walese, väčšinu svojho času trávi na cestách, lebo 44 týždňov v roku cestuje po celom svete. Za jeden týždeň navštívi niekedy aj tri krajiny. A preto mi bolo veľkou cťou, že som mohla pre čitateľky RealWoman uskutočniť osobný rozhovor priamo s Brandon Bays.

1. Ako zvládate toto cestovanie?

Je to moje poslanie, preto dýcham. Je to dôvod, prečo každé ráno vstávam, aby som podporila ľudí na ceste k ich prebudeniu a uzdraveniu. Aby som im pomohla odstrániť „tienidlá“, ktoré zabraňujú ich svetlu žiariť, aby mohli byť naplno s celým potenciálom tými, kto sú. A táto vášeň ma neustále ženie vpred.

2. Takže to je zdrojom vašej úžasnej a nevyčerpateľnej energie?

Áno, áno, je to láska.

3. Ako sa vám páčia slovenskí ľudia?

Práve som o tom hovorila v rozhovore pre jedno slovenské rádio. Mala som už semináre v Českej republike, v Rumunsku, v Poľsku a aj v iných slovanských krajinách. Hlavne som veľa pracovala v Českej republike a zdalo by sa, že ste rovnakí, ale ste veľmi rozdielni. Na Slovensku máte veľké srdcia, ale aj veľmi skeptické myslenie, ktoré vo vás podnecuje otázky. Avšak srdce vždy vyhrá. Je to zaujímavá kombinácia, ste ako Newyorčania, ktorí rýchlo rozpoznajú, čo má kto za lubom, ale srdce majú otvorené.

Zaujímavé, pretože v poslednom roku prichádza na Slovensko veľa svetových autorov a učiteľov, ktorí majú podobný dojem zo Slovákov ako vy. Je to skvelé, lebo veľa ľudí sa prebúdza, máme otvorené srdcia, a preto sme pripravení prijímať…

Absolútne. Som dojatá, aký je na Slovensku je veľký spirituálny smäd. Viem, čo sa udialo vo vašej krajine počas komunizmu, keď ste toto všetko museli v sebe potláčať a držať sa pri zemi. A keď je spiritualita taký dlhý čas potláčaná, smäd sa stane o to silnejším. Cítim sa poctená, že sem môžem chodiť a prispievať svojou prácou.

4. Aká je vaša vízia pre metódu Cesta vo svete?

Moja vízia pre ľudí je, aby našli cestu naspäť domov, k pravde, že milujú to, že sú. Aby sa očistili od čohokoľvek, čo ich blokuje a uzdravili sa. A preto mojou víziou pre metódu Cesta je byť súčasťou tejto vlny prebudenia a uzdravenia na našej planéte. Poskytnúť ľuďom metódu, aby nemuseli cestovať za osvietenými majstrami do vysokých hôr, ale aby našli toho guru sami v sebe. Tak nájdu v sebe pravdu, svoje vlastné odpovede a svoju cestu k slobode. Moje modlitby smerujú k prebudeniu a uzdraveniu, nie iba k emocionálnemu uzdraveniu, ale k obidvom stránkam uzdravenia. Mojou modlitbou je zasiahnuť srdcia a domovy stovky miliónov ľudí, aby našli pravdu o sebe samých a vyčistili čokoľvek, čo ich blokuje.

5. Krásna vízia. Skôr, ako budeme hovoriť o samotnej metóde Cesta, by som chcela vedieť viac o vašej osobnej ceste. Každý, kto čítal vašu knihu, vie, že sa to začalo, keď vám diagnostikovali rakovinu maternice, tumor bol vo veľkosti basketbalovej lopty.

Áno, bol takej veľkosti a zasiahol moju maternicu. Cítila som sa, akoby som bola 6 mesiacov tehotná. Nádor bol taký veľký.

6. Bolo toto ten moment zlomu, ktorým sa všetko začalo? Kým bola Brandon Bays v tomto období?

V tom čase som už pôsobila v oblasti zdravia a liečiteľstva. Od mojich univerzitných rokov som sa stretávala s majstrami a liečiteľmi, bola som začlenená do tejto oblasti. Som certifikovaná v niekoľkých spôsoboch holistického liečiteľstva, ako výživa, bylinkárstvo, kynezológia, medicínska hypnóza, NLP, práca s dychom. Nemala som v tom iba certifikáty, všetko toto som robila, žila som to, dýchala som touto prácou. Posledná vec, ktorú som očakávala, bola diagnóza rakoviny v takej veľkosti.

7. Bol to váš moment prebudenia?

Áno. Bola som pozvaná svojou dušou, aby som vykročila na moju vlastnú duševnú cestu, aby som išla niekam oveľa hlbšie, ako dosiahnu všetky moje vedomosti. A tak sa metóda volá Cesta. Je to skutočne proces, v ktorom sú ľudia pozvaní svojou vlastnou pravdou, dušou, aby pochopili to, čo im chce ich duša odhaliť. Aby našli a vyčistili to, čo je potrebné vyčistiť, aby sa ich telo a bytie mohli uzdraviť. Pre mňa to znamenalo odhodiť všetky certifikáty, diplomy a poznatky a ísť niekam oveľa hlbšie. Metóda Cesta sa zrodila z mojej vlastnej skúsenosti. A odvtedy ju používajú milióny ľudí, ktorí čítajú moju knihu, stovky, tisíce ľudí, ktorí prichádzajú na moje semináre. Nie je to len teória alebo metóda. Je to organická práca, ktorá sa rodí z priamej osobnej skúseností ľudí a ich výsledkov. Takáto bola moja osobná skúsenosť, na ktorej ma viedla moja duša, bola to spontánna cesta.

8. Vykročenie na vašu vlastnú duševnú cestu vám pomohlo sa vyliečiť. Ako sa to stalo? Čo ste robili každý deň? Ako prebiehal proces liečenia?

Urobila som všetko, o čom som vedela, že určite funguje. Jedla som zeleninu, každý deň som mala masáže, uvoľňovala som svoje emócie, robila dýchacie cvičenia alebo NLP. Brala som bylinky na očistenie, homeopatiká, robila som všetko, na čo som bola trénovaná. Bola som už tri týždne na tejto ceste liečenia a vďaka všetkej tej krásnej práci, som doslova žiarila, ale moje podbrušie bolo stále tvrdé ako skala a veľké ako bubon. Začala som sa báť, lebo som vedela, že čas beží. Moja doktorka mi dala mesiac na samoliečbu, a potom, ak sa signifikantne môj stav nezmení, musia pristúpiť k operácií.

Katarína Zacharová, Brandon Bays a Jana Koczkášová

9. Čo ste urobili potom?

Zavolala som svojej kamarátke onkologičke a povedala jej, že chcem odhaliť emocionálny pôvod mojej choroby. Poskytla mi veľa materiálov z prieskumu, ktorý sa na túto tému uskutočnil. Je dôležité, aby ste vedeli, že Centrum chorôb v Amerike, čo je najsilnejšia zdravotnícka organizácia na svete, na základe výskumu tvrdí, že 85% všetkých chorôb má emocionálnu príčinu.

10. 85% je vysoké číslo. Ako sa to udeje?

Keď cítite silnú emóciu a potlačíte ju, uvoľní to chémiu do vášho krvného obehu, ktorým sa dostane k niektorým bunkovým receptorom a zablokuje ich. Bunky navzájom komunikujú. Ak choroba časom prepukne, je to na miestach, kde sú blokované bunky. Známou pravdou je, že keď cítite svoje emócie veľmi otvorene a slobodne, tak vaše bunkové receptory zostanú otvorené. Vedela som, že časťou mojej cesty uzdravenia bude nájsť cestu k emóciám, k tomu, čo sa nazýva pamäť bunky uložená priamo v bunke. Aj keď som si prečítala všetky vedecké materiály, všetky prípadové štúdie, nikto nám neposkytol metódu.

Počas mojej osobnej cesty liečenia som bola spontánne vedená do buniek môjho nádoru a tam som odkryla pamäť bunky a s tým spojenú emóciu. Vtedy som si hovorila, že to nemôže byť táto spomienka. Bola to spomienka na násilie a zneužívanie v detstve. Veľa rokov som chodila na terapie, roky som na sebe pracovala a hovorila som si: „Brandon, toto si už uzatvorila.” Avšak moje telo a duša akoby mi hovorili, že to som si len myslela, ale v skutočnosti to nie je doriešené. Tak som sa pustila do procesu uvoľňovania a odpúšťania, lebo som nevedela, čo iné mám robiť, keďže pred štyrmi rokmi som si to uzavrela a akceptovala som to. A tak ako vtedy, aj teraz som tu v akceptácii toho, čo sa stalo a aj tak to nie je to ukončené. Doľahol na mňa pocit zúfalstva a nemala som síl s tým už ani bojovať. A vtom som sa ocitla akoby v stave plnom mieru. Všetko sa udialo v mojom vnútri, počas masáže. Neočakávane sa vo mne ozvala ďalšia modlitba: „Prosím, veď ma. Ako ukončím tento problém?” V odpoveď som nedúfala, ale v tom najneočakávanejšom momente prišla. Jedno slovo. Odpustenie.

A ihneď do toho vstúpila moja myseľ, tá skeptická myseľ, ako u vás Slovákov, a spochybňovala som to, či odpustenie môže spôsobiť nejaký rozdiel. Moja arogantná myseľ to spochybňovala a moja duša hovorila, že nemám čo stratiť.

Keď som sa rozhodla odpustiť, bolo to veľmi bolestivé. Musela som sa postaviť zoči-voči 30 rokom svojej hrdosti, 30 rokom obviňovania sa, ktoré som obliekla do pomyselného kabáta zvaného súcit, na ktorom som si vytvorila image súcitnej terapeutky Brandon. A konečne vtedy som bola schopná naplno otvoriť svoje srdce a z celého srdca som aj odpustila. A vtom, ako som odpúšťala, som si uvedomila, že ten nádor pre mňa nikdy neznamenal čistenie sa a že 30 rokov obviňovania sú uzatvorené. A o 3 a pol týždňa, koľko trvá replikácia našich buniek, som prišla do nemocnice na prehliadku a moja diagnóza bola, že som perfektne zdravá a bez nádoru.

11. Naše bunky teda potrebujú 3,5 týždňa na obmenu?

Naše bunky sa reprodukujú v rôznej rýchlosti. Na reprodukciu buniek kože sú potrebné 3 týždne. Všimnite si to, keď ste opálená, pokožka vám vybledne za 3 týždne. Bunky pečene potrebujú 6 týždňov, bunky žalúdku 3 týždne, bunky maternice potrebujú na reprodukciu približne 4 týždne. A potom, keď všetky bunky zomrú, tak sú nahradené novými regenerovanými bunkami.

12. Pochopila som, že odpustenie je dôležitou súčasťou metódy Cesta. Mnohí na úrovni mysle vieme, že odpustiť je správne, ale keď príde na lámanie chleba, naozaj z celého srdca, úprimne odpustiť na úrovni našej duše môže byť celkom náročné. Čo s tým?

Odpustenie je cesta. Keď odpustíte, vtedy sa rozhodnete, že je tomu koniec a skutočne to necháte ísť. Myslíme si, že odpúšťame niekomu inému, ale v skutočnosti to oslobodí nás. Odpustenie je veľkou súčasťou metódy Cesta, ak s ňou budete trvalo pracovať.

Poznám tieto dva aspekty odpustenia. Prvý je praktizovanie emocionálneho uvoľnenia, keď odhalíte pamäťové bunky. Väčšina žien sa aspoň raz ocitla v situácii, keď ste sa hádali s vaším priateľom, skončilo sa to tak, že ste odišli a neskôr ste si hovorili, že ste to mohli povedať inak, mohli ste povedať toto alebo ono a potom sa vrátite a ospravedlníte sa, poviete, že je to OK. Je to však naozaj v poriadku? Nie, nie je. Potlačíte hnev, svoje emócie. A keď sa to stane znovu, vaše emócie budú hlasnejšie, pretože prvýkrát neboli prejavené.

Potom je tam druhý aspekt odpustenia, a to v mojej priamej skúsenosti. Niekedy môžete odísť z hádky s pocitom, že keby ste tam znovu vrátili, poviete veci inak alebo niektoré veci ani nepoviete, váš hnev je zásterkou toho, čo skutočne cítite. Druhý aspekt odpustenia spočíva v tom, že vyjadríte to, ako ste sa cítili a poviete to tomu človeku: „Keď si mi to povedal, cítila som sa zničená, cítila som sa ako nula, lebo ma zranilo to, čo si mi povedal.” Keď otvoríte svoje srdce, tak to pomôže otvoriť srdce aj tej druhej osoby a povie vám: „Dnes ma skoro vyhodili z práce”. A asi by ste sa pobozkali a udobrili. Nejde iba o odpustenie, ale aj o slovné vyjadrenie, lebo vtedy uvoľníte všetky uložené emócie, všetky nevyslovené slová, všetko, čo tam naozaj je. Otvoríte svoje srdce, necháte to ísť a potom môže prísť odpustenie, ktoré väčšinou príde prirodzene. A tak sa takéto hádky nikde vo vašom tele neuložia do vašich buniek, vaše vedomie si ich nebude pamätať.

13. Metóda cesta teda pracuje s týmito potlačenými emóciami, ktoré si hromadíme v podstate celý život a pomáha nám ich objaviť a oslobodiť sa od nich, aby sa naše bunky mohli znovu zreprodukovať, ale nie na základe starej uloženej emócie v pamäti bunky, ale na základe nového zdravého slobodného vedomia. Čím sa v podstate vyliečime, či už fyzicky, alebo mentálne. Správne?

Každá ľudská emócia spustí v našom tele biochemický proces. Proces metódy Cesta je založený na priamej skúsenosti, ktorá vedie k otvoreniu sa nekonečnej prítomnosti vašej vlastnej duše. Je to cesta do vášho tela, prejdete veľmi radikálnym a priamym procesom, aby ste odhalili staré potlačené bunkové spomienky a mohli vstúpiť do procesu uvoľňovania a oslobodenia sa od uloženej bolesti, slov, utrpenia, ktoré ste nikdy nemali príležitosť vyjadriť. Pochopíte, čo sa vám v živote stalo, čo vás vaša duša a život cez túto skúsenosť chceli naučiť a potom odpustíte. A keď odpúšťate, uvedomujete si, že to vedomie spojené s potláčanou emóciou už s vami nie je, a tak sa nové bunky rodia z vedomia, oslobodeného od starých emócií.

Odpustenie, ktoré potom príde, je skutočné. Nie sú to iba hovorené slová, je to prirodzené, nič už v sebe nebudete dusiť. Žiadny hnev. Dovolíte, aby ste sa vyprázdnili, vyčistili. Potom to odpustenie spustí proces liečenia. A vy ste v mieri.

13. Aká by bola vaša praktická rada pre čitateľky RealWoman, niečo konkrétne, čo by už teraz mohli začať používať a zlepšiť to, ako sa cítia a neukladať si do svojho tela nepodporujúce emócie?

Keď sa niečo udeje vo vašej práci a spustí to vaše ego, lebo sa cítite zranené, nahnevané, prípadne sa bránite, nie je to vhodný čas na ďalšiu interakciu s tou osobou. Choďte domov a odporúčam vám prehrať si tú situáciu spätne ako film. Tá osoba vám niečo povedala s určitým tónom hlasu a vy sa v súkromí vášho domova opýtajte, čo som vtedy skutočne cítila? Cítila som sa zranená, sklamaná alebo ponížená? Dovoľte si ten pocit precítiť, spoznať ho, zostaňte v ňom a požiadajte ísť hlbšie do tejto emócie, viac ju spoznajte, odkiaľ pochádza, kedy ste ju už predtým cítili. Čo bolo ešte hlbšie ako to, čo ste práve prežili? Už ste sa tak v živote cítili? Keď sa s touto emóciou akoby spriatelíte, dostanete sa do jej podstaty, pochopíte, čo sa vlastne stalo, potom zjemniete a pocítite pokoj a mier. Emócie sú bránou do našej duše. A preto radšej než reagovať a naspäť bojovať v takýchto stresových situáciách, nájdite si trochu súkromia a venujte si čas, napr. 15 minút vo svojej spálni, pracovni a choďte naspäť do situácie, ktorá sa udiala a precíťte ju.

Druhý tip by bol, keď máte v práci prestávku alebo chvíľu voľna počas obeda, alebo keď ste na toalete, stačí aj 5 minút, posaďte sa, zatvorte oči a spýtajte sa: „Kto som?” Najskôr vám asi napadne, že ste matka, dcéra, žena, učiteľka, podnikateľka, toto sú však všetko nálepky toho, kto ste. Ako nálepky budú ubúdať, pravda o tom, kto skutočne ste, sa začne dostávať na povrch. A pocítite vnútorný mier, pocítite seba.

14. Aká je podľa vás real woman- skutočná žena?

Skutočná žena je niekto, kto oslavuje samu seba, kto akceptuje a užíva si samu seba a vo vlastnej koži sa cíti ako doma, naplno vyjadruje svoju esenciu a potenciál svojho bytia. Je to autentická žena, ktorá sa so sebou cíti byť ako doma.

Katarína Zacharová pre RealWoman

Pozývame vás na 3-denný intenzívny seminár, ktorý bude viesť priamo autorka metódy Cesta, Brandon Bays, v dni 25.-27.10.2013 v Bratislave. Je to príležitosť pracovať a učiť sa priamo od autorky.
Viac informácii tu>>

 

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x