Kľúčom k úspechu je neustály progres, nie perfekcionizmus

Nič a nikto nie je perfektný. Každá z nás robí chyby a prešľapy. Keď sa pozriete okolo seba, ani príroda nie je dokonalá, vždy sa nájde nejaká nezrovnalosť. A presne taký je aj život, raz krásny, raz trocha smutný a zložitý, inokedy veselý alebo bezstarostný. Perfekcionizmus je len ilúzia, ktorú sme si vytvorili ako výhovorku zo strachu pred neúspechom. Ak ponímame perfekcionizmus, ako kritérium pre náš progres, môže sa nám stať obrovskou limitáciou.

Úspech a život nie je o tom byť za každú cenu perfektná, ale cítiť šťastie a osobné naplnenie z toho, čo robíme, a čo sme dokázali. Život tak aj úspech je proces, neustály vývoj. Úspešní ľudia sa nikdy neuspokoja, stále zvyšujú svoje méty a ciele. A taktiež ľudia, ktorí sú len na ceste k úspechu sa neustále potrebujú vyvíjať, posúvať ďalej, nezastaviť sa, aby dosiahli svoje vytúžené ciele a naplnili sny.

Žiadna z ciest k úspechu alebo vytúženému cieľu nie je perfektná, ale je plná zákrut, výziev, chýb, pošmyknútí a ponaučení. A práve vďaka tomu sa neustále posúvame, učíme nové veci a zdokonaľujeme. Keby sme nezažívali neperfektné stavy, krízové momenty, zlyhania, asi by sme sa veľmi veľa nenaučili a nezosilneli.

Neexistuje žiaden úspešný človek, ktorý by sa aspoň minimálne raz počas jeho cesty nepošmykol, nepomylil, nezlyhal alebo niečo nepokazil. Viac sa naučíme z našich neúspechov, ako z úspechov. Práve naše zlyhania nás urobia múdrejšími. K vytúženému cieľu sa dostávame postupne, každý deň robíme progres, robíme jeden krok za druhým. Nikto sa nestal úspešným alebo slávnym z noci na deň. Žiaden športovec sa nedostal na svoj vrchol bez rokov tvrdého tréningu. Žiaden herec nedosiahol uznanie bez toho, aby neskúšal každý deň, neprešiel viacerými odmietnutiami a možno aj kritikou.

Ak chcete niečo dokázať, jedine každodenný progres a vytrvalosť vás tam dostane. A nie každý deň bude ľahký, nie každý deň sa vám bude dariť, ale ak veľmi túžite a nenecháte sa odradiť, dostanete sa k cieľu. Nestrachujte sa neustále, že nie ste perfektné, nie je to podstatné.

Množstvo ľudí má toľko snov a prianí, a toľkí z nich zostanú iba pri želaní a nikdy nevyužijú svoj potenciál, pretože sa boja urobiť prvý krok, lebo nie sú perfektní. Boja sa, že to čo urobia nebude dokonalé, že sa zosmiešnia, že niečo pokazia alebo nebudú najlepší. A tak radšej zostanú tam kde sú, odmietnu progres, lebo nedokážu dosiahnuť perfektnosť.

Ľudia, ktorí naplňajú svoje sny a dosahujú úspech, sú ľudia, ktorí sa neboja a nehanbia sa byť neperfektní. Dokonca neperfeknosť je pre nich veľakrát ich výraznou a zapamätateľnou črtou. Stane sa ich výnimočnosťou a niečím, čím sa líšia od odstatných. Nebáť sa byť neperfektná, znamená nestanovovať si limity a kreativitu voľne plynúť. Zamerajte sa na svoj osobný progres. Konajte, robte, venujte sa niečomu, pretože to zbožnujete a vás to napĺňa. Vtedy to robíte pre seba a nie pre ilúziu perfekcionizmu.

Veľakrát si myslíme pri pohľade na úspešných ľudí, že sú dokonalí, pretože si myslíme, že úspech je perfekcionizmus. Ale za týmito úspešnými ľuďmi sú osobné príbehy, ktoré neboli vždy možno úspešné a jednoduché. Za väčšinou úspechov je veľmi veľa rokov driny, tréningu, rozvoja, odriekania si, sústredenosti, vytrvalosti, aj neúspechov, zlyhaní, ale aj radosti, úsmevov, šťastia z každého pokroku. Úspešní ľudia sa líšia od ostatných práve tým, že sa neboja niečo pokaziť, sú ochotní sa učiť, urobiť chyby, spadnúť, znovu sa postaviť a ísť ďalej. Majú jasný cieľ, túžby a nemienia sa ich vzdať aj napriek úskaliam a prekážkam. Vedia, že úspech nie je iba v dosiahnutí cieľa, ale v procese, v ceste, ktorá k nemu vedie.

Keď stojíte na víťaznom mostíku, preberáte ocenenie alebo oslavujete úspešné ukončenie projektu, je to iba zlomok času, vrchol hory, ktorý dosiahnete a väčšinou rýchlo uplynie. Ale čas, tréning, vývoj, zlepšovanie sa a progres, ktorý vás k tomu postupne doviedol, zodpovedá za váš skutočný úspech. A práve preto si užívajte svoj životný proces a cestu k svojmu cieľu. Stanete sa oveľa šťastnejšími, spokojnejšími a aj svoje ciele dosiahnete oveľa skôr.

Nepremárnite svoj život čakaním na niečo perfektné, na perfektnú príležitosť, perfektnú situáciu alebo stav. To najlepšie a najdôležitejšie sa deje tu a teraz, počúvajte svoje srdce a berte život, ako každodenné zlepšovanie sa. Ak máte sen, neváhajte začať, urobiť prvý krok, aj keď nie ste perfektné. Nenechajte sa odradiť neúspechom, utrapami, prekážkami, nič nie je perfektné. Váš život je neustály proces, zlepšovanie sa a vaše ciele sú vám záchytnými bodmi na vašej ceste.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x