Neúspech si nepripúšťam. Simona Kováčiková.

Niekedy si myslíme, že na to, aby sme našli inšpirujúcich ľudí, musíme zapnúť televíziu alebo listovať v odborných časopisoch. A pritom netreba ísť veľmi ďaleko, ale iba sa poobzerať v kruhu svojich priateliek a známych. A presne tak som našla aj mladú úspešnú ženu, Simonu Kováčikovú, ktorá sa z lektorky vypracovala na manažérku a neskôr riaditeľku jazykovej školy ANGLICKÁ ŠKOLA na Slovensku.

Keď sme sa stretli na spoločnom obede, nevedeli sme, kedy prestať hovoriť, bolo toľko spoločných tém a nadšenia. Simona je veľmi otvorená, vnímavá, priateľská, chápavá a dynamická žena, ktorá srší pozitívnou energiou, nadšením pomáhať a dávať iným ľuďom.

Simona vyštudovala politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas školy veľa cestovala, absolvovala študijné pobyty v Bostone, Litve a Írsku. Keď sa vrátila na Slovensko, mala pocit, že chce prepojiť teóriu s praxou. A dnes je táto mladá žena riaditeľkou Anglickej školy. Nenájdete ju „zahrabanú v papieroch“ vo svojej kancelárii, ale milo sa na vás usmeje, keď otvoríte dvere Anglickej školy. Hneď pocítite príval pozitívnej energie a otvorené srdce.

Čo podľa teba stojí za tvojím úspechom alebo čo je jeho zdrojom? Ako si sa vypracovala z pozície lektorky na riaditeľku?

Úspech je relatívny pojem a nie je nikdy zaručený, ani netrvá navždy. To je dôležité pochopiť, keď človek začne podnikať. Ja som si o sebe nikdy nemyslela, že som „podnikateľský“ typ. Kto je vlastne podnikateľský typ? Myslela som si, že sú to väčšinou muži, pretože majú „hrošiu kožu“. Nakoniec som sa chtiac-nechtiac sama stala podnikateľkou a už nad tým ani neuvažujem, pretože skrátka nemám čas :). A čo mi k tomu dopomohlo? Určite to bola najmä moja povaha a priebojnosť. Vďačím za ňu svojim rodičom, pretože ma vychovali naozaj dobre, liberálne, nechali ma od začiatku rozhodovať samu za seba a tým vo mne vyvinuli sebaúctu a dôveru vo vlastný úsudok, ktoré mnohým ženám stále chýbajú. Zdrojom svojho úspechu som ja sama a moja neustála snaha na sebe pracovať a rozvíjať sa. Potom je už jednoduché stretnúť tých správnych ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké princípy, nasledujú svoj sen a pomáhajú si navzájom.

Prečo práve ANGLICKÁ ŠKOLA, vyučovanie angličtiny a Callanova metóda?

Mám pocit, že príchod do tejto jazykovej školy nebola náhoda, ako to už väčšinou pri osudových stretnutiach a rozhodnutiach býva. Už od začiatku tam v rámci kolektívu vládla skvelá atmosféra a energia, avšak veľakrát som sa stretla s intrigami, ktoré mi narúšali celkové vnútorné uspokojenie v práci. Cítila som to najmä, keď som nastúpila do full-time zamestnania ako manažérka školy. Osud bol však škole priaznivo naklonený a postupne sa ANGLICKÁ ŠKOLA pod mojím vedením stala otvorenou firmou, kam študenti a lektori chodia s otvorenou mysľou a nehanbia sa povedať svoj názor, feedback alebo kritiku. Čo sa vyučovania angličtiny týka, vždy to bolo moje hobby a Callanova metóda mi perfektne sadla, najmä kvôli svojej dynamike a rýchlemu napredovaniu bez zbytočného vysvetľovania pre študentov nepodstatných vecí. Odporúčam kurzy, ktoré kombinujú Callanovu metódu a konverzácie alebo gramatické prekladové vsuvky s množstvom viet a príkladov, pretože na tých sa človek najlepšie učí.

Anglická škola a jej tím pracovníkov a lektorov

Si šťastná ? Je tvoja práca tvojím koníčkom?

Áno. Som hrdá, že to môžem takto jednoducho skonštatovať. Byť šťastná pre mňa znamená byť spokojná. Každého robí spokojným niečo iné. Mňa robí spokojnou to, že mám prácu, ktorá ma stále napĺňa, pretože v sebe zahŕňa rôzne aspekty, vďaka ktorým sa nenudím a neskĺznem do pracovného stereotypu. Viesť jazykovú školu, ktorá má tri pobočky, 30 lektorov a vyše 400 študentov nie je vždy jednoduché. Človek musí naraz v hlave „otvárať” dvadsať šuplíkov, myslieť na množstvo vecí v jednom momente, či už ide o financie, reklamu, prijímanie nových zamestnancov, organizáciu kurzov, hľadanie klientov a budovanie vzťahu s nimi atď. Je toho veľa, ale mám pri sebe tím ľudí, ktorí zdieľajú moju filozofiu kvality a osobný vzťah s každým klientom a vtedy ide všetko ľahko. Musím však povedať, že bez podpory a lásky môjho partnera by som takáto spokojná a šťastná nikdy nebola, aj keby moje pracovné výsledky hovorili o inom. Nehanbime sa povedať nahlas, že láska je to, čo človeka inšpiruje, posúva napred a nabíja úžasnou energiou. Keď má človek vedľa seba toho správneho partnera, dokáže aj nemožné.

Aké sú tvoje ďalšie sny a ciele v živote na najbližšie roky?

Keďže škola je už zabehnutá a patrí k stabilným hráčom na poli vzdelávania v angličtine, ďalšími cieľmi, o ktoré sa v rámci školy snažím, je rozšírenie ponuky našich služieb okrem výučby aj o iné služby. Ako príklad uvediem len nedávny úspech a síce fakt ,že od januára 2012 sme sa stali partnerským testovacím centrom jednej globálnej organizácie, ktorá po celom svete testuje ľudí prostredníctvom TOEFL a TOEIC testov s medzinárodnou pôsobnosťou. Naši lektori sú už teraz po absolvovaní školení právoplatnými administrátormi týchto testov na Slovensku a to posúva školu do úplne inej kategórie a zvyšuje jej rating u potenciálnych klientov. Takisto by som v budúcnosti rada otvorila našu ďalšiu pobočku v mojom rodnom meste, Liptovskom Mikuláši.

Máš aj osobný sen?

Okrem týchto, so školou spojených cieľov, mám jeden veľmi osobný sen, ktorý by som si rada splnila nielen pre seba, ale pre všetky ženy na Slovensku: budem robiť všetko pre to, aby sa mi postupne spolu s ďalšími nadšenými ženami a mužmi podarilo (možno aj v spolupráci s RealWoman) vytvoriť diskusnú platformu na tému sexualita, či už formou seminárov a workshopov alebo formou individuálnych konzultácií, pretože si myslím, že táto téma je aj napriek obrovskému informačnému boom-u v spoločnosti zanedbaná a diskutovaná len v rovine technickej a psychická stránka ženskej a mužskej sexuality je vynechávaná. A pritom je tak veľmi dôležitá pre celkovú spokojnosť a vyrovnanosť párov, a tým aj pre šťastie rodiny a dosahovanie úspechov v práci.

Čo ťa na tvojej ceste inšpiruje a neustále posúva dopredu za tvojím snom?

Mojím snom bolo vždy vzdelávať ľudí. Dlho som nevedela v čom, ani ako. Potom to prišlo samo. Už osem rokov učíme ľudí anglicky tak, aby už nikdy nemuseli začínať odznova, čo je aj naše motto. Ja však cítim, že chcem ľudí vzdelávať aj inak, otvárať im oči, aby sa nebáli ísť za svojimi vlastnými snami, aby v sebe našli silu ich uskutočniť a to ma motivuje. Motivujú ma ľudia v mojom okolí, ktorí sa nebáli v mojej prítomnosti sa otvoriť a povedať mi aj to, čo iným nepovedia a na základe toho sme sa vedeli posunúť ďalej a vyriešiť ich konkrétny problém. Vidím, že to ide, ľudia do mňa vkladajú dôveru a ja ich nechcem sklamať. Verím, že už čoskoro budeme schopní hovoriť otvorene o sebe, svojich schopnostiach a túžbach, sexualite, výsledkoch a nápadoch bez hanby a vytvoríme otvorenú spoločnosť bez vnútorných bariér a blokov.

 
Simona Kováčiková ako lektorka v Anglickej škole

Ktoré momenty vnímaš ako pozitívne?

Pozitívnymi momentmi boli pre mňa najmä štúdium a práca v zahraničí. Počas vysokej školy som mala veľa možností odísť študovať do zahraničia. Študovala som v USA, neskôr v Litve a rok som žila v Írsku. Všetko popri škole. Predĺžila som si síce štúdium politológie o dva roky, no neľutujem. Škole vďačím za to, že mi dala voľnosť a učiteľom, že ma naučili kriticky myslieť. Využívam to denne v súkromí, ale najmä v práci. Ďalším takýmto momentom bolo zoznámenie sa s Anglickou školou. Vtedy táto jazyková škola fungovala trochu inak, ja som tam prišla ako lektorka anglického jazyka a postupne sa škola stala mojím zázemím a domovom.

Predpokladám, že na ceste za úspechom tak ako každý, aj ty si prežila nepríjemné a ťažké momenty. Ktoré boli tie kľúčové a ako si ich zvládla?

Náročným obdobím bolo najmä moje pôsobenie ako manažérky školy, kde pod vtedajším vedením dochádzalo k situáciám, ktoré škole veľakrát priťažili a v jeden moment som sa dokonca rozhodovala, že zo školy odídem a budem si hľadať iné zamestnanie. Avšak nie som človek, čo sa ľahko vzdáva. Musela som absolvovať náročné debaty s vedením školy, kde som musela byť asertívna a jasne stanovovať podmienky, nielen pre seba, ale aj pre ďalšie fungovanie školy. To, že raz budem spolumajiteľkou spoločnosti Anglická škola, s.r.o., som si vtedy ani len nepomyslela.

 

Ktoré zmeny považuješ za najväčšie?

Keď som sa stala riaditeľkou školy, začala som cítiť obrovskú zodpovednosť, ktorú som predtým ako zamestnanec nemala. Peniaze sú dôležité vtedy, keď človek vie, na čo ich má použiť. Keď ich rozumne využijem, sú súčasťou projektu a všetci sa vieme pohnúť dopredu tým správnym smerom.

Si veľmi energická žena, stane sa ti, že sa unavíš a ocitneš sa bez energie? Ako sa „dobíjaš“, udržiavaš v plnej sile?

Ako každému, aj mne sa občas stáva, že prídem z práce a som úplne „vyšťavená“. Väčšinou to súvisí s množstvom ľudí, ktorých počas dňa stretnem, a nie každý vás energiou nabije, niektorí ju z vás vedia vytiahnuť, aj keď za to vlastne ani nemôžu. Vtedy siaham po vnútornej a vonkajšej relaxácii. Pomáhajú mi inšpirujúce knihy, meditačné cvičenia, vonné oleje v lampe, sauna a rozhovory s mojím priateľom a najlepšou kamarátkou, vďaka ktorým si vždy opäť uvedomím, prečo som tu, aké je moje poslanie a znova mám chuť pustiť sa do nového dňa.

Čo si myslíš, že musíme urobiť, aby sme naplnili svoj potenciál?

To je individuálne. Každý človek musí v prvom rade prísť na to, kde a v čom sa skrýva jeho potenciál, to je polovica úspechu. Druhá, tá ťažšia, je naplniť ho. Pri napĺňaní môjho potenciálu si stále opakujem: „Musíš sa snažiť, dôverovať svojim schopnostiam, nebáť sa povedať svoj názor, resp. prezentovať svoj nápad“. Každá idea, ktorá smeruje k zlepšeniu života mňa samej alebo ľudí v mojom okolí, sa počíta a nemôže sa skončiť neúspechom. Neúspech si nepripúšťam. Sledujem svoje silné stránky, pracujem na svojich slabých stránkach, definujem si, v čom som dobrá a v čom by som mohla pomôcť spoločnosti, v ktorej žijem. Budem mať tridsať rokov a cítim, že práve moja generácia má za úlohu posunúť spoločnosť ďalej. Keď sa nad týmto všetkým zamyslíme a budeme aktívni a činní, vtedy začneme napĺňať svoj potenciál.

Aké dôležité vlastnosti potrebuje mať žena, ktorá sa chce dostať tam, kde si ty teraz?

Keďže ešte nemám vlastnú rodinu, je pre mňa jednoduchšie definovať takéto vlastnosti. Obdivujem ženy, ktoré stíhajú to, čo ja a popri tom sa úžasne starajú o svoju rodinu. Verím, že raz takou ženou budem aj ja. Vlastnosti ako sebadôvera, asertivita, empatia, schopnosť „prečítať“ situáciu a bleskovo ju vyhodnotiť, odvaha robiť rozhodnutia a neľutovať, ak aj tieto rozhodnutia neboli správne, toto všetko nás formuje a učí. Nikdy nebudeme vedieť dosť, vždy je čo zlepšovať, to je dôležité si uvedomiť. Avšak všetky tieto vlastnosti strácajú svoj zmysel, pokiaľ sa žena upne len na úspech v práci. Hovorím z vlastnej skúsenosti, kde vidím množstvo žien vo veku 30-35 rokov, ktoré pre úspech v práci zabudli na to základné poslanie ženy – byť matkou. Ja si nechcem nechať túto príležitosť pretiecť pomedzi prsty a teším sa na rolu matky, pretože viem, že raz budem dobrou mamou a chcem pomôcť vychovať novú, minulosťou a blokmi nezaťaženú generáciu.

Aké je tvoje životné motto?

„Don’t let the world embrace you, you embrace the world“. Asi sa mi to ľahšie vyjadruje v angličtine, keďže je taká krásne jednoduchá. Inými slovami: „Nenechajte svet, aby vás zovrel v náručí, vezmite ho do náručia vy sami, pretože vaše šťastie je vo vašich rukách“.

Miriam Letašiová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Meno
10 years ago

Samochvála smrdí…!!! Z tohto článku necítim žiadnu energiu a optimizmus no to už vôbec nie !

Simona Kováčiková
9 years ago
Odpovedať  Meno

Fúha, ani neviem, co povedat .. ja z vasej reakcie citim velku zášť a závist. Zial …

10 years ago

super sa to citalo, obdivujem tuto zenu pre vela veci, ktore chybaju mnohym z nas

10 years ago
Odpovedať  andrea kročková

Andrejka, práve preto, že ťa poznám, viem, že tú silu a energiu máš aj ty v sebe 🙂 stačí to len objaviť a začať používať 🙂

Milka Pavlíková
10 years ago

Po precitani clanku som citila neskutocnu energiu, ktora mladym ludom chyba….
Vela uspechov obom………….

10 years ago
Odpovedať  Milka Pavlíková

Ďakujeme:-) Tá energia je úžasná. Verím, že ju rozprúdime … Všetko dobré:-)

Simona Kovacikova
10 years ago
Odpovedať  Milka Pavlíková

Dakujeme Vam velmi pekne pani Pavlikova. Mam vo svojom okoli niekolko takych mladych energickych ludi, cerpame energiu od seba navzajom.

Andrej Uličný
10 years ago

Super interview. Veľmi pekne si to povedala Simona. Chcem tento Váš projekt poslať všetkým svojim kamoškám. Určite sa im bude páčiť. Inak ten prvý koment ma úplne odrovnal :-DDDDD

10 years ago
Odpovedať  Andrej Uličný

Andrej, ďakujeme 😀

Meno
10 years ago

Ano, preco? :))

Meno
10 years ago

tato zena ozaj existuje?

Miriam Letasiova
10 years ago
Odpovedať  Meno

Áno existuje:-) Simonka Kováčiková je skutočne úžasná žena plná energie a optimizmu.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x