Máte v živote harmonické vzťahy alebo zvádzate vnútorné boje?

Viete, čo potrebujete pre harmonický vzťah? Skôr ako sa s vami podelím o tipy, rady, nápady a prezradím vám, kto bude vo vašej hre harmónie najsilnejší protihráč, využijem na ilustráciu všetkého kľúčového model správania, označovaný pojmom „maratónsky bežec“.

Športovec stojí na štartovacej čiare maratónu, odhodlaný zvíťaziť. Celé mesiace sa tvrdo pripravoval, pozná svojich súperov i trať. Mnohokrát sa mu v noci snívalo, ako obklopený jasajúcim davom zdvíha nad hlavu vytúžený pohár.

Po tridsiatich kilometroch behu vo vedúcej skupinke ho začnú sužovať bolesti v slabinách. Najprv dúfa, že bolesť po chvíli doznie, ale opak je pravdou, stáva sa mučivejšou.

Nastáva situácia, ktorá jasne ukazuje kritický bod hry harmónie:

  • Bolesť bežcovi signalizuje, že rovnováha medzi potrebou boja o víťazstvo a potrebou tela je porušená.
  • Myslenie zaslepené vôľou zvíťaziť je v rozpore s týmto signálom. Bojový pokrik: „Musím zvíťaziť za každú cenu!“ sa stretáva s úvahou: „Posadím sa na prvú lavičku pri kraji cesty, pretože si svoje zdravie cením nadovšetko, väčšmi než všetky poháre a medaily.“

Kto podľa vás vyjde z tejto konfrontácie dvoch opačných, a pritom rovnako naliehavých myšlienok, ako víťaz?

Bežec, ktorý aj napriek bolestiam pokračuje v pretekoch, zvíťazí a sotva lapá dych, keď zdanlivo žiari do televíznych kamier – pár minút predtým, ako ho celého strhaného a zraneného odvezú na pohotovosť?

Alebo ten, kto sa položí na prvú lavičku, aby si odpočinul, zosmiešňovaný či ľutovaný divákmi a súpermi? Avšak s vedomím, že konal v súlade s potrebami svojho organizmu?

Nech sa prikláňate k tej či onej odpovedi, vedzte, že každý deň v živote stojíme na štarte nejakého malého maratónu a premýšľame o spôsobe, akým chceme dosiahnuť svoje víťazstvo, ako pre seba urobiť to najlepšie. Alebo ako urobiť všetko len a len preto, aby nás druhí ovenčili vavrínom, nech to stojí čokoľvek.

A práve nastal čas zodpovedať otázku, kto je vaším najsilnejším protihráčom v akejkoľvek hre života. Čo myslíte?

Odpoveď je: vaše pochybnosti o sebe samých. Ony sú tie, ktoré vás zaklínajú a namiesto toho, aby ste sústredili všetky svoje myšlienky na vieru v seba, pochybujete o sebe aj o druhých. Tento váš postoj sa potom premieta aj do vzťahov, ktoré s ľuďmi vytvárate a ktorým môže chýbať harmónia.

Ako dosiahnuť rovnováhu a nezožierať sa pochybnosťami

V živote majú neraz nad nami moc paradoxy – usilujeme sa o niečo a vzápätí nastáva prevaha toho, čo vôbec nechceme.

Napríklad: Túžime po spoločnosti blízkeho človeka, po bezpečí. Ale sotva sa dvaja ľudia spoja v pár, začína boj o moc nad druhým, v ktorom muž i žena očakávajú, že sa jeho (či jej) náprotivok podriadi.

Alebo si doprajeme chvíľu na vychutnávanie šťastia a vzápätí dobiedzajú myšlienky: Čo bude zajtra? Alebo: Mám právo byť šťastná, keď sa iní nemajú dobre? Zaslúžim si ja vôbec takéto šťastie?

Disharmónia medzi tým, čo chceme a čo smieme, je základným princípom životného boja. Dosiahnuť rovnováhu znamená prestať sa „biť“ so sebou samým, a teda prestať opakovať tie vzorce správania, ktoré v nás vzbudzujú deštruktívne sily ako napríklad, mať pravdu za každú cenu, zvíťaziť za každú cenu, uspieť za každú cenu… V prevahe takýchto síl rovnováhu nevydolujeme, ani keby sme čarovali.

Keď si odpoviete na tieto otázky, čo sa o sebe dozviete?

  • Koľkokrát ste sa minulý týždeň niekoho starostlivo opýtali, ako sa mu darí? A koľkokrát ste rovnakú otázku položili sebe, aby ste zistili, čo treba zmeniť?
  • Aký nesúlad v sebe už dlho skrývate napriek tomu, že cítite, ako vás zvnútra rozožiera?
  • Čo za previnilú výhovorku použijete, keď sa vás niekto vyčítavo spýta, prečo mu neveríte, namiesto toho, aby ste elegantne a jednoducho odpovedali: „Pretože viac ako v kohokoľvek iného, verím v seba.“

Odporúčanie pre harmonický vzťah

Bude znieť až príliš elementárne: Hrajte hry harmónie a vymotajte sa z kruhu planých nádejí, pochybovaní a sklamaní. Vydáte sa tak na cestu, na ktorú vás povedú najvnútornejšie potreby a priania. Tak nebudete trpieť pochybnosťami o sebe samých a budete vyžarovať to, čo vám budú ľudia okolo vás radi oplácať. Mne sa v praxi potvrdzuje, že ak v živote dosiahnete vnútorný súlad, nebude sa o slovo hlásiť zdroj akejkoľvek agresie, ktorú by ste si potrebovali vybíjať na druhých.

Ako prenikne harmónia do vášho myslenia?

Skúste pamätať na nasledovné:

  • Ste taký, aké je vaše myslenie. Vždy budete iba taký, ako budete myslieť. Myslenie je preto počiatkom vašej viery.
  • Veríte v seba samého viac, ako v kohokoľvek iného.
  • Viete, čo chcete. Veríte, že to môžete dosiahnuť, preto si to nikdy vo svojich myšlienkach neprestávajte predstavovať.

Akékoľvek nové rozhodnutie urobíte, nezaoberajte sa tým, čo smiete, čo je vašou povinnosťou, kto vám pomôže a na koho zvalíte vinu v prípade neúspechu. Za to, čo robíte, sa zodpovedáte len sami sebe.

Myšlienky uprené k nejakému konkrétnemu cieľu sú klíčiacimi semienkami viery. Ak chcete motivovať svoje myšlienky, neviažte sa na veľavravné a prázdne sľuby druhých.

A moja osobná rada, ktorú si vypožičiavam od J. H. Newmana znie: „Ak má viera žiť, musí milovať.“ Vy už isto viete, koho a čo 🙂

Pri písaní článku som sa inšpirovala knihou Hry života (Motto, Praha 2008).

Janette Šimková pre RealWoman

REGISTRUJTE sa na celodenný zážitkový workshop pre ženy, ktoré túžia prebudiť svoju jedinečnosť a chcú byť samy sebou. Workshop bude viesť life koučka a trénerka Janette Šimková, ktorá vám pomôže nájsť odpovede a povedie vás na ceste v objavovaní samej seba a svojej jedinečnosti.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x