Je naozaj tak dôležité, ako vyzeráme?

Dnes máme veľa možností, ako na svojom výzore „popracovať“. Plastický chirurg, kaderník, štylista, vizážista…títo všetci nás môžu „poupraviť“ a vytvoriť nám krajší „obal“. Image je bez pochýb dôležitá vec, ale ani keď budeme do dokonalosti vydesignované, úctu a lásku k sebe si tým bohužiaľ nekúpime.

Množstvo žien odmieta samy seba, pretože sa neustále stresujú predsavzatiami týkajúcimi sa ich vizáže, ktorú považujú za kľúč ku šťastiu alebo minimálne za začiatok cesty, ktorou k nemu prísť. „Schudnem 10 kg, nechám sa upraviť u plastického chirurga, navštívim salón krásy…“ a potom sa konečne dostaví tá vytúžená spokojnosť. Lenže ups! Toto všetko je za nami, ale spokojnosti stále nikde.

Kto zodpovedá súčasným požiadavkám na zovňajšok, toho sa tlak okolia dotýka podstatne menej. Ale za akú cenu? Koľkokrát bohužiaľ za cenu veľkého sebaobetovania a potláčania vlastnej osobnosti. Nehovorím, že starostlivosť o seba je zbytočná, tiež jej venujem dostatočnú pozornosť. Avšak niektoré ženy sa rozhodnú svojmu výzoru pripisovať až takú dôležitosť, že zabúdajú na to, že za výzorom zaostáva ich vnútro, vzťahy, záujmy a všetko ostatné, čo je taktiež potrebné k tomu, aby sme o svojom živote mohli hovoriť ako o spokojnom. A nevyváženosť v oblasti vzťahov, osobného života a rozvoja rozhodne sexi postavou nenahradíme.

Vnútorná krása je krásou skutočnou

Stáva sa mi, že stretnem na pohľad nezaujímavú osobu, jej tvár je však celá rozjasnená, oči a úsmev žiaria, cítiť z nej pohodu a vyrovnanosť a v tom momente si uvedomím, že známe porekadlo – „Krása vyžaruje z vnútra človeka“ – je naozaj pravdivé. My tú vlastnú krásu pocítime vo chvíli, keď sa za príťažlivé začneme považovať a budeme podľa toho aj vystupovať. Pamätajme, že tak ako samy seba vidíme my, tak nás vidia aj ostatní. Je preto nesmierne dôležité vidieť sa v pozitívnom svetle a vážiť si seba samu!

Dobrá správa je, že nikdy nie je príliš neskoro na objavenie vlastnej vnútornej krásy. Jedným zo spôsobov, ako si ju uvedomiť, je- všímať si svoje pozitívne vlastnosti. Mám pre vás preto jednoduché cvičenie, ktoré vám vašu skutočnú krásu pomôže poodhaliť.

Doprajte si pre seba pár minút, pohodlne sa usaďte a zoberte si kus papiera. Napíšte zoznam 5 až 10 pozitívnych vecí, ktoré si na sebe naozaj ceníte. Nezáleží na tom, či sú veľké alebo malé. Cieľom tohto cvičenia je totiž naučiť sa vnímať na sebe svoje dobré stránky a vidieť sa tak v pozitívnom svetle. Uvidíte, že po krátkej dobe začnete spontánne odhaľovať viac a viac vlastností, ktoré sa vám na sebe páčia. A ešte malé odporučenie než začnete – skúste na chvíľu odložiť svoje ego bokom :).

Ako rozvíjať vnútornú krásu?

Krok 1 – DEFINUJTE JU

Kým fyzická krása je často definovaná kritériami ako symetria tela, proporcie, hladká pokožka, určenie vnútornej krásy je oveľa zložitejšie. Definujte si, čo znamená pre vás krása. Je to vaša empatia a schopnosť načúvať, ochota pomôcť druhým alebo to, že dokážete ľudí akceptovať takých, akí sú a nesúdiť ich?

Krok 2 – STARAJTE SA O ŇU

Vnútorná krása si vyžaduje rovnakú starostlivosť ako tá vonkajšia. Tak ako si upravujete účes, nechty, trénujete svoje telo, aby ste navonok vyzerali čo najlepšie, sľúbte si, že budete venovať rovnakú dôležitosť aj prejaveniu svojho šarmu, optimizmu, nadšenia, inteligencie, kreativity… A pamätajte, ak si neceníme vlastnú vnútornú krásu, je ťažké ceniť si ju aj u ľudí okolo nás!

Krok 3 – CÍŤTE JU

Vnútorná krása nie je o tom, ČO VIDÍME pri pohľade na človeka; týka sa viac toho, ČO CÍTIME, keď sme v jeho prítomnosti. Ten pocit, ktorý okúzli aj ostatných, potrebuje z nás prirodzene vychádzať. Napodobniť ani kúpiť sa, bohužiaľ, nedá.

Krok 4 –NECHAJTE HOVORIŤ SVOJE OČI

Pohľadom do očí sa môžeme o človeku veľa dozvedieť. Sú vaše oči usmiate a s iskrou alebo prázdne a bez života?

Krok 5 – OBKLOPUJTE SA ĽUĎMI, KTORÍ SI JU TAKTIEŽ PESTUJÚ

Vyberať si ľudí, ktorými sa chceme obklopovať, je v poriadku. Ak vo svojom živote túžite pociťovať viac lásky, spokojnosti a úcty k sebe, potrebujete tráviť čas s ľuďmi zdieľajúcimi podobné postoje, názory a hodnoty.

„Krásu nenájdete v tvári človeka; krása je svetlo v srdci, ktoré sa odráža v jeho očiach“,

napísal básnik Kahlil Gibran a ja s ním rozhodne súhlasím. Som presvedčená, že to svetlo je ukryté v každej z nás. Potrebujeme byť iba ochotné objaviť ho v prvom rade samy u seba a potom aj u ľudí naokolo nás.

Verím, že v tom budeme úspešné.

Dagmar Gabulová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x