Keď chceš zmeniť svet, začni od seba

Nedávno som sa zamyslela počas rozhovoru s kamarátkou. Dávala som jej rady, čo by mala zmeniť vo svojom živote. Ako by mala pristupovať k problémom, ako ich vyriešiť a podobne. No a potom som sa sekla a povedala: „Ja ti tu dávam rady a pritom si sama neviem usporiadať život a vyriešiť vlastné problémy.“ Myslím, že nie som jediná, ktorá sa snaží pomôcť iným, ale zároveň pomôcť sama sebe nedokáže. Tak a teraz dajte bodku za tým, čo bolo a začnite meniť svet najprv od seba.

Ak sa obhliadneme do minulosti a zamyslíme sa, koľko ľudí sa vzoprelo, postavilo voči spoločnosti a koľkí túžili zmeniť svet?! Ženy bojovali za emancipáciu. Snažili sa získať možnosť ísť voliť či sa zúčastniť olympijských hier. Alebo Robin Hood. Postavil sa proti majetným snobským ľuďom. Bohatým bral a chudobným dával. Začal od seba. Veril v dobro, a tak následne dobro rozdával. Takto to bolo v minulosti. Aj keď vedeli, že za také činy ich môže stihnúť trest.

A ako je to teraz? Veľké množstvo názorov, ako by sa mal človek správať. Čo by mal robiť preto, aby sa stal slávnym, aby ho ľudia tolerovali, aby niečo dokázal. Mnohí z nás majú veľké reči ohľadom školstva, politiky, ako by zmenili všetko, čo sa im nepáči. Dokážu zmeniť aj to, čo sa ich v skutočnosti netýka. Je to paradox, ale ako dokáže človek zlepšiť budúcnosť sveta, keď má problém usporiadať si svoj vlastný život? Zmeniť seba samého. Máme problém prestať si obhrýzať nechty či skončiť s fajčením. Čím to je? Túžime po zmene, avšak máme strach niečo zmeniť. Obávame sa, že ak niečo skutočne urobíme inak, tak tie zmeny naozaj nastanú. Spočiatku si myslíme, že zmena znamená zmeniť niečo, čo je vôkol nás. Zmena bydliska, farby vlasov, partnera, farieb stien v obývačke či zmena na vlastnom tele.

Spočiatku to chápeme ako zmeny. Ľudia majú na nás iný pohľad, cítime sa byť viac atraktívnymi. Sme stredobodom pozornosti. Lenže čo potom? Opäť sú tu späť všetky problémy a komplikácie, ktoré tu boli aj predtým. Alebo v tom horšom prípade, žijeme ďalej tým istým životom. Keď sme boli namyslenými, sme nimi aj naďalej. Ak sme boli egoistami, nestali sa z nás zázrakom altruisti. Ak sa zamyslím, nestihne nás žiaden trest ako naše rodiny spred niekoľkých stoviek rokov. Nebudeme ukrižovaní, ani upálení. Nebudeme sťatí, ba dokonca ani nútení odísť z krajiny. Budeme len vystavení pred vlastný odraz v zrkadle, pred niekoľkých kamarátov a rodinu.

Možno tieto zmeny budú mať dlhý priebeh, a bude to pre nás ťažšie, než sme si mysleli, ale v konečnom dôsledku si vychutnáme sladké plody našej práce. Kým nezačneme pracovať na sebe, na všetkých záporoch našej osobnosti, nemáme právo meniť iných a hovoriť „Ako“, keď sme ten spôsob sami nenašli. Ukázať seba ako príklad, je ten najlepší spôsob pre lepšiu budúcnosť. Pretože tým dáte najavo, že existuje niekto, kto na to má. Ľudia vás budú brať ako vzor a povedia si: „Ak to dokázala Michelle, dokážem to aj ja.“

Michaela Gyorgyfiová pre RealWoman

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Katarína
6 years ago

Výborné.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x