Keď sú šťastné ženy, sú šťastní aj muži, deti a celý svet. Zuzana Mesárošová.

Naozaj úžasná energia vznikne, keď sa stretnú stovky ľudí, ktorým záleží na ich osobnom rozvoji a túžia objavovať to, kým skutočne sú. Na Slovensku toto prostredie inšpirácie a silnej energie už tento mesiac vytvorí práve festival osobného rozvoja – Inner Winner, ktorý predstaví jedinečných slovenských aj zahraničných trénerov. Jednou z nich je Zuzana Mesárošová, zaujímavá a inšpirujúca žena, ktorá má dar počúvať, talent pracovať s ľuďmi, je úspešnou koučkou a stará sa o svoj vnútorný oheň, aby už plamienky v jej očiach nikdy nevyhasli :).

Má za sebou štúdium ekonómie a viac ako 14 rokov pôsobila v biznise. Bola spolumajiteľkou na Slovensku najúspešnejšej spoločnosti v oblasti PR a komunikácie, v rámci ktorej sa postupne dostala k trénovaniu a koučovaniu ľudí.

Miluje Paríž, kde vyštudovala Co-Active Coaching na The Coaches Training Institute a získala tak ako prvá na Slovensku medzinárodný certifikát CPCC (Certified Profesessional Co-Active Coach). Zuzana Mesárošová tvrdí, že vytvára a drží priestor, v ktorom môžu ľudia v bezpečí objavovať samých seba, svoju cestu a rozvíjať sa, pri čom ich s láskou a nadšením sprevádza.

1. Na festivale osobného rastu – Inner Winner vystúpite ako jedna z tréneriek. Čo to pre vás znamená a aké očakávania máte od tohto jedinečného projektu?

Zúčastnila som sa jarného Festivalu Inner Winner v Prahe a bola som jeho energiou, pestrosťou a uvoľnenou atmosférou nadšená. Spoznala som nesmierne množstvo zaujímavých ľudí a prístupov k práci s ľuďmi, od učenia cez bojové umenie, prácu s koňmi, s vlastným telom až po meditácie. Naozajstná oslava človeka a rozvoja všetkých jeho súčastí. Je mi cťou, že môžem byť súčasťou niečoho takého. Neočakávam, dôverujem, že všetko tu pre niečo je, má svoj zmysel a svoj vývoj a uvidíme, čo z toho vznikne. Ale pražskú atmosféru by som prijala 🙂

2. Po rokoch úspešného podnikania ste sa rozhodli zmeniť svoje profesijné zameranie. Čo pre vás znamená koučing?

Od roku 2004 som pracovala s viacerými vynikajúcimi koučami a koučing považujem za neoceniteľný dar. Je to jedinečný spôsob sebapoznávania a sebauvedomovania, objavovania vlastnej životnej cesty, pohľade na život, v hľadaní skutočných vzťahov a v objavovaní toho, čo je podstatné – v autenticite života voči sebe samému aj okoliu. Aj vďaka koučingu a skvelým koučom, ktorí ma sprevádzali, žijem dnes život, po akom túžim, v ktorom nevládne strach pred niečím, ale láska, vďačnosť a túžba po niečom. Koučing mi pomohol nabrať odvahu a po viac ako 14 rokoch podnikania „si dovoliť” odísť z firmy a vstúpiť do neznáma.

3. Prečo ste si zvolili práve Co-active coaching? O aký druh koučingu ide a s akými klientmi pracujete?

Pracujem s človekom a všetkými jeho súčasťami, s tým, čo je povedané, ale aj čo povedané nie je, čo je viditeľné, ale aj s tým, čo je skryté. Je o objavovaní, uvedomovaní si toho, čo skutočne, vo svojom vnútri sami so sebou a s ostatnými, žijeme, o zodpovednosti za to, čo vytvárame a o možnostiach vedomej voľby. Na ceste životom, počas ktorej rastieme, vyvíjame sa a rozširujeme svoje vedomie, ľudia niekedy potrebujú podporu. Túžia po tom, aby ich niekto naozaj podnecoval k tomu, aby dokázali prejaviť to, kým skutočne sú. Dúfajú, že aspoň niekto v nich verí a dokáže pri nich stáť, lebo častokrát to nedokáže rodina, partner, priatelia, či kolegovia. Co-active je zároveň o vytváraní rovnováhy medzi co (beeing) a active (doing).

Môj obľúbený kouč a jeden z najlepších britských koučov Aboodi Shabi to vydaril slovami: „V dnešnej, stále racionálnejšej kultúre spochybňujeme takmer všetko, čo sa nedá vidieť, zmerať a analyzovať. Nevážime si to, čo nedáva okamžite jasný zmysel a nesleduje konkrétny, vopred naplánovaný účel. Komunikujeme strategicky, logicky a efektívne, ale na úkor ozajstného sebavyjadrenia”. Tvrdí, že ľudská duša túži, možno najviac ako čokoľvek iné, vyjadriť samu seba. Nepotrebuje, aby ju niekto usmerňoval a radil jej. Jednoducho túži byť „videná”. Preto je dnes koučing pre mňa hlavne o hlbokom načúvaní ľudskej duše a srdca.

4. Podľa akých kritérií by sme si mali vybrať kouča, s ktorým chceme pracovať?

Ja som si vždy vyberala podľa pocitu. Myslím, že my ženy máme na to nos a vieme dobre vycítiť, či nám niekto na to, čo potrebujeme, sedí alebo nie. Koučing môže byť veľmi intímny, a preto je potrebné vyskúšať a vybrať si človeka, s ktorým sa budete cítiť dobre a dôverovať mu.

5. Pracujete aj s tradičným učením havajských šamanov. Aká bola vaša cesta k tomuto učeniu?

Havaj a havajské spirituálne a liečivé tradície som si nevybrala ja, ale mám pocit, že si vybrali ony mňa. Keď som pred takmer 2 rokmi odchádzala z firmy, vedela som, že chcem túto etapu môjho života ukončiť nejakou veľkou cestou, niekam na opačný koniec sveta. Dôverovala som Vesmíru a dianiu a cítila, že sa niečo objaví. A objavil sa Havaj. Kamarát mi povedal o seminároch havajského šamanizmu v Bratislave, tak som sa išla pozrieť na webovú stránku a tam okrem programu seminára bolo veľkým napísané Expedícia na Havaj s učiteľkou havajského šamanizmu Tereniou P. Mocnou. A zrazu som vedela, že som správne. Ani som si nevšimla, čo to stojí a nepozrela program, a vedela som, že idem.

Bol to hlas môjho srdca, ktorý mi našepkal, že to je ono. Pobyt na Havaji naozaj zmenil môj život a časť Havaja dnes nosím vo svojom srdci. Vždy, keď potrebujem podporu, sa tam v duchu vraciam a vždy ju tam nájdem. Som nesmierne šťastná, že nakoniec tam so mnou išiel aj môj manžel a dnes spoločne pokračujeme v seminároch havajského šamanizmu v Bratislave.

6. V čom vidíte prínos havajského učenia pre nás ženy?

Nie som špecialista na havajské učenie, som len žiak v „druhej triede”. Nenazvala by som to však učenie. Je to spôsob života. Spôsob života, ktorého základ tvoria slová OHANA – rodina a ALOHA – láska, kde ľudia zdieľajú svoj život spoločne. Užívajú si každý deň a ich hlavnou prioritou je každodenné šťastie, ktoré vytvárajú spolu so svojimi blízkymi, s hlbokým rešpektom k prírode a životu. Tam som si uvedomila, že všetko ľudské snaženie má zmysel, ak vedie ku krásnemu, radostnému a tvorivému životu.

Podľa havajských tradícií všetko dobré aj zlé v našom živote je tvorené a záleží od čistoty našich vzťahov – vzťahu k sebe samému, k našim predkom, k ľuďom okolo nás, k prírode, k životu, jeho súčastiam a k tomu, čo nás prevyšuje – Vesmíru, tej neznámej sile, z ktorej všetci pochádzame. Príčiny chorôb a životných problémov pritom pripisujú práve traumám a zraneniam z týchto vzťahov. Naša zranená duša nás prostredníctvom choroby a bolesti upozorňuje na disharmóniu.

Dnes sa s podobnými duchovnými prístupmi k liečeniu začíname stretávať už aj v modernej psychológii vo forme etikoterapie, mental healingu a podobne. Havajské liečebné a spirituálne tradície sú však staré stovky a možno tisíce rokov a boli známe oveľa skôr, ako tam pred vyše 200 rokmi vkročila západná civilizácia. Možno aj to je dôvod, prečo sa k múdrosti, ktorá bola takmer zničená, dnes opäť vracia veľká časť západného sveta.

7. Na vašom blogu píšete, že vás veľmi obohacuje práca s vlastným telom ako odrazom celého nášho bytia. Ako to môžeme využívať v našom živote?

Telo je dokonalým zrkadlom nášho bytia. Je to zdroj hlbokého poznania o nás samých a o tom, ako to máme vo vzťahu s inými ľuďmi. Ak poviete napríklad, že máte niekoho rada, stačí len vnímať, čo robí vaše telo pri podaní ruky alebo pri objatí s týmto človekom. Hlava možno hovorí, že by ste sa mali mať radi, ale telo povie pravdu, ako to naozaj je.

Problém je, že väčšina z nás svoje telo vôbec nevníma a potom je jasné, že signály tela si nevšimne alebo im neprikladá dôležitosť. Iba cez vnemy tela dokážete vnímať realitu takú, aká naozaj je a iba keď sme naplno v tele, dokážeme v realite konať. Som presvedčená, že častý pocit prázdnoty, ktorý teraz mnohí ľudia prežívajú, súvisí aj s tým, že všetka ich energia je sústredená v hlave a telo je vlastne prázdne. Aj ja som to tak mala.

8. Pocit v srdci je jediná a najvyššia pravdivá odpoveď na všetky existujúce otázky. Krásny výrok. Spomínate si na moment, kedy ste vyslovili túto myšlienku?

Je to princíp, ktorým sa snažím v živote riadiť. Odmalička do nás hustili, akí máme byť, čo máme robiť a ako sa máme správať. Teraz v dospelosti nás zavaľuje enormné množstvo návodov na šťastie, bohatstvo, úspech a zdravie. Ja som však po čase zistila, že u mňa to tak nefunguje. Ja to mám proste inak. Uvedomila som si, že sme každý iný a „máme to inak“ a v skutočnosti nám poradiť nikto nevie. Ako dospelí ľudia sme naozaj na všetko sami. Jediná správna odpoveď na všetky otázky je pocit pri našom srdci.

9. Čo považujete za svoj najväčší osobný úspech? Aká je podľa vás úspešná žena?

Že som v svojom pracovnom aj osobnom živote vymenila nohavice za sukňu. Odišla som z prostredia biznisu, začala sa venovať práci, ktorá ma viac hreje pri srdci, rozvíjam si intuíciu, viac prijímam, počúvam a vnímam. Úspešnú ženu vnímam ako takú, ktorá naberie odvahu ísť za hlasom, ktorý má každá žena v sebe hlboko vo vnútri a stane sa ženou – tou archetypálnou ženou. V týchto časoch je to o to ťažšie, že archetypálni muži takmer vyhynuli.

10. Život je postavený na polarite a je plný zmien. Stane sa, že zakopneme, občas spadneme, postavíme sa a kráčame ďalej. Čo bol váš najväčší pád a vzostup a ako ste ho spracovali?

Pád je podľa mňa len nejaké neporozumenie, konflikt medzi naším plánom, ako by mal život vyzerať a tým, čo život naozaj prináša. Ono sa vždy deje, čo sa má diať, lebo naša hlava neriadi náš život a nemá ho pod kontrolou. Riadi ho tá neviditeľná sila, z ktorej sme všetci vznikli a jej vedenie je veľmi múdre a do života nám dáva nielen to, čo chceme, ale hlavne to, čo potrebujeme, aby sme sa ako bytosti rozvíjali. A niekedy je tá najväčšia nepríjemnosť až katastrofa obrovským podnetom k ľudskému vývoju. Pre mňa je takou témou dieťa. Napriek tomu, že sme s manželom zdraví, nemáme zatiaľ deti. Je to pre mňa náročné prijať. No napriek tomu som sa práve prostredníctvom toho, čo nemám a „chcem”, dostala k mnohému poznaniu.

11. Kto alebo čo vás denne inšpiruje a motivuje ísť ďalej na ceste za svojimi cieľmi a túžbami?

K mojej túžbe ma vedie dôvera v dianie, že sa veci v živote zariadia tak, aby to bolo dobre pre všetkých. A ja sa tomu snažím pomáhať alebo to nechať prúdiť, hlavne nestáť tomuto dianiu v ceste. Čo ma k tomu inšpiruje? Niekedy je to pekný deň a nejaká tvorivá činnosť, inokedy vlastná nespokojnosť s tým, ako sa mám, krása naokolo, príroda alebo zvedavosť, keď chcem prísť na to, ako fungujem ja, ľudia a veci naokolo.

12. Ak by ste mohli zmeniť jednu vec vo svojom živote, čo by to bolo a prečo?

Nemenila by som. Mám krásny život a som zaň nesmierne vďačná.

13. Žena v dnešnej modernej spoločnosti zastáva niekoľko rolí naraz, a práve preto je niekedy náročné skĺbiť osobný, pracovný život a čas, ktorý venuje sama sebe. Ako sa to darí vám? Máte pre nás nejaký tip?

Donedávna som sama sebe venovala veľmi málo času. Vždy som sa starala o druhých, ako asi väčšina žien. A aj keď nemám deti, boli tu iní, druhí. Najmä firma a ľudia v nej, čomu som venovala takmer všetok svoj čas. Ale firma za to nemohla. Jednoducho som nekládla seba na prvé miesto. Ale veď nie nadarmo hovoria v lietadle: „Najprv nasaďte masku sebe a až potom svojmu dieťaťu”. Keď som sa rozhodla, že aj ja som dôležitá, zrazu to išlo. Mám niekoľko vecí, ktoré mi pomáhajú. Nie je to o čase. Čas je na to, na čo ho chceme mať.

Hlavné je rozhodnutie a postavenie seba a svojho života na popredné miesto. Mať prácu, ktorú milujete, a ak to momentálne nejde, mať nejaké tvorivé činnosti, ktoré milujete a pravidelne sa nimi „oživovať”. Ja som sa vrátila k maľovaniu a šitiu a prírode. Mať pri sebe muža, ktorý vás miluje a vy milujete jeho.

Myslím, že žena by si mala neustále prehlbovať kontakt so svojou dušou, srdcom a krásnym ženským telom. Potom začne mať život hĺbku, krásu, lásku a slobodu. Mne pomáha napr. Mohendžodaro–systém tantrickej jogy pre ženy.

14. Myslíte si, že na Slovensku je dostatočne využívaný ženský potenciál? Aká by podľa vás mala byť úloha ženy v spoločnosti?

Ženy by mali hlavne byť ženami. Ja mám skôr pocit, že sa my ženy chceme vyrovnať mužom a prispôsobujeme sa mužskému spôsobu myslenia a jednania. Ale my nie sme muži. Sme úžasné a krásne práve v niečom inom. Pre muža je prirodzené ísť dopredu za cieľom, byť expanzívny, používať pri tom tvrdosť a agresiu. Ženám to ale nie je prirodzené, a hoci to niektoré vedia, aj tak to ženy vyčerpáva a ničí.

Ženská energia je silná a nežná, starostlivá a nezávislá, krásna aj obyčajná, zraniteľná, tajomná, prekvapujúca a neuchopiteľná. Ženy sa skôr otvárajú, sú mäkšie, schopné plynúť a prijímať dianie. Sú oddané a vnímavé. Ženská energia je úplne iná ako mužská, je to sila premieňať.

15. V čom vidíte prínos žien- lídrov v porovnaní s mužmi v biznise, politike či spoločnosti?

Som presvedčená, že ozajstná žena prináša aj do biznisu či politiky spoluprácu, citlivosť, orientáciu na vzťahy, ale aj silnú intuíciu, lepšiu schopnosť orientovať sa v chaose a mäkšie vedenie. Ženská energia potrebuje získať, a už aj získava, väčší priestor na sebavyjadrenie a bude to na prospech nás všetkých. Tak ako život vzniká spojením muža a ženy, a je na tom krásne práve to napätie, že sme každý iný, spojenie ozajstných mužov a ozajstných žien, napr. v biznise by mohlo priniesť úžasné ovocie. A múdri muži to už vedia.

16. Aké vízie máte teraz pred sebou? Čo ešte chcete v živote dosiahnuť?

V tomto sú mojou inšpiráciou Havajčania. Chcem naďalej dôverovať a plynúť v rieke života, nasledovať pohyby svojej duše a nebojovať s tým. Prežívať každodenné šťastie a lásku spolu so svojimi blízkymi, s hlbokým rešpektom k prírode a životu. Vedieť nachádzať v hľadaní.

Verím, že sa mi splní sen o dieťatku, ale vnímam to ako dar, ktorý možno príde, a možno nie. Chcem robiť prácu, ktorá ma oživuje a napĺňa. Rada cestujem a spoznávamm svet, rôzne kultúry a pohľady na svet. Otvárať sa novým pohľadom, ale pritom cítiť svoje hranice a zatvárať sa pred tým, čo mi škodí.

17. A na záver: Čo by ste chceli odkázať našim čitateľkám, ženám, ktoré túžia byť samy sebou a vyjadriť svoju jedinečnosť tým, čo robia?

Každá žena je jedinečná tým, že je ženou a tým, aká je. Ženy by sa podľa mňa mali snažiť o to, aby boli predovšetkým šťastné, pretože keď sú šťastné ženy, sú šťastní aj muži, deti a celý svet.

Rozhovor pre RealWoman pripravila Lucia Stašeková

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x