Na začiatku je potrebné byť aj trochu snílkom s odvahou. Pavel Velev.

Obdivujem veľkých lídrov a ľudí, ktorí dokázali svojimi víziami nadchnúť a inšpirovať ostatných, čím prispeli k dianiu okolo seba. Jedným z takýchto osobností bol nepochybne Tomáš Baťa, zakladateľ svetoznámej značky, ktorý sa nikdy nevzdával.

Keď som sa dozvedela, že na našej univerzite sa uskutoční prednáška o podnikaní pod vedením riaditeľa Baťovej nadácie Pavla Veleva, v momente som bola rozhodnutá sa jej zúčastniť a priniesť vám rozhovor s týmto pánom. Tušila som, že bude zaujímavou a veľkou osobnosťou už len z toho dôvodu, že pracuje v tak výnimočnej nadácii, ktorej zámerom je zachovávanie baťovskej histórie a baťovských tradícií ako takých, ale aj podpora projektov zameraných na zdravý rozvoj prosperujúcej komunity, či už v oblasti sociálneho a kultúrneho rozvoja, vzdelania mládeže a podpory podnikateľských aktivít. Počas jeho prednášky som hltala každé slovo a veľmi som sa potešila. Ako prednášajúci vedel zaujať, inšpirovať aj motivovať. Má dar reči, je skvelý rétor a pôsobí už na prvý dojem veľmi príjemne a skromne. Posúďte sami!

1. Môžete nám priblížiť vašu cestu do Baťovej nadácie? Prečo ste sa rozhodli práve pre ňu?

Život je plný náhod. Niekedy zlých a niekedy dobrých. Tak to bolo aj s mojím príchodom do Nadácie Tomáša Baťu v roku 1998. Ale poďme po poriadku. Po skončení štúdia na vysokej škole som začal pracovať v obuvníckom podniku Svit, bývalých Baťových závodoch, ako vývojový pracovník a prešiel som takmer celou obuvníckou výrobou. Po 10 rokoch som zmenil pôsobisko  a stal som sa zástupcom riaditeľa praktického vyučovania na obuvníckom učilišti a po 2 rokoch jeho riaditeľom. V roku 1992 sme založili Medzinárodnú obuvnícku školu a s využitím systému Baťovej školy práce sme učili obuvníkov z celého sveta vyrábať topánky. Od začiatku bol s nami v kontakte pán Tomáš J. Baťa, syn zakladateľa firmy Baťa. Medzinárodná škola bola veľmi úspešná a začala si vo svete získavať značný kredit. Hneď nato ma majiteľ školy, bankrotujúca firma Svit, prepustil. V rovnaký moment založil pán Baťa v Zlíne svoju nadáciu a ponúkol mi miesto jej šéfa. Bola to šťastná náhoda a pre mňa veľká výzva.

2. Aké hodnoty šíri Nadácia Tomáša Baťu a prečo? Na akých princípoch je vybudovaná?

Keď si prečítate poslanie našej nadácie, bude vám všetko hneď jasné: „Podporou kultúry, vzdelania a mládeže rozvíjať hodnoty spoločnosti a podnikateľského ducha, vďaka ktorému sa meno Baťa stalo slávnym“. Jednoducho povedané, snažíme sa s použitím baťovského odkazu meniť svet a hlavne ľudí k lepšiemu. Viete, pán Baťa hovoril: „Život nie je prekážka, ale príležitosť“, a preto pomáhame mladým ľuďom s ich projektmi, organizujeme prednášky, súťaže, sochárske sympózia… .

3. Aká je vaša vízia pre Baťovu nadáciu a ako chcete prispieť k rozvoju spoločnosti naokolo? Čo by ste chceli vytvoriť?

Mojím cieľom bolo a je budovať dôveryhodnú, uznávanú a vyhľadávanú organizáciu, ktorá bude slúžiť ľuďom. Súčasne by som bol rád, aby sme sa stali príkladom pre ostatných.

        

 

4. Vnímate svoju prácu ako svoje poslanie? Čo vás každý deň inšpiruje, motivuje a posúva dopredu?

Bez toho, aby som svoju prácu vnímal ako poslanie, by to snáď ani nešlo. Práca v nadácii a zvlášť s týmto menom nemôže byť iba zamestnaním. Inšpiráciu pre našu prácu hľadám medzi ľuďmi, s ktorými sa stretávam. V každom z nás je bezpochyby dar inšpirovať niekoho ďalšieho. V tom je krása rozmanitosti ľudí. Čo ma posúva dopredu? Je to už raz spomínaná služba. Urobiť niečo kvalitné a zmysluplné pre ľudí.

5. V čom vidíte silu a prínos podnikateľského ducha pre spoločnosť a mladých ľudí?

Podnikateľského ducha považujem za motor hospodárstva i ďalšieho rozvoja zeme. Jasným dôkazom je práve Baťovo podnikanie, z ktorého bolo možné neskôr financovať komplexný rozvoj spoločnosti. (vzdelanie, kultúru, zdravotníctvo, šport…) Dnes sa to moderne nazýva CSR (Corporate Social Responsibility) a veľa firiem má s tým problémy. U Baťovcov to fungovalo automaticky.

 

6. Čo by ste poradili tým, ktorí premýšľajú nad podnikaním? V čom by si, podľa vás, mali vziať príklad z podnikateľskej filozofie Tomáša Baťu?

Zo svojej pozície šéfa nadácie sa mi ťažko radí, nadácia nesmie podnikať, ale zo znalosti podnikateľskej filozofie Tomášu Baťa viem, že na začiatku je potrebné byť aj trochu snílkom s odvahou. Bez pracovitosti, serióznosti a niekedy i odriekania sa tiež nezaobídete. Podnikanie nie je totiž krátkodobé okrádanie ľudí, ale celoživotné poslanie, ako hovoril Tomáš Baťa. A hoci na prvý pohľad znie jeho heslo „Náš zákazník, náš pán“ archaicky, je v ňom ukrytá celá podnikateľská filozofia.

 

7. Aký by bol váš odkaz pre RealWoman čitateľky, ktoré sa zaujímajú o svoj osobný rozvoj a chcú vytvoriť krajší a naplnený život pre seba a svoju komunitu? 

Radiť niekomu, keď už máte skúsenosti, je jednoduché, oveľa zložitejšie je tieto rady uviesť do života. Ja by som všetkým čitateľkám prial, aby sa im podarilo nájsť vo svojom živote rovnováhu. Viem, že pre ženy je to trochu komplikovanejšie, pretože ich poslaním nie je len podnikanie a kariéra, ale tiež materstvo. Keď sa im to podarí skĺbiť, bude ich život krajší.

8. Máte svoju životnú filozofiu alebo motto, ktorým sa riadite?

Život sa nedá riadiť len jedným heslom, myslím, že by to pre rozmanitosť života ani nestačilo. Cítim, že tých pár odpovedí už odhalilo moje životné postoje a navyše, človek sa môže neustále zlepšovať.

Lucia Stašeková pre RealWoman

Viac informácií o Nadácii Tomáša Baťu nájdete TU.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
10 years ago

Dobrý ďeň Lucia,

veľmi pekné čítanie.Pán Vevel ma zaujal svojími odpoveďami,človek si môže s tohto rozhovoru veľa vziať.Pána Baťu som mala na skúške.
Krásny výrok aj pre minulosť a budúcnosť,
Život nie je prekážka,ale príležitosť.Ak môžem,tak by som k tomu dodala,
určite netreba sa ničoho báť,ale smelo isť ďalej, nebáť sa realne riskovať a čas, ten je vzácny,čas sú peniaze.
A kto sa bojí nech nejde do lesa! To je výrok Hanki Zagorovej,čitala som to v jednom v rozhovore s ňou.

Všetko dobré.

Danka.

Maestro
10 years ago

Zaujimave citanie. Autorka ma velky potencial…myslim, ze aj respondent dokazal velmi putavo a zaujimavo reagovat na otazky a svojimi odpovedami tak podat svoj pohlad na uspesny zivot. Osobne ma najviac zaujala otazka cislo 5…musim suhlasit s odpovedou pana Veleva a aj ked nepovedal preco vela firiem ma s CSR problemy…myslim ze je to kazdemu jasne. Na zaver uz len zelam vasej redakcii vela podobne dobrych prispekov.

Janette
10 years ago

Lucka, super 🙂 Si neskutočne šikovná 🙂 Dokážeš zúročiť každú šancu, ktorá sa Ti núka v živote 🙂 Chodíš s otvorenými očami, srdiečkom a vždy pozitívne naladená:-) Nakazíš okolo seba dobrou náladou všetkých 🙂 Len tak ďalej, pokračuj v svojej ceste, si na tej správnej 🙂

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x