Nesnívaj svoj život, ale ži svoj sen

Každý z nás má strach, pochybnosti alebo nezodpovedané otázky. A je ich oveľa viac, keď chceme urobiť a uskutočniť niečo, po čom sme vždy túžili. Keď máme sen a chceme ho naplniť, okrem otázok a pochybností v našej mysli, sa objaví množstvo ľudí, ktorí nám budú chcieť vysvetliť, prečo to nie je možné dosiahnuť a ako sa to nedá. Väčšinou majú veľmi veľa dobrých a logických argumentov, ale my máme ten neutíchajúci pocit v našom srdci, že to chceme a potrebujeme urobiť, aby sme cítili, že žijeme.

Posledné dva roky som často so svojimi myšlienkami, strachmi, obavami zápasila. Stretávala som ľudí, ktorí mali výborne argumenty, prečo nepokračovať a radšej si vybrať bezpečie a pohodlie. Život ma neustále dostával do situácií, v ktorých som vždy videla obidve strany mince, aby sa uistil, ako veľmi to chcem. A nie vždy som si bola istá, mala som neustále nejaké pochybnosti o tom, ako prežijem, ako to uskutočním. Ale taktiež som cítila, že už nechcem ani sekundu svojho času žiť iba preto, aby som v pohodlí prežívala a uspokojovala očakávania spoločnosti alebo iných ľudí. Bola som unavená z toho, že som nebola šťastná a nevedela som nájsť pocit naplnenia. Pocit, že som na správnom mieste, v správnom čase a že nečakám na to, kedy sa život začne, ale že ho žijem tu a teraz

A tak som začala robiť krok za krokom smerom k tomu, po čom som túžila a cítila som, že mi to dáva zmysel. Zistila som však, že okrem tých ľudí, ktorí ma odhovárali, som stretla neskutočne veľa takých, ktorí ma podporili a pomohli, keď bolo treba. Vždy sa niekto alebo niečo objavilo a podporilo ma v napredovaní. Čím sa viac moja idea o tom, čo presne chcem, stávala konkrétnou, tým viac podpory, príležitostí mojím smerom prichádzalo. Niekedy neviete, ako to uskutočníte, ale viete, že to uskutočníte. Nevidíte jasnú cestu, nevidíte ešte zdroje, ale ako neustále kráčate, všetko sa postupne objaví a príde.

Keď sa rozhodnete žiť svoj sen a veríte, že to dokážete, život vám postupne v primeraných dávkach dodá všetko to, čo na jeho naplnenie potrebujete. Uvedomila som si to tento týždeň, keď som stretla úžasnú argentínsku rodinu, ktorá žije svoj sen a 10 rokov cestuje po svete na starom veteráne Graham Paige z roku 1928. Stretla som ich v Malajzii a ich príbeh ma inšpiroval a uistil, že žiť svoj sen a nasledovať svoje vášne, stojí za to. Keď začali uskutočňovať svoj sen, boli iba dvaja zaľúbení manželia, ktorí chceli za 6 mesiacov precestovať americký kontinent z Argentíny na Aljašku. Ale plány sa menia a život má svoj zámer, tak aj ich cesta sa predĺžila na 10 rokov a popritom si splnili aj ďalší sen a založili si počas cesty rodinu a dnes cestujú aj so svojimi 4 nádhernými deťmi.

S Candy a Hermanom Zapp som sa zoznámila práve na ich 27. výročie spoločného života. Zaľúbili sa, keď boli ešte deti a sú spolu od ich 14 rokov. A odvtedy postupne spolu snívali svoj sen- cestovať a vidieť svet. Zobrali sa o desať rokov neskôr a sľúbili si, že do dvoch rokov od svadby uskutočnia svoj sen. Roky však neustále plynuli. Trvalo im 6 rokov odhodlať sa, prekonať všetky pochybnosti, strach a odhováranie ľudí naokolo a začať si plniť svoj sen. Candy a Herman ho chceli uskutočniť predtým, ako si založia rodinu. Nakoniec si však splnili jeden sen súčasne s druhým a počas ich cestovania si vybudovali rodinu. Majú štyri deti a každé z ich detí sa narodilo v inej krajine. Ich pôvodný plán cestovať 6 mesiacov sa predĺžil na neurčito. Videli viac ako 40 krajín, stretli tisícky ľudí z iných kultúr, bývali u viac ako 2500 rodín.

Nevedela som sa dočkať, kedy ich stretnem, lebo ich príbeh ma inšpiroval a mysľou mi lietalo stovky otázok, ktoré som sa ich chcela opýtať. Ak niekto cestuje desať rokov okolo sveta z vlastných úspor a z toho, čo si po ceste predajom knihy alebo malieb zarobí, nie je to iba otázka šťastia alebo rozmaru, ale je to výsledok silnej viery a dôkaz toho, že všetko sa dá a každý sen sa dá naplniť.

Keď som sa Candy a Hermanom rozprávala o tom, čo bolo najťažšie na ich ceste, Candy mi povedala:„Najťažšie bolo začať. Nastúpiť do toho auta, zanechať za sebou dom, rodinu a ísť. Vždy je najťažší prvý krok, ktorý musíte urobiť. Ale potom každý deň, ktorý prežijete napĺňaním svojho sna, stojí za to. Niekedy nemôžeme mať všetko naraz a musíme si vybrať. Keď sme odišli, naučili sme sa, že musíš odložiť nabok svoj strach a obavy, ak chceš napredovať, pretože ak ich necháš pred sebou, nikdy ti nedovolia pohnúť sa z miesta.”

Taktiež si veľmi jasne spomína na to, čo v prvý deň ich odchodu cítila: „Dnes som zmenila všetko, čo bolo v mojom živote stabilné. Od momentu, ako som nasadla do tohto auta, sa cítim, ako by svet bol môj, ale takisto akoby sa na mňa rútil. Som nervózna, ale tento nepokoj je plný slobody a optimizmu, ktoré vo mne prebúdzajú vieru, že dokážem byť slobodná. Aj keby sme sa pre nejaký dôvod museli zajtra otočiť a vrátiť, cítim sa voľná, lebo dokážem odísť od všetkého a nasledovať svoj sen.”

Herman to doplnil tým, čo on cítil predtým, než začali napĺňať svoj sen: „Nechcel som sa sťažovať alebo vyzerať, že nie som spokojný. Veď som mal vedľa seba osobu, ktorú som ľúbil, ale bolo tam niečo viac, čo som chcel od života. Verím, že toto je ono, byť na tejto dobrodružnej ceste na Aljašku, na ceste za naším snom.”

Keď som sa ich opýtala na to, ako sa vyrovnávali so svojím strachom, pochybnosťami iných ľudí a svojimi vlastnými, ako sa neustále motivovali, aby išli ďalej, mi Herman povedal: „Myslím si, že je vždy lepšie zlyhať, ako sa nikdy ani nepokúsiť.” A k tomu doplnil, čo mu jeden vzácny človek, ktorého na začiatku ich cesty stretol, povedal: „Ak máš sen, nepočúvaj nikoho, iba sám seba. Nepočúvaj nikoho, kto nevie nič o snoch. Ak sa budeš pýtať na názory iných ľudí, budeš počuť príhovory ľudí, ktorí vedia, ako by iní mali žiť svoj život, ale nemajú ani potuchy o tom, ako žiť ten ich vlastný. Iba ty, nikto iný, iba ty vieš, čo dokážeš a čoho si schopný. Tí, ktorí robia najmenej, sú tí, ktorí najviac kritizujú.”/p>

Strávila som s touto zaujímavou rodinou niekoľko hodín a potom aj ďalšie dni, nahrala som s nimi na kameru veľa rozhovorov na rôzne témy. Položila som im veľa otázok a posledná bola, čo je podľa vás zmyslom života: „Žiť a nasledovať svoje sny. Žijeme iba raz, život je tu dnes, zajtra môže pominúť. Život je veľmi krátky a ak nerobíš to, čo skutočne chceš, mrháš ním.”

Candy a Herman sú úžasní, priateľskí, skromní, veselí, šťastní ľudia, ktorí vyžarujú neskutočnú energiu. Ich príbeh, rozprávanie, skúsenosti a poznanie inšpiruje každého, koho stretnú alebo toho, kto len o nich počul. Ich sen prerástol očakávania, stal sa inšpiráciou a dôkazom pre každého, kto sa ešte neodvážil žiť svoj sen. Naplnený a šťatný život dosiahnete, ak veríte kráse svojich snov. Candy a Herman majú jednoduchý recept na šťastie, “Človek je bohatý a šťastný, keď má v živote lásku a napĺňa svoj sen.”

Katarína Zacharová pre RealWoman

Google+

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x