Každý z nás či chce, alebo nechce, tvorí zajtrajšok pre nás všetkých

Na minuloročnom festivale Dych Zeme som videla dokumentárny film Hunger (dokument Hlad). Napriek mnohým zaujímavým hosťom, bol práve tento film pre mňa tým najsilnejším zážitkom. V hlave mi vírili otázky: Čo všetko je človek schopný zničiť kvôli rastu svojho osobného bohatstva? Dokedy to ešte bude naša Zem zvládať? Dokedy bude trpieť v dôsledku nezmyselného konania našej spoločnosti? Dokedy budú peniaze znamenať viac než ľudský život?

Nedá sa opísať slovami tá skutočná bieda a nemohúcnosť množstva ľudí z Afriky, Indie, Brazílie či Haiti, ktorá narastá s tichým súhlasom ich vlád. Určite vám odporúčam si ten film pozrieť, ak ste ho ešte nevideli. Nemôžeme zatvárať oči pred devastovaním planéty a života. Veď aká Zem zostane našim deťom a aký život im pripravíme …. Rezonujú vo mne slová z filmu, že pri ťažkej chorobe nám vždy zostáva nádej, no pri hlade len bezmocnosť. A zobrala som si príklad z chudobných domorodcov Južnej Ameriky, ktorí vysvetľujú svojim krajanom, aké je dôležité nepodporovať dovoz potravín z iných krajín. Kúpou svojich potravín podporujú svojich roľníkov, kúpou svojich výrobkov podporujú svojich remeselníkov. A to sa stalo aj mojím predsavzatím.

Jeden môj priateľ vraví, že nevolíme len každé 4 roky, ale dennodenne volíme tým, čo alebo koho podporujeme kúpou za svoje peniaze. Nakupovaním prostredníctvom peňazí dávame niečomu svoju energiu, ktorú sme vložili do práce. A to, čo podporujeme, tomu sa bude dariť (rásť bude len to, čo polievame). A čo chceme, aby rástlo – čomu chceme, aby sa darilo? Zahraničným výrobcom z opačného konca sveta alebo nášmu Slovensku a jeho obyvateľom? Kým som si nepozrela uvedený film, nemala som ani potuchy, ako aj ja kúpou zahraničných výrobkov ovplyvňujem život ľudí na opačnom konci sveta.

Každý jeden z nás každodenne volí a podporuje buď slovenský, alebo zahraničný jogurt či syr. Slovenské jablko alebo španielsky pomaranč. Načo nám je tu kanadská šošovica, kanadské gaštany, španielske paradajky, holandské uhorky alebo čínsky cesnak? No nezostanem len pri nezmyselnosti prevážania potravín z jedného konca na druhý. Týka sa to aj iných výrobkov a tiež kvetov. V tom filme bola ukážka kvetinovej plantáže v Afrike, pestujú sa na nej ruže, ktoré sa dovážajú do Holandska!!! Plantáž minie všetku vodu krajiny, v ktorej sa zastavil život. Drobným roľníkom prestali rásť plodiny na poliach, zvieratá hynú a ľudia nemajú čo do úst len preto, aby niekto zarobil na predaji africkej ruže v Európe. Aj pre takéto nezmyselnosti pečú ženy na Haiti svojim deťom koláčiky vymiešané z trochy masla, soli a hliny, aby oklamali hlad.

A viete, čím sa kŕmi dobytok, ktorého mäso sa k nám dováža? Geneticky modifikovanou sójou a kukuricou dopestovanou na poliach, ktoré vznikli a rastú rúbaním ,,našich pľúc“ planéty, Amazonských pralesov. A nie sú to malé čísla, ak vezmeme do úvahy hektáre, koľko sa ich ročne vyrúbe! Ďakujem pekne, ale také mäso ja určite už jesť nebudem, nebudem sa toho zúčastňovať.

 

Toto je len veľmi maličké nahliadnutie do filmu. Ak budete mať možnosť, určite si ho pozrite.

Dlho som na to všetko myslela a napadla ma myšlienka. Keďže tie peniaze stále hýbu svetom, začnime ich všetci vedome usmerňovať, začnime určovať my sami, komu ich dáme, komu sa bude dariť a kto bude vládnuť. Ak prestaneme podporovať ľudskú hlúposť založenú len na zhromažďovaní bohatstva, zmeníme my všetci spolu svet.

 

Ja vlastne už ani neviem, čo dobré a zdravé by som si v našich hypermarketoch mohla kúpiť? Zeleninu a ovocie si kupujem od domácich pestovateľov aj preto, že je pre mňa zdravšia, keďže vyrástla v kraji, kde ja žijem. Tá zahraničná má energiu potrebnú pre ľudí tam žijúcich a tá supermarketová- bez chuti má v sebe iba energiu ,,zisku“, pretože bola sadená len a len pre peniaze. A keďže energia je to najdôležitejšie, čo z potravy získavame, tak si myslím, že toto nepotrebuje jesť žiadny slobodný človek, pretože by ho to držalo v hypnotickom spánku, aký pozorujeme u mnohých ľudí, ktorí nežijú svoje skutočné životy.

Ak dovezený kvet z africkej plantáže nikto nekúpi, tak tá plantáž prestane raz fungovať a mocný minister vlády ju bude musieť zatvoriť a vrátiť vodu domorodým obyvateľom. Okrem toho sa ušetrí nafta na prevoz kvetov z opačnej strany zemegule, výfukové plyny nebudú škodiť nášmu prostrediu … A tak je to so všetkým, čo sa dováža.

Jeden z mojich prvých učiteľov ma naučil, že svet sa delí na mohúcich a nemohúcich. Nemohúci bude stále hľadať dôvody, prečo sa to nedá. Mohúcny koná. A tak aj my konajme a pokúsme sa vrátiť našim deťom planétu aspoň o trochu lepšiu.

Čo robíte vy preto, aby ste prispeli k zachovaniu života na Zemi pre svoje deti a deti ich detí?

Podeľte sa s nami a inšpirujte nás. Čím viac budeme vedieť, tým viac vykonáme pre našu matku Zem.

Jana Strihová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Eva
10 years ago

Neviem kto povedal: “K víťazstvu zla stačí, keď dobrí ľudia budú sedieť so založenými rukami” Tento citát mám už roky pripnutý na nástenke a vždy ma nakopol, keď som ruky začala zakladať. Nerobím veľa, ale tiež som vďaka dokumentu The Earth pred niekoľkými rokmi prestala jesť mäso, pretože naše každodenná konzumácia vytvára hladomor v určitých oblastiach sveta, pretože zabíja nás a našu planétu. Po dvoch rokoch som sa k mäsu vrátila, ale len k tomu, čo dochovajú moji rodičia, pretože zvieratká si u nás prežijú pekný život. Kupované nejem vôbec a aj toto len občas.
Recyklujeme – papiere, fľaše.
Oblečenie, ktoré nenosím rozdávam, momentálne sa chystám na blší trh, časť pôjde do kontajnera na oblečenie a časť bezdomovcom.
Minimalizujem vo všetko čo sa dá. Len pre samotný život človeka je to lepšie, oslobodzujúce a zrazu môže dýchať. ide to pomalšie ale treba začať. Aj toto je spôsob, ako prestať podporovať obchod, ktorý ničí svet pre naše deti.
Snažíme sa nakupovať neklietkové vajíčka.
Pravdou je, snažím sa zdravo stravovať a kupujem aj zahraničné výrobky, ale aj na to si začnem dávať pozor.
Nie je to veľa, respektíve toľko, koľko by som si predstavovala, ale aspoň dačo 😉

10 years ago
Odpovedať  Eva

Ďakujem Evka, že si sa podelila s nami o to, čo všetko dokážeš urobiť ty pre lepší svet našich detí. Keď o tom budeme hovoriť, inšpirujeme k aktivite aj ďalších a ďalších ľudí.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x