Každá kríza v živote nám otvára dvere k poznaniu

Život nie je len prechádzka v ružovej záhrade, ale častokrát je plavbou po rozbúrenom mori. Keď sa vám zdá, že všetko má svoje miesto, ste spokojní, cítite lásku a šťastie, zrazu sa niečo pokazí… Poznáte ten pocit? Zdá sa vám to povedomé? Taký je život.

Ako vraví jedna moja kamarátka, život je ako sínusoida, raz si hore, potom dole a cykly sa opakujú. Aj keď ich intenzita nemusí byť stále rovnaká. K tomu ja dodávam, že nebyť problémov, nevážili by sme si to pekné, pretože by sme nevedeli, čo tá pekná chvíľa či okamih znamenajú. Nemali by sme to s čím porovnať, pretože všetko príjemné by nám splývalo v jedno. Sklamania, porážky či zúfalstvo nás nakoniec, či chceme alebo nie, posúvajú dopredu. Uvedomíme si, že máme všetkého dosť, chceme urobiť hrubú čiaru a potrebujeme sa pohnúť dopredu. Ako píše Kate vo svojej úžasnej knihe Ako dostať od života, čo chceme, buď niečo rastie, alebo to umiera. Buď ideme dopredu, alebo stagnujeme.

Mne v ťažkých časoch pomáhajú práve priatelia. V tom najhoršom potrebujem cítiť, že niekomu na mne záleží, že sa mám s kým porozprávať, s kým vybehnúť na kávu či ísť nakupovať. Pomáha nám aj venovať sa činnostiam, ktoré nás robia šťastnými. Menej analyzovať či premýšľať, a viac si užívať život. Niekedy je dobré zmeniť prostredie. Ísť na dovolenku, na víkend, na výlet alebo si len tak vyhradiť deň pre seba a robiť to, pri čom cítime radosť, alebo len tak ležať a konečne nerobiť nič. Možností je veľa, stačí si len vybrať :).

Kamarátka mi raz povedala vetu, ktorá ma donútila premýšľať: „..zapamätaj si, že je nám naložené len toľko, koľko unesieme.“ A je to naozaj tak. Koľkokrát ste mali pocit, že ste na pokraji vlastných síl, že to nezvládnete, že je to príliš ťažké?! A práve v takýchto situáciách siahate na vlastné dno možností a zistíte, že ste oveľa schopnejší a silnejší, ako ste si na začiatku mysleli a to vás potom posúva dopredu.

Za posledné obdobie som zažila nejednu trpkú skúsenosť. Nevyplatená mzda, podraz kolegyne, neoprávnená pokuta, citové vydieranie manipulátora, sklamanie v láske, sklamanie v ľuďoch, ktorých som považovala za priateľov, podrazy v okolí… bolo toho viac ako kedykoľvek predtým. Pred pár rokmi by som sa možno na to pozerala úplne inak. Teraz viem, že všetky tieto situácie mi niečo dali. Poučila som sa a uvedomila si, že aj napriek tomu všetkému život ide ďalej.

Stále sa nájdu ľudia, ktorí za to stoja a ktorých si neskutočne vážim, už len preto, že sú v mojom živote. Jedným z takýchto ľudí je aj môj kouč, ktorý mi stále vraví: „ Všetko je tak, ako má byť.“ Najprv som tú vetu nemala rada a až s odstupom času som si uvedomila, že má skutočne pravdu. Niekedy si ani nevšimneme alebo nechceme pochopiť, prečo sa určité veci v našich životoch dejú. Až po čase zistíme, aký to malo pre nás význam a ako to zapadá do mozaiky našej životnej cesty. Každý kameň, o ktorý sa potkneme, má svoj význam. Má nás niečomu naučiť, niečo máme pochopiť, možno urobiť inak. To všetko sú len náznaky a znamenia, ktoré nás majú naspäť priviesť na cestu, z ktorej sme sa odklonili.

Veľa síl a viery vo vlastné schopnosti vám želá

Lucia Stašeková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x