Čím to je, že niektoré krajiny prosperujú oveľa lepšie ako iné?
Čím to je, že niektoré krajiny vedia vytvoriť pre ľudí oveľa lepší životný štandard a podmienky na život, podnikanie a vzdelávanie ako iné?
p
Čím to je, že niektorí ľudia žijú v oveľa väčšej finančnej hojnosti, pohode a dostatku ako ostatní?
p
Keďže ľudia tvoria krajinu, konkrétni ľudia robia rozhodnutia o nastavení a fungovaní krajiny, majú priamy vplyv na podmienky pre prosperitu krajiny a ľudí v nej. Vnútorné nastavenie, myslenie a prístup k životu týchto ľudí, je rozhodujúci nielen pre kvalitu ich vlastného života, ale ak sú na pozícii, kde rozhodujú za väčšie skupiny ľudí, sú zodpovední aj za nich.
Vedia Slováci myslieť ako milionári?
p
Otestuj sa, či myslíš ako milionár/ka: https://www.realwoman.sk/test-myslis-ako-milionar/
p
Nedávno sme urobili online prieskum medzi stovkou respondentov, najmä žien, ale aj mužov z RealWoman komunity o ich vzťahu k peniazom, o bohatstve a o tom, ako vnímajú bohatých ľudí a či ich myslenie a prístup k životu je nastavený na zarobenie miliónov a prijatie finančnej hojnosti.
Ešte predtým než prejdem k výsledkom z prieskumu, chcem povedať, že podstatou tohto článku a prieskumu nie je to, že každý z nás má byť milionár. Podstatou nie je robiť z peňazí životný cieľ. Zámerom je poukázať na to, že náš prístup k peniazom, to ako o nich myslíme, môže limitovať naše možnosti, finančnú hojnosť, úspech a v neposlednom rade naplnenie našich snov a cieľov. A to nielen individuálnych osôb, ale i kolektívnych, ako aj celej krajiny.
Tému finančnej hojnosti a úspechu som v RealWoman začala otvárať, lebo som sama pochopila, že veľakrát náš vzťah k peniazom a bohatstvu môže spôsobiť blok na ceste k našim snom, k realizovaniu prospešných projektov a aktivít. Akoby vytvoril neviditeľný strop, cez ktorý nevieme narásť, a tak zostávame tam, kde sme, malí, nenaplnení, limitovaní a frustrovaní. A najhoršie je, že si to neuvedomujeme, lebo o tom nehovoríme, tak to ani nevieme zmeniť alebo sa od tohto limitujúceho myslenia oslobodiť.
Ďalším kľúčovým momentom pre mňa bolo, keď môj mentor, britský multimilionár Sukhi Wahiwala, ktorý si mňa a RealWoman na jar tohto roku zobral pod svoje krídla, povedal: “Real woman – žena, ktorá je sama sebou, láskavá, sebaistá a inšpirujúca – nemôže byť REAL, ak nie je finančne slobodná, pretože nemá pokoj na duši. A to platí aj pre mužov.” Keď to vyslovil, pochopila som, že má pravdu. Mne samej odľahlo na srdci, že je potrebné, aby sme otvorene hovorili o peniazoch a o našom vzťahu k nim, a nie sa tvárili, že nás sa to netýka alebo že je tá téma tabu, lebo sa bojíme, že pred ostatnými budeme vyzerať ako chamtiví ľudia bez hodnôt.
A práve myšlienka o peniazoch v poslednej vete, je jedna z tých mnohých limitujúcich. Tvoju ľudskú hodnotu neurčujú peniaze, dokým ty nedovolíš peniazom, aby ju určovali.
A tým, že o peniazoch nehovoríme, že sa hanbíme priznať k finančným problémom, výzvam alebo zapierame sami pred sebou a ostatnými, že peniaze chceme mať, lebo by sme boli odsúdení či posudzovaní. Alebo sa cítime ako zlí ľudia, ak by sme mali dostatok peňazí či dokonca zarábali milióny – DOVOĽUJEME PENIAZOM, aby mali nad nami silu, a tak určovali našu hodnotu.
Peniaze sú iba jednou časťou nášho života, ktorá určuje jeho kvalitu. Ostatné sú poslanie, sny, vzťah k sebe, vzťah k iným ľuďom, zdravie, duchovno, kariéra a ďalšie. Avšak nemôžeme ignorovať tému peňazí a náš vzťah k nim, lebo to, ako o nich MYSLÍME, ovplyvňuje kvalitu nášho života, naše sebavedomie, možnosti a ciele.
Zámerom tohto prieskumu bolo preto upriamiť pozornosť na náš vzťah k peniazom, na možné bloky a limitácie a ukázať, že tvoja súčasná situácia, nedostatok, finančné výzvy nie sú fatálne alebo nemenné, ale len odzrkadľujú tvoj súčasný tzv. pomyselný STROP tvojho uvedomenia, myslenia a tvojho vzťahu k peniazom. Tento strop je totižto STROPom aj tvojich finančných možností, hojnosti, úspechu a aj možností pomáhať iným.
Pomáhať iným môžeme každý deň bez ohľadu na peniaze. Avšak naša pozornosť, vnútorné rozpoloženie a kapacita pomáhať iným je ovplyvnená peniazmi, ktoré máme, nie preto, že tieto peniaze sú prostriedkom na realizáciu pomoci, ale preto, že určujú, či máme v sebe dostatok pokoja, sily na pomoc iným a časovú kapacitu. Najlepšie vieme totižto pomôcť iným, keď dokážeme pomôcť aj sami sebe, sme sami v pokoji a máme vlastný zdroj vnútornej sily a rovnováhy.
A tú sú výsledky zo spomínaného prieskumu:
1. Najčastejšie negatívne presvedčenia o peniazoch, ktoré si doma alebo od rodičov najviac počúval/a:
2. Aké slovo alebo myšlienku si spájaš so slovom PENIAZE?
- Nedostatok, neschopnosť, úver, strach z nedostatku 28%
- Sloboda, možnosti 26%
- Bohatstvo, hojnosť 14%
- Obchod, tvrdá práca, úspech 14%
- Priateľ, energia, motivácia 8%
- Špinavé, zlo 5%
- Iné 5%
3. BOHATÍ ĽUDIA sú ……
p
Chceš aj ty vedieť, ako na tom si?
Otestuj sa, či myslíš ako milionár/ka: https://www.realwoman.sk/test-myslis-ako-milionar/
A pošli, prosím, ten test ďalej tebe blízkym ľuďom, kolegom, rodine, partnerovi, priateľov, lebo je našou povinnosťou podeliť sa o informácie, ktoré môžu pomôcť.
Ďakujem a teším sa na tvoje komenty k tejto téme pod článkom 🙂
Katarína Zacharová