Nemáte čas na relax a ani samy na seba? Zastavte sa!

Ste jedna z tých, ktorá neustále má niečo na práci? Ktorá má od rána do večera presný harmonogram s povinnosťami a nevie si nájsť ani kúsoček času na oddych? Ste jedna z tých, ktorá ráno vstane a povie si: Zasa ten hektický deň? Ako to zvládnem? Alebo niečo v zmysle: Najradšej by som nevyliezla spod paplónika? Ak sú práve tieto vety vaším ranným rituálom, netreba čakať, ale teraz je ten správny čas začať na sebe pracovať.

Myslím, že nie je podstatné písať, čo vlastne relax znamená, ako sa praktizuje, pretože, každý jeden z nás má svoj vlastný spôsob, ako načerpať nové sily, chuť do života, alebo prísť prostredníctvom oddychu na správne riešenia svojich problémov. Podstata je skutočne relaxovať, nájsť si ten čas. A najlepší relax je väčšinou zadarmo. Ísť do kina či do prírody? Ísť na pivo či radšej na túru? Väčšinou sa rozhodneme pre modernú formu relaxácie, ako sa len „capnúť“ do prírody, ísť sa len prejsť, spraviť si túru alebo len tak ležať na deke a počúvať štebotanie vtákov, či bzukot naháňajúcich sa včiel.

Niekto si zvolí meditáciu, iní si zas zvolia jogu. Spojiť príjemné s užitočným a vybrať sa do Wellnes centra, oddýchnuť si v saune, nechať si vymasírovať celé telo a tie nezadané majú zároveň povolené pokukovať po dajakom sexi chlapovi. Nie je dôležité, či pôjdeme na najluxusnejšiu dovolenku, či si za poriadny balík peňazí prenajmeme jachtu a spravíme si cestu okolo austrálskeho cípu ako Fernando Magellan, dôležitejšie je skôr, aby sme si aj za posledné drobné dokázali spríjemniť život maličkosťami a vedeli, aký spôsob relaxu potrebujeme.

Z vlastnej skúsenosti viem, že ak si človek nedokáže nájsť čas na relax alebo aspoň na niekoľko hodín niečo, čím by si „dobil baterky“, postupom času sa z neho stáva troska. Je podráždený, agresívny, arogantný, snaží sa zmanipulovať ľudí vôkol seba, čím ďalej, tým viac frfle na život a premýšľa o samovražde, čo vedie k úplnej deformácii jeho osobnosti.

Prešla som tým aj sama a teraz, keď sa ohliadnem do minulosti, si uvedomujem, že takouto mojou malou nepozornosťou som mohla byť úplne na dne. Mojou zaneprázdnenosťou, množstvom nesplnených úloh som samú seba dostávala do problémov, do kaše, ako sa hovorí. Čas, ktorý som mohla tráviť s priateľom, rodinou a kamarátmi, som síce s nimi trávila, avšak nebol to čas prežitý na 100%, ale skôr na -100%. Človek sa spamätá, až keď ho život poriadne „vyfacká a poťahá za vlasy“. Preto sa teraz aj ja snažím byť tým, kým som bola, avšak s rozdielom, že svoj voľný čas prežívam o 180 stupňov inak.

Práve ste prišli na to, že aj vy môžete fungovať o 180 stupňov inak? Že si ráno nastavíte budík o 10 minút skôr a troška si poleňošíte, predtým ako vykročíte z postele? Dokážte predovšetkým sebe, že váš život sa nemusí ustavične krútiť okolo povinností a problémov, ale že si viete dopriať čas určený len a len pre vás. Niečo pekné si prečítajte, choďte si zabehať, alebo si len kúpte obrovskú zmrzlinu, urobte si pukance a „zakotvite“ pred vaším obľúbeným filmom. Zoberte si vreckovky, vypnite mobil a nenechajte sa rušiť.

Vy sami ste tvorcami vlastného šťastia, vy sami viete, čo vám spôsobuje radosť. Tak si skúste aj vy vstúpiť do svedomia, ako som tak urobila ja a vytvorte zo svojho života sen, ktorý prežívate.

Michaela Gyorgyfiova pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Tinka
9 years ago

Ďakujem za pekný článok, našla som ho práve včas.
Tiež ma prikvačila dennodenná ťarcha zodpovednosti – cez týžden v práci a cez víkendy sa zasa veyvýhradne podriaďujem potrebám rodiny. Ku knihe sa dostanem len úchytkom aj to sa cítim previnilo. Nemám čas na seba, rozdávam sa iným, príliš veľa dávam a málo dostávam. Naozaj je už čas zakričať STOP, som tu ja a moje potreby!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x