Neobmedzujte sa! Naučte sa plynúť s prúdom života

Stalo sa vám niekedy, že ste presne vedeli, čo chcete a ono to neprichádzalo? Mysleli ste pozitívne, ako to učili v známom filme Tajomstvo, používali ste afirmácie, vizualizačné techniky, a predsa sa nič nedialo? V rámci plánovania cieľov ste si premysleli podrobný plán, vymysleli jedinečnú stratégiu, začali akciu a… Niečo zlyhalo. Kde sa stala chyba?

Mám rada ciele, lebo bez nich, ako sa vraví, by som nevedela, kam smerujem. Niekedy si na veľký papier rozkreslím úplne dopodrobna každý jeden krok na mojej ceste za ich splnením. Tento postup som použila aj pri mojom novom projekte, ktorý som už dlhšiu dobu nosila v hlave.

S hrdosťou som si tento vlastný výtvor zavesila na stenu, aby som sa lepšie sústredila na jeho dosiahnutie. Ubehlo pár týždňov, a žiadna zmena. Nepriblížila som sa ani o krok.

Až raz som sa rozprávala s kamarátom, ktorý mi hovorí: „Je to všetko pekné, no na teba malé. Ja mám pocit, že ťa to obmedzuje. Čakáš, že to bude presne tak, ako si to naplánovala. Čo ak to príde, ale trochu v inej podobe? Ty to potom vôbec neuvidíš, pretože to nebude tá tvoja dokonalá predstava o tom, ako by to malo byť.“

Moje veľdielo spadlo zo steny samo od seba a už som ho naspäť nezavesila. Stále som rozmýšľala nad naším rozhovorom. Rozhodla som sa upustiť od mojej detailnej vízie a nechať veciam voľný priebeh. Nech to, čo je pre mňa pripravené, môže prísť. Tým, že som vedome vytvorila nový priestor, sa zrazu veci rozhýbali, začala som spoznávať ľudí, ktorých som potrebovala stretnúť, môj projekt nabral na obrátkach a ja som mala pocit, že všetko do seba krásne zapadá. Ak dovolíme, aby sa uskutočnili zázraky, ony sa stanú.

Predstavte si, že máte pred sebou tisíc kusov puzzle. Obrátite jednotlivé časti skladačky, aby ste z toho neskôr vedeli vytvoriť krásny obraz. Najprv sa vám niektoré zdajú, akoby tam vôbec nepatrili, iné sa vám hodia na určité miesta, no ich tvar tam akosi nesedí a nakoniec ich dáte úplne inde, ako ste na začiatku predpokladali. Každý jeden, aj ten najmenší kúsok má svoje dôležité miesto. Bez neho by obrázok nebol kompletný.

Náš život mi niekedy pripadá ako niekoľkomiliónové obrovské puzzle. Každá udalosť, každý človek, každé potknutie či úspech majú svoj význam. Bez nich by to nebolo ono. Stane sa, že zo začiatku nechápeme, prečo sa niektoré veci dejú a aké je ich posolstvo. Je to len ďalší kúsok našej skladačky zvanej život.

Vidíme len tú jednu malinkú časť, nevidíme však celý obraz. Nevieme, čo nás čaká za najbližším rohom, dokonca ani netušíme, aká je súvislosť s tým, čo práve prežívame. Vieme len, že keď sa na náš život pozrieme s odstupom času, jednotlivé situácie nám do seba dokonale zapadnú a pochopíme, že všetko má svoj zmysel.

Možno namiesto posudzovania a odsudzovania toho, čo nám do života prichádza, by sme sa ho mali naučiť prijímať taký, aký je, aj s jeho rôznorodosťou a skúškami, ktoré najprv nechápeme.

Čo ak situácia, ktorú práve riešime, je v našom živote preto, že nám má niečo ukázať? Máme sa poučiť a je to len ďalší, chýbajúci článok našej skladačky.

Čo ak máme tak systematický život, že mu vlastne nedovolíme, aby sa realizoval? Máme jasnú predstavu, svoje očakávania a vo chvíli, keď k nám príde niečo trošku iné, ani si to nevšimneme, pretože sme tak zaujatí našou presnou predstavou toho, ako má náš život vyzerať.

Čo by sa stalo, keby sme namiesto toho, že sa limitujeme, radšej vytvorili priestor na zázraky? Dovoliť životu nech plynie svojím vlastným tempom.

Pred pár rokmi som čítala túto krásnu myšlienku:
„Dôverovať sile, ktorá hýbe svetom, znamená veriť. Viera nie je slepá, vidí budúcnosť. Veriť znamená žiť v presvedčení, že vesmír je na našej strane a vie, čo robí.“

Niekoľkokrát som sa už presvedčila o tom, že to, čo do môjho života má prísť, príde. Väčšinou spôsobom, ktorý nečakám, alebo náhodami, ktoré neexistujú.

Práve preto sa neoplatí „tlačiť na pílu“ či plávať proti prúdu. Po prvé, s prúdom to ide ľahšie a po druhé, tie najlepšie veci sa v živote dejú, ani nevieme ako.

  • Akú sú vaše skúsenosti s tým „nechať veci plynúť“?
  • Dokážete počúvať svoj vnútorný hlas?
  • Viete dôverovať tej sile, ktorá všetko tvorí?

Lucia Stašeková pre RealWoman

5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Ivet
9 years ago

Super článok

akoby vystrihnutý z nejakej prednášky Abraham Hicks. Veci, ktoré chceme k nám prídu, keď ich k sebe necháme prísť a nie, keď ich naháňame. A vlastne ani nezáleží na tom, či prídu, podstatné je, že sme HAPPY 🙂

S láskou

Ivet 🙂

Zuzana
9 years ago

Precitala som si clanok a premyslala som nad nim. So vsetkym suhlasim, ale zamyslela som sa nad vasou viziou resp ako vas brzdila. Mozno nebola chyba v tom ze ste mali presnu viziu pretoze vizualizacia je najlepsi prostriedok ako dosiahnut svoj sen. Problem bol mozno v tom ze ste to krcovito chceli a ked ste sa rozhodli ze od toho upustite tak vtedy sa zacali veci diat..
Prajem vsetko dobre.

Zu
9 years ago

Absolútne súhlasím. Už viackrát som bola v živote v situácii, ktorá bola zdanlivo bezvýchodisková, no práve vtedy, keď som to najviac potrebovala, sa objavilo riešenie, ktoré ako by mi priam z neba spadlo. Preto verím, že čo sa má stať sa stane práve vtedy, keď na to nastane ten správny čas 🙂
Ďakujem za pekný článok.

Rena
9 years ago

Krásny článok.
Práve som vo fáze, kedy neviem,ako ďalej, myslím profesne. Jedno pracovné obdobie je ukončené a ja po po rokoch rokúcich znovu riešim, ktorým smerom sa uberať. X-krát som sa presvedčila, že čim viac niečo organizujem,tým viac sa to otočí proti mne.Tak sa teda rozkukávam, dávam o sebe vedieť , píšem žiadosti, ale svoju akčnosť jemne brzdím. Čo má prísť, príde.

Lucia Stasekova
9 years ago
Odpovedať  Rena

Mila Rena,
dakujem za koment a Vas nazor.
Budem drzat prsty, nech sa Vam dari a nielen v profesnej oblasti :)!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x