Koľko času nám zostáva, kým úplne zničíme prírodu okolo nás?

Som bežný – denne sa náhliaci človek, ktorému niekedy 24- hodinový deň nestačí. Možno to poznáte aj vy. Preto dobíjanie mojich „batérií“ je pre mňa dôležité. Kde ich dobíjate vy? Mne sa to najlepšie darí v prírode. Vždy, keď mám voľný čas, utekám do prírody, kde vládne pre nás ľudí tak vzácny pokoj a harmónia.

Čo ma ale v posledných rokoch veľmi trápi, je pohľad na predmety, ktoré tam nachádzam, no nepatria tam. Dostali sa tam len „vďaka“ nezodpovednosti človeka.

Práve teraz na jar je to najviac vidieť. Príroda je ešte „vyzlečená“. Všetka tá špina bije priam do očí. Viete, koľko smeti, plastových fliaš, igelitových tašiek, dokonca nábytok a plné vrecia odpadu na prechádzke prírodou môžete vidieť? Myslíte, že je to správne miesto pre náš odpad? Dostane sa to niekedy odtiaľ preč? Ako a za aký čas zhnije plast? Alebo sa nájde človek, ktorý to tam „zabudol“ a odnesie to na správne miesto? Máte pravdu, plast nezhnije a ani ten človek sa len tak preň do lesa nevráti… V hlave mi víria otázky typu: “Čo s tým?

Pozorujem prebúdzajúcu sa prírodu. Je mi veľmi smutno, keď vidím krehké púčky, ako bojujú s igelitom zamotaným vo svojich halúzkach. Ako sa slabá trávička prediera na slniečko pomedzi zabudnutú a nezničiteľnú špinu z plechoviek, plastových fliaš a iného domáceho odpadu. Všimli ste si koľko rôzneho plastového odpadu vyplavila voda na brehy riek a potokov po nie tak dávnych záplavách? Viete o tom, že v moriach a oceánoch sú už celé ostrovy z plastových fliaš a podobných smeti?

Ja už do lesa nosím zo sebou aj vrece na odpad. Čo ešte môžem robiť? Vyhovárať sa, že čo už len zmôžem ja sama, to musia aj ostatní, to určite našej prírode nepomôže. Takže ja namiesto reklamovaných extra a ultra “NAJ“… čistiacich prostriedkov používam ekologické čistiace prostriedky. To sú také, ktoré sú v prírode rozložiteľné, s ktorými si naša príroda ľahko poradí a neuškodia jej. Na nákupy si nosím svoju tašku. Neprispievam k zvyšovaniu počtu plastových tašiek na našej zemeguli.

Neodpustiteľným, z pohľadu budúcich generácií, sa mi zdá byť výroba plastových fliaš a iných obalov. Sladké nápoje sú škodlivé samotné a zabalené ktovie ako dlho v plaste sú škodlivé dvojnásobne. Aj obyčajná voda uzavretá zopár mesiacov v plastovej fľaši už nie je vhodná na pitie. Vysvetlite mi, prosím vás, dôvod predaja vody v plastových fľašiach, keď na Slovensku máme kvalitnú vodu? Nekupujem vodu v plastových fľašiach, dokážem fungovať aj bez toho, nemám z toho zdravotné problémy. To len niekomu vyhovuje, takýmto spôsobom zarábať. Ja nepodporujem vznik takéhoto odpadu. Žiaden nápoj v plastovej fľaši si určite nekúpim. Vyhýbam sa aj nákupu potravín balených na polystyrénových táckach či v igelitoch. To už radšej nespomínam množstvo jednorazových obalov, ktoré sa každodenne navýši v čase obedov. Toto som už vo svojom živote a v živote svojich blízkych zariadila tak, aby sme sa na zvyšovaní tohto druhu odpadu nepodieľali.

Ďalšou vecou, ktorú robím, je separácia odpadu. Oddeľujem papier, sklo, plasty a bioodpad. Na ten bioodpad si dávam veľký pozor, odkedy som sa stretla so starou indiánskou šamankou Aliciou Hamm. Táto múdra žena povedala: “Čo je zo zeme, patrí do zeme. Nezabíjajte deti zeme v igelitových vreckách.“ Vysvetlila nám, že pre našu matku Zem je každé semiačko novým životom- jej dieťaťom. My si pri vyhadzovaní jadierok z jabĺčka či z iného plodu často neuvedomujeme, že ono v tom igelite bude klíčiť, až sa zadusí. A tak môj bioodpad končí v zemi, tak ako Aliciin.

Rada by som oslovila aj mojich a tiež vašich zástupcov – poslancov SR a vládnych predstaviteľov. Nepridáte sa? Prosím ich, aby si uvedomili, že by im malo byť cťou uprednostniť blaho nášho malého Slovenska pred svojím osobným blahom. Napríklad aj tým, aby ukončili predaj úrodnej zeme zahraničným firmám, ktoré na nej vybetónujú nové fabriky. A sami vidíme koľko fabrík už chátra?

Hospodári tohto štátu, apelujem na vás. Naša krásna príroda si na vyčistenie nevie sama vypýtať financie, iba potichu trpí. Preto zvážte, čoho nám bude najviac treba? Budú nám treba nové vládne inštitúcie, nový nábytok v kanceláriách, bude nám treba voziť sa v novších autách, bude nám treba v SNR meniť každé štyri roky nové počítače, keď nebudeme mať čo dýchať? Keď budeme žiť v špine, zeleň a stromy necháme zomierať, keď nebudeme mať čo piť, pretože všetky vody budú špinavé? Ako vôbec prežijeme, ako prežijú naše deti, naši vnuci? Potrebujeme dovážať a predávať toľko nápojov v plastoch? Máte aj toto na pamäti pri riešení problémov nášho Slovenska? Obhajovať sa tým, že nie sú financie, je pre ďalšie generácie neospravedlniteľné.

V súčasnosti máme veľa ľudí nezamestnaných, ktorí ale chuť pracovať majú. Mám návrh. Pošlime ich namiesto podpisovania sa na úradoch práce vyčistiť všetky lesy, lúky, brehy potokov, riek a jazier. Zbavme špiny miesta, ktoré patria nám všetkým, no nikto sa o ne nestará.

Zamestnanci ÚP nech rozdelia každý meter štvorcový plochy nášho krásneho Slovenska. Budú zodpovední za vyčistenie, aby nič nezostalo skryté. Pôjdeme príkladom našim deťom. Začneme ich učiť vážiť si prírodu a oni ju už určite znečisťovať nebudú. Budú vidieť, že smeti do prírody nepatria. A v škole sa v tom len budú utvrdzovať, pretože to bude dôležitá súčasť školských osnov. Učitelia im budú vštepovať úctu a lásku k prírode, jej význam pre život. Spolu s deťmi sa pridajú ku skrášleniu svojho okolia. Ale to tiež závisí od vášho rozhodnutia, či sa to do školských osnov dostane ako samostatný odbor.

Prírodu by sa nám mohlo podariť vyčistiť, aj ľudí prevychovať. No najdôležitejšie je prestať vytvárať nový odpad. Povedzme STOP výrobe plastových fliaš a iných zbytočností z plastov. Zobuďme sa všetci a prestaňme to kupovať. Keď nie sú ochotní naši predstavitelia v tomto smere niečo urobiť, začnime my. Vyrábať sa môže len to, čo sa predáva. Ak to zostane stáť v predajniach, bude sa to musieť prestať vyrábať. Vytvorme spolu zo Slovenska krásnu čistú krajinu.

„Až keď zotneme posledný strom, až keď otrávime poslednú rieku, až keď ulovíme poslednú rybu, zistíme, že peniaze sa nedajú jesť.” – proroctvo indiánskeho kmeňa Cree

Čo si vy myslíte o plastovom a inom nezničiteľnom odpade, ktorý produkujeme?

Kupujete nápoje v plastových fľašiach? Ak áno, v čom si myslíte, že sú lepšie?

Zamýšľate sa, ako bude vyzerať svet a príroda v budúcnosti?

Ak máme so znečisťovaním prírody začať od seba, čo navrhujete najskôr urobiť? S akou iniciatívou začať, aby sa k nej pridalo čo najviac ľudí?

Vediete svoje deti, aby neodhadzovali odpad zo sladkostí a iných potravín rovno na zem alebo v lese alebo aby aj ony spolu s vami pomáhali pri upratovaní okolo domu alebo paneláku?

Upozorňujete príslušné orgány, keď nájdete čiernu skládku v lese?

Jana Strihová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x