Nedietuje! Ale jedzte 90:10 a dosiahnete svoju vytúženú líniu

Diéty sú strašne vyčerpávajúce a stresujúce. A keď ju dokončíme, nikdy nevieme, ako dlho nám efekt vôbec vydrží. Tešíme sa len na moment, keď už prestaneme dietovať a znovu si užívať život. Prešla som  tým a chcela by som vám  ponúknuť oveľa lepší variant. Prístup, ktorý vás nebude stresovať, budete zdravšie, vaša myseľ bude veselšia a nie je tam skoro žiadne pravidlo. Iba jedno a aj to je flexibilné, jedzte 90:10.

Diéta má jeden veľký nedostatok, ponúka iba dočasné riešenie. Ak si chcete dlhodobo uržať líniu, zdravé telo a kondíciu, nedá sa k tomu pristupovať s krátkodobými riešeniami. Presne to isté robíme, keď si zoberieme tabletku na utlmenie bolesti. Tabletka je iba dočasné riešenie a väčšinou zabudneme na samotné liečenie príčiny a zabezpečenie prevencie.  A tento neprospešný princíp prenášame aj do životosprávy a do vzťahu, ktorý máme so svojim telom.

A priznajme si to, diéty sú hrozne nepríjemné a stresujúce. Kto dobrovoľne drží diéty? Asi nikto. Ale každá z nás chce mať krásnu líniu, veľa energie a skvelú kondíciu.

Vyberte si dlhodobú pozitívnu zmenu, nie krátkodobé riešenia

Vyskúšala som veľa diét s rôznymi obmedzeniami, a nič dlhodobo nefungovalo. Až pokým som nezmenila svoj prístup. Uvedomila som si, že je nezmyselné očakávať pozitívny výsledok z tak stresujúceho a obmedzujúceho procesu akým je diéta. Veľmi zriedka diéta vyprodukuje tie správne vibrácie. Ako dosiahnuť dlhodobo pekné telo,  skvelú kondíciu, ak je diéta obmedzená iba na určité časové obdobie? A v tom ma premkla strašidelná predstava o celoživotnom dietovaní.

Zistila som, že nadarmo sa môžem 30 alebo 60 dní snažiť jesť zdravo a podľa nejakého plánu, ak to nebude  dlhodobo udržateľné. Možno zhodím nejaké kilá zo stresu, ale potom sa aj tak vrátim k svojim starým návykom a kilám.

Zmenila som stratégiu. Začala som pracovať na svojich neprospešných stravovacích návykoch a  zvykoch.  Uvedomila som si, že sa k svojmu telu vôbec pekne nechovám. Rozhodla som zmeniť svoju celú životosprávu a dopriať si iba to najlepšie.

Moja nová stratégia bola: žiť zdravo, jesť zdravo, pravidelne športovať a urobiť z toho súčasť môjho životného štýlu, a nielen zbierku dočasných pravidiel. A neustále to u mňa funguje, lebo ja neznášam obmedzovanie, a uprednostňujem slobodu. Som veľmi šťastná a spokojná s mojimi výsledkami. Veľa som toho na sebe vyskúšala pokým som našla to, po čom sa cítim dobre a prospieva môjmu telu. Vytvorila som si vlastný životný štýl, priestor na relax, stravovacie a športové návyky.

Každá zmena, ktorú chceme uskutočniť, sa najskôr udeje v našej mysli. Začneme tým, že “budeme” resp. sa “staneme”  tým, kým chceme byť. Urobíme si jasno samy v sebe a zvolíme si životný štandard. Potom začneme na základe nášho nového prístupu k sebe samým, “konať”. Podrobnejšie som sa tomu venovala v článku, Chudnite tým, ako myslíte.

Sústredťe sa na zdravé jedlo, nie na obmedzovanie sa

Čo to vlastne znamená, zmena životného štýlu? Znamená to, že  jedzte, čo chcete, ale sledujte, ako na to reaguje vaše telo. A potom si rozmyslite a urobte svoju voľbu, čo budete dávať svojmu telu. Či iba dočasné uspokojenie alebo dlhodobú vitalitu a zdravie. Skutočne je to vaša voľba.

A tu sú 2 kľúčové pravdy alebo odporúčania pre vás:

1. Myslite na to, čo je pre vás zdravé a chcete to jesť. Nie na to, čoho sa musíte zriecť, lebo vám to neprospieva.

Keď si vyberáte jedlo, sústreďte sa viac na pozitívne, zdravé, svieže, čerstvé jedlo a dodajte ho do svojho jedálnička. Namiesto sústredenia sa na to, v čom sa musíte obmedziť a čo vylúčiť, lebo to nie je zdravé. Táto drobná zmena vo vašom prístupe, vám môže priniesť veľmi pozitívny výsledok. A ak si stále myslíte, veď na tom nič nie je, skúste to. Časom prekvapivo zistíte, že ste prirodzeným spôsobom postupne vyradili nevhodnú stravu zo svojho jedálnička.

Napríklad, ak idete nakupovať, tak sa nepozerajte po veciach, ktoré sú nezdravé a myslíte na to, ako ich musíte zredukovať. Radšej sa vrhnite na ovocie a zeleninu a iné zdravé potraviny. Pri ich výbere si povedzte, že toto je to, čo dám do svojho tela a doprajem si iba to najlepšie. Tešte sa z vášho rozhodnutia, že chcete žiť zdravší život.

Sústreďte sa radšej na to pozitívne, čo potrebujete, než na to, čo nie. Prečo diéty nefungujú? Lebo sa sústreďujú na to, čo nemôžete jesť, ako na to, čo je vám prospešné. Vytvorte si jedálniček, ktorý je založený na tom, čo by ste chceli jesť, lebo viete, že to bude vášmu telu prospievať a vám chutiť.

2. Riaďte sa pravidlom 90:10. Jedzte všetko, ale 90% vám prospešné.

Áno, nemusíte si nič do konca života odoprieť, ale prehodnoďte pomer, koľko toho zjete. Vždy môžete mať čokoládu, alebo hranolky, alebo Coca Colu. Nezjete ale celú čokoládu alebo dve, ale iba 3 tabličky. Alebo nezjete kilo hranoliek, ale iba niekoľko pre chuť. A nemusíte piť pri každom jedle coca colu, ale dáte si ju raz za čas, keď pôjdete von s priateľmi. Ako to znie?

Jedzte 90 percent vášho času ZDRAVO a 10 percent jedzte čokoľvek, na čo máte chuť :). Keď som tento princíp objavila, hrozne som sa potešila, lebo je to také oslobodzujúce a aj to funguje.

Po tom, ako som do svojho života zakomponovala prvú pravdu, prirodzene som si začala vyberať zdravé jedlo, dokonca moje telo niekedy odmietalo nezdravé. Nemala som problém sedieť v McDonnalde s kamarátom a bez akejkoľvek mlsnej myšlienky si nič nedať, iba trochu koly. Akonáhle som svoje telo naučila na zdravé jedlo, ono teraz naspäť upozorňuje mňa, ak si nevyberám pre seba správne.

A potom som objavila pravidlo 90 na 10 a už sa vôbec  ničím nestresujem. Keď mám chuť, dám si, čo mám na mysli, ale nepreženiem to, niekedy je to 10 percent z dennej dávky, niekedy viac, nestresujem sa, vyvážim to cvičením. A potom sú dni, keď doslova nič nezdravé nechcem vidieť, lebo si naplno užívam pocit  zo zdravého tela.

Iný prístup, iný pohľad. Nedržte diéty, ale meňte svoj životný štýl a stravovanie. Myslite dlhodobo, nie krátkodobo. Naše telo je nástroj, ktorý nám sprostredkováva zážitky a možnosti. Starajte sa oň a doprajte si iba to najlepšie. Tvorte nové návyky, meňte svoj životný štýl, ten pocit stojí za to :).

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Renáta
10 years ago

Krásny a veľmi sympatický prístup. Asi sa touto cestou vyberiem aj ja, pretože systém: “Musíš/musím!!! ” odmietam. Aj keď si ten príkaz dám sama.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x