Naše sny majú význam. A sú odpoveďami na naše otázky.

Mávame rôzne sny, niektoré si vieme ľahko vysvetliť alebo niektoré sú až príliš divné. Niekedy sa ráno zobudíme a pamätáme si sen iba zbežne a hneď ho aj zabudneme. A mne sa dokonca stáva, že mám taký živý sen, že ráno prvé sekundy neviem presne, kde som, respektíve, či môj sen je realita. Stáva sa vám to?

Prečo sa nám vôbec sníva? Ja verím, že nič sa nedeje bez dôvodu aj naše sny musia mať určitý význam.

Postupne, ako som sa zaujímala o význam snov, dostali sa ku mne veľmi zaujímavé odpovede. Častokrát si myslíme, že sny sú iba nejaké myšlienky, príbehy, ktoré sa nám v noci “vkrádajú” do mysle a my ich nevieme vôbec ovládať. Ale naučila som, že práve sny su jedným z nástrojov, ktoré nám pomôžu získať odpovede na naše otázky.

Vedci nás ubezpečujú, že každý z nás sníva, ale nie všetci si svoje sny pamätáme. Tak isto tvrdia, že hlavnou príčinou, prečo si svoje sny nepamätáme, je strach. Vraj sa to začalo tým, keď sme ako malé deti zvykli mať nočné mory, tak sme radšej chceli na sny zabudnúť. A časom sme sa naučili svoje sny potláčať.

Ale zaujímavé je, že si dokážeme zapamätať všetky sny, ktoré sa nám vnoci snívajú. Veľmi vhodná je v tomto procese práve Silva metóda.

Aký význam majú naše sny?

Naučiť sa viac o význame snov môžeme prostredníctvom praxe a hlavne spoznávaním najzaujímavejšieho človeka na svete, ktorým ste VY. Ja som zistila z rôznych štúdií, ale aj z vlastnej skúsenosti, že sny sú odrazom našich každodenných myšlienok, hlavne tých dominantných. Môžu zobrazovať myšlienky strachu, nadšenia, neistoty. Akákoľvek emócia, ktorú cítime počas posledných dní a venujeme jej veľmi veľa pozornosti a myšlienok, sa zobrazí v našich snoch. Z toho mi vyplýva, že sny sú odrazom našej mysle.

Sny sú v tomto ponímaní pre nás určitou spätnou väzbou nášho života, našej reality. Ak mávame nočné mory, nemali by sme to ignorovať, ak nechápeme ich význam, mali by sme sa snažiť ich pochopiť, pretože reflektujú naše podvedomé myšlienky. Ak podvedome držíme v sebe veľmi veľa negatívnych, pasívnych a nepodporujúcich myšlienok, nemusíme si byť toho ani vedomí, ale práve sny nás vystríhajú, že niečo nie je v poriadku.

Každý z nás má jedinečný pohľad na svet. Ako ho vnímame, čo pre nás určité veci alebo symboly znamenajú. A práve poznaním týchto symbolov a ich pochopením, dokážeme lepšie identifikovať a vyložiť si naše sny. Každý človek je jedinečný, a preto verím, že každý z nás je najlepší kandidát na vyloženie si a správne pochopenie svojich snov.

Proces, ako si vyložiť svoj sen

Vytvorila som si výborný proces, ako pracovať so svojimi snami, ktorý najviac ovplyvnila Silvova metóda.

Odporúčam nasledovný proces:

  1. Predtým, ako zaspíte, tak povediac naprogramujte samých seba. Povedzte si v duchu: “Zajtra ráno sa zobudím a budem si pamätať svoj sen a chápať jeho význam” a kľudne potom zaspite.
  2. Položte si pero a papier vedľa seba, aby ste si mohli zapísať svoj sen, ak sa v noci prebudíte. Hneď ráno alebo ako sa prebudíte v noci, posaďte sa, uvoľnite sa, na chvíľu zavrite oči, zhlboka dýchajte (dajte si 2-3 minútovú meditáciu) a snažte sa vybaviť si svoj sen. Určite si ho budete lepšie pamätať vďaka bodu č.1. Zapíšte čokoľvek, čo vám z toho sna napadlo resp. doplňte svoje predošlé poznámky
  3. Ráno sa znovu dostaňte do stavu meditácie a opýtajte sa samých seba : “Čo má môj sen spoločné s tým, čo sa deje v mojom živote, alebo ako mi má pomôcť vyriešiť môj problém?” Mali by ste dostať svoju odpoveď, resp. oveľa lepšie pochopiť symboliku vašich snov. Pokiaľ sa to nestane hneď prvýkrát, nevzdajte to. Treba sa trochu natrénovať a otvoriť svojim snom, ak ste niekoľko rokov potláčali svoje sny alebo im nevenovali žiadnu pozornosť, bude to chcieť trochu viac času.

Ako získať prostredníctvom sna svoje odpovede

Okrem toho, že naše sny sú spätnou väzbou našej každodennej reality a myšlienok, sú aj veľmi užitočným nástrojom na získavanie odpovedí a na riešenie problémov. Je to aktívny prístup k našim snom.

A aj tento proces je veľmi jednoduchý. Predtým ako ideme spať, si položíme otázku, na ktorú chceme vedieť odpoveď, resp. otázku, ako vyriešiť určitý problém. A pýtame sa ju dovtedy, pokým nedostame prostredníctvom sna svoju odpoveď. Častokrát sa nám tá odpoveď nemusí pozdávať, ale väčšinou vtedy ešte nechápeme jej význam a mali by sme si dať čas na jej pochopenie.

Je veľmi veľa vedcov a ľudí, ktorí práve sny využívali na objavenie určitej formulky, vzorca alebo na vyriešenie určitej rovnice. Sny sú perfektným nástrojom, ako fungovať na vyššom stupni inteligencie, ktorú v našom bežnom dni nevieme častokrát využiť.

Odkedy venujem viac pozornosti svojim snom, zaspávanie a spánok sa stal zábavnejším, teším na každé ráno, čo nové sa dozviem. Osobne som práve prostredníctvom snov dostala veľmi veľa zaujímavých odpovedí na svoje otázky. A aj naďalej spoznávam lepšie samu seba aj prostredníctvom mojich snov.

Pekné snívanie,
Katarína Zacharová pre RealWoman

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Matěj
3 years ago

Dnes se mi zdálo o jedné holčině, kterou jsem viděl jednou v zivoži, a zdálo se mi, že v tom snu jsme si hned několikrát dali pusu, drželi jsme se za ruce ale nechodili jsme spolu. Ale to se ani moc neznáme. A poté tam přišla moje doopravdická holka, a s tou jsem normálně v tom snu chodil. Znamena to něco? Dekuju za odpověď.

Petrana
10 years ago

Zaujímavý článok, skutočne ma upútal! Budem sa o sny zaujímať viac a uvidím, podľa vlastných skúseností, či bude skutočne všetko z článku platiť:) V poslednej dobe si totižto sny vôbec nepamätám, takže to neviem porovnať

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x