Nadčasový zamestnávateľ Google umožňuje Slovenkám, byť nezavislými, inšpiratívnymi a nebojácnymi ženami

Hláška „My tu meníme svet“ mi rezonuje v ušiach, keď uháňam v aute diaľnicou 101 s mojou kameramankou Zuzkou, smerom na Palo Alto. V rádiu hrá lady Gaga a hlavou mi víria rozpačité pocity po druhej návšteve Googleplexu v Silicon valley, Mountain View, USA. Zuzka je mladá študentka réžie na Stanfordskej univerzite, potomok českých emigrantov. To, čo sme zažili a nakrútili v centrále Google, jej pripadá cool a sexi. Ja mám o dekádu viac rokov aj skúseností a som v rozpakoch. Atmosféra, ktorú sme práve zachytili, tvrdo naráža na moje skostnatelé predstavy o dobrom zamestnaní pre šikovnú ženu.

My, Európanky, sme si už zvykli mať výdrž, tvrdé lakte a makať viac ako muži len preto, aby sme im dokázali, že na to máme. A keď už sme v korporátnom rebríčku hore, naháňame hrôzu tým ako nás valcuje stres a nekonečné žonglovanie s časom. Ak lietame vysoko, vzbudzujeme tichý údiv s hlasným dovetkom – karieristka. To, čo som zaznamenala kamerou tu, je však niečo iné a nie je to iba efekt dobrého marketingu najlepšieho zamestnávateľa sveta. Nadšenie i spokojnosť Googleriek, ktoré si na pózy a pozície nepotrpia, sú nákazlivé. Predkladám vám, milé RealWoman čitateľky, výsledky pátrania po ženskom rode Google tak, ako ho vnímajú Slovenky, ktoré pre „najsexi“ značku sveta pracujú.

Vyvolené IT biznisu

Na to, aby sa dnes po areáli Googleplexu mohli premávať farebnými bicyklami, na skútroch, či in-linoch, museli aj naše dievčatá dokázať, že naozaj na to majú. Nie na korčuľovanie, samozrejme, ale že ich úroveň a sloboda zmýšľania v spojení so znalosťami je hodná zamestnávateľa No.1. Mnoho ľudí sa pokúša dostať do Googlu, niektorým to aj vyjde.

„Absolvovala som pri každej pozícii 6 náročných pohovorov. Pre Google som pracovala najskôr na dohodu, v roku 2004, ako zákaznícka podpora pre československý trh. Dostať sa však do zamestnania bolo veľmi náročné. S dvoma kuframi a limitovaným obnosom peňazí som to v Amerike skúšala dovtedy, kým to nevyšlo“, tvrdí dnes prvá československá zamestnankyňa Google Marianna Naverniouk pôvodom zo Skalice, ktorá sa cez marketing dopracovala až na pozíciu asistentky viceprezidenta pre produktový manažment. Šéfa si chváli, je spravodlivý, vie oceniť výkon a citlivo s ňou zaobchádza. Je šťastná a robí čo ju baví. Podľa nej sa ženy v Google určite cítia skvele – môžu za to nielen platy, podmienky, ale aj výborní kolegovia. „Sme si veľmi podobní, máme porovnateľné záujmy a výborné pracovné podmienky“. Marianna má aj googlácke manželstvo.

Podobne je na tom Petra Cross, softvérová inžinierka Google, absolventka vysokej školy dopravnej v Žiline. „Manžel Brad už rozbehol svoj vlastný start up, zoznámili sme sa však tu v Googli. Atmosféra praje otvoreným vzťahom, ľudia sú tu sami sebou. Som šťastná, teraz plánujeme bábätko“. Tehotenstva a prerušenia kariéry sa Petra nebojí, podmienky pre maminy v Google sú pre bežné Američanky nedosiahnuteľné.

Maminy Googlerky

12 ročná história Google prináša so sebou aj generáciu prvých rodičov. V USA je rodičovská dovolenka štandardne 6 týždňov, aj preto sa veľa žien rozhodne zostať radšej doma a mať deti za sebou. Samozrejme iba tie, ktoré si to môžu dovoliť. Väčšina rodín sa zariadi inak a tak je bežné, že celé generácie američanov odchovali hispánske a východoeurópske opatrovateľky alebo učiteľky v drahých jasliach. Práve na popud zakladateľov Google a žien vo vedení spoločnosti sa podarilo presadiť nápad poskytnúť matkám Googlerkám až 20 týždňov pobytu s dieťatkom s významnou finančnou kompenzáciiou.

Na nezaplatenie sú také služby ako dovoz jedla z vybraných reštaurácií zadarmo do určitého limitu, aby si maminy na novú realitu každodennej starostlivosi o dieťa zvykali ľahšie. V Amerike tak obľúbené baby shower sú hradené firmou, dostávate dokonca aj bonusy na plienky. Ak ste Googler a chcete osláviť príchod dieťatka na svet, oslava môže byť organizovaná Google concierge servisom, kde vám pomáha eventový agent, ktorý vám na vysokej úrovni zorganizuje slávnosť aj krstiny. Niektorí ho dokonca využívajú aj pri plánovaní svadby, či medových týždňov.

Potešujúcou správou v mizérii amerického zdravotníctva je aj fakt, že malí googlaci dostávajú automaticky jedno z najlepších zdravotných poistení. Obľúbený je aj tzv. Mummy mentor program, kde si maminy na rodičovskej dovolenke na firemnom intranete vymieňajú skúsenosti, kontakty a opatrovateľky. Dopriať si môžu aj firmou hradené masáže pre tehotné, špeciálny fitness program a zeleným štítkom označované superzdravé jedlá v jedálňach. To, čo však využívajú najdlšie, sú špeciálne upravené dojčiace miestnosti s pohodlným kreslom, firemnou odsávačkou a fľaškami na mlieko, ktoré si hneď môžete uchovať v chladiarenskom boxe. Tak aj toto je kalifornská IT realita v čisto ženskej podobe.

Komfort a niečo pre maškrtné jazýčky

Pracovať v Google je životný štýl. Ak chcete, do práce vás odvezie firemný autobus, v ktorom máte samozrejme pripojenie na internet, aby ste nestrácali vzácny čas. Kým máte deti vo firemnej škôlke, v práci môžete mať aj svojho chlpatého miláčika. Zákaz dostali akurát hady, ktoré vraj kedysi niekomu vliezli do kabelážnych rozvodov a odvtedy ich ako miláčikov netolerujú.

Aby ste nemuseli opúšťať pracovné prostredie, máte tu všetko. Práčovňu, polikliniku, kaderníka, bazén, záhradku, vyčistia vám a odservisujú auto, k dispozícii vám je osobný fitness tréner, masáže, fotograf, dokonca aj psychológ. Googleri majú doma chladničky väčšinou prázdne a s položartom sa o nich hovorí, že zásadne odchádzajú z reštaurácie bez zaplatenia. Nečudo, v práci sa totiž stravujú celý deň zadarmo a ponuka je veľmi bohatá. Okrem bufetov na chodbách, pravidelne zásobovanými nápojmi, pochutinami a všelijakými dobrotami, majú v rámci komplexu na výber niekoľko reštaurácií a jedální. Vybrať si je z čoho – ponuka sa vinie od mediteránskej až po ázijskú kuchyňu, jedlá sú čerstvé a kvalitné, označené farbami podľa kalorickej hodnoty. Nájdete tu bohatú ponuku pre vegetariánov, milovníkov surovej stravy aj biopotravín.

„Googlácka kuchyňa je v Amerike pojem. Je dokázané, že každý nový zamestnanec priberie po nástupe v priemere 5 kilogramov, držať diétu by bol asi problém“ smejú sa Petra a Marianna a ja rozumiem prečo, keď sa pozriem na ich štíhle veľmi neamerické postavy. „Pre Google je dôležité, aby ste aj v jedálňach diskutovali, pracovali s tímom. Prieskumy na zamestnancoch Google odhalili, že 9 ľudí z 10 má vo svojej práci najradšej práve jedlo. Je varené s chuťou a láskou, presne tak ako to nastavil pred 12 rokmi bývalý šéfkuchár Charlie Ayers“, hovorí ďalšia Slovenka, východniarka Janka Zichová, PR manažérka pre Čechy a Slovensko.

Za každým úspešným chlapom hľadaj ženu

Veru, v roku 1998 vyhľadávaču so smiešne jednoduchým menom veril málokto. Bola to práve žena, ktorá sa zľutovala nad zakladateľmi spoločnosti, študentami standfordskej univerzity Sergejom Brinom a Larrym Pageom. Bez peňazí, s vybrakovanými kreditkami sa im hľadali kancelárie ťažko. Tak sa ich ujala Susan Wojcicki. Všetky počítače, vynálezy a prístroje presťahovali do jej garáže. „Predpokladala som, že tam budú len sem tam, ani o nich nebudeme vedieť. Lenže v skutočnosti tam trávili 24 hodín denne“ vyznala sa Susan pre americké médiá. Našťastie, jej jedinou odmenou nebolo len to, že jej zadarmo zriadili v dome pripojenie k internetu. Dnes je pani Wojcicki úspešnou a bohatou viceprezidentkou Google pre produktový manažment. Bola pri vývoji základných produktov, ktoré priniesli firme obrovské príjmy a mimochodom je to dáma, ktorá ako prvá začala pracovať na tom, aby sme dnes mohli vyhľadávať v Google obrázky a videá.

V tom ako dnes vyzerá naoko jednoduchý dizajn stránky Google má tiež prsty žena. V roku 1999 natrvalo zmenila Marissa Mayer vzhľad Google pre užívateľov. S inštruktážou, že pri poradách nemá predkladať žiadne nápady, ona totiž nemá právo na vlastný názor a jej úlohou je získavať informácie, sa nestotožnila. Presvedčila Sergeja a Larryho, aby zmenili font písma na bezpetkový a zachovali čistý štýl stránky. Dnes hovoria o tejto dáme naše Googláčky s obdivom ako o kráľovnej firmy. „Je to veľmi energická žena, veľa urobila pre vyhľadávanie, je akési perpetum mobile v sukni“.

Keby bola Google žena, aká by bola?

Marianna Naverniouk po rokoch práce vidí Google ako zvedavú, neformálnu, ale zároveń citlivú a starostlivú ženu. Petre Cross, prvej slovenskej softvérovej inžinierke, sa vynára Cameron Diaz. Stelesňuje silnú, hravú, zábavnú ženu, ktorá si nedáva servítku pred ústa. Pre Janku Zichovú je ženská energia Googlu zlúčená do troch prívlastkov – nezávislá, inšpiratívna, nebojácna. Dievčatá sa zhodujú v tom, že v Google im nikto nedal pocítiť, žeby boli ako ženy menej či viac. Hovoria skôr o akejsi bezpohlavnej atmosfére a vedia, že to, čo ich s ich kolegami spája, je predovšetkým chuť vymýšľať.

Dress code, teda štýl obliekania Googleriek, neexistuje. Predstava o tom, že dievčatá nenosia príťažlivé ženské oblečenie len preto, že sú v prostredí IT technológií, je mylná. „IT človek už nie je károvaná košela, prípadne tričko, šľapky a džíny. Tento imidž sme dávno potreli.Dievčatá sú ženské a svojské. V Googleplexe sa kladie veľký dôraz na individualitu, vidíte tu aj uletené oblečenie, nenosíme však hlboké výstrihy ani ihličky a korporátne kostýmy“ tvrdí Petra Cross.

Kolegovia si dávajú pozor na sexistické hlášky, ale to je pre Ameriku typické, narážky na vek či pohlavie sa jednoducho netolerujú. Ženský aspekt však cítiť pri tvorbe produktov. Internetový kalendár, diár, fotoalbumy a zdieľanie sú nastavené tak, aby vyhovovali aj ženám. Ukazujú im, ako vytvárať a zdieľať dokumenty, fotoalbumy a nadiaľku cez počítač organizovať chod domácnosti aj rodinný život.

Ženy veľa komunikujú v Google aj cez vnútornú sieť. Svoju komunitu majú prešedivelé googlerky aj softvérové inžinierky. Rodinná atmosféra je aj na piatkových fórach nazvaných „Thank God it‘s Friday“, kde sa Googleri stretnú so zakladateľmi a s vedením a spoločne preberú všetko čo ich trápi. Tu sa na vás pozerá ako na človeka, za názor sa chváli a nie trestá. „Vieme, že ak by sme nezvládali materstvo, môžeme požiadať o presunutie do menej náročnej pozície na odlišnom projekte. Časť svojho času môžu napríklad inžinieri Googlu tráviť na vlastných projektoch a to vám dáva ohromný pocit slobody.“ Tvrdí Marianna Naverniouk. „Rada sa vraciam na Slovensko, ale ešte radšej sa teším na návrat do dobrého počasia a roboty, kde vládne nadšenie, ľudia sú slobodní a usmievajú sa uzatvára rozhovor Petra. A ja vidím, že naše dievčatá sú pravé Google ženy – nebojácne a oddané myšlienke, že každá z nich môže už dnes zmeniť svet.

Chceli by ste mať takého zamestávateľa? Čo by ste si najviac želali, aby sa na Slovensku začalo závádzať?

Ak ste zamestnávateľom, aké výhodné podmienky vo vašej firme pre ženy ponúkate?

Podeľte sa, prosím, o svoje postrehy a názor nižšie v komentoch,

Andrea Vadkerti pre RealWoman

[youtube]ogIwGveFoBw[/youtube]

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Martina
10 years ago

Dobrý den. Zajímalo by mě, jaký je Google u nás (ČR/SR). Je tam obdobná atmosféra a výhody? Jsou tam lidé taky tak svobodní, tvůrčí, optimističtí a spokojení? Taky by mě zajímal životní příběh zmíněných Google žen. Přece jen, každý se rád inspiruje příběhem někoho úspěšného a spokojeného.

A jaká je druhá stránka mince? Jaká jsou negativa práce v Googlu?

Dostaneme pokračování o zaměstnavatelo no 1? Já bych moc chtěla 🙂

jana
10 years ago

neviem si predstavit, ako by v SR stravil danovy urad vsetky tie naklady
na zamestnancov. alebo to ide z cisteho ziku firmy? to by ma teda zaujimalo.
nase firmy v SR stihne osklbat statny moloch so vsetkymi jeho uradmi , takze firmy su radi ze preziju.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x