Neverte nikomu, iba samy sebe

Asi sa teraz pýtate, o čom tento článok bude, keďže je možné, že titulok vo vás nevyvolal pozitívny pocit či inšpiráciu. Čítajte však ďalej, lebo nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Predstava, že by ste nemali nikomu veriť, je asi spočiatku desivá a nepáči sa vám. Je možné, že sa samy seba pýtate, prečo mi to píšu práve na tejto stránke, keďže rada čítam RealWoman články a chodím sem po rady.

Neverte nám všetko, čo povieme alebo napíšeme, ale čítajte, pýtajte sa, píšte nám a komentujte. Zámerom RealWoman organizácie je pomáhať ženám fungovať na vrchole ich skutočného potenciálu, tvoriť svoj život a mať ho pevne vo vlastných rukách, čo nie je možné bez toho, aby žena bola autentická a sama sebou. A autentickú ženu spoznáte podľa toho, že koná, hovorí, myslí slobodne, lebo tak vyjadruje to, kým ona skutočne je, a nie to, čo by z nej jej spoločnosť chcela mať. Slobodne myslí ten, kto nepreberá názory, perspektívy iných bez toho, aby sa nad nimi nezamyslel a nezvážil ich. Slobodne koná ten, ktorého voľby vychádzajú z jeho vnútorného presvedčenia a z toho, v čo v živote úprimne verí.

Keby sme žili sami na opustenom ostrove, asi by sme sa tak rýchlo nerozvíjali, lebo čím viac ľudí, tým viac názorov, perspektív a taktiež rozdielností. Rôznorodosť je náš najväčší zdroj osobného rozvoja a sebapoznania, keď sme ju schopní akceptovať a tešiť sa z nej. Je zdravé pýtať sa, vypočuť si rôzne názory a zvážiť nové uhly pohľadov. Je zdravé nesúhlasiť s niekým a nemusieť sa navzájom za to nenávidieť či zabíjať, lebo sa nezhodujeme v názoroch.

Všetko, čo nerastie, zomiera.

A tak je to aj s nami, ak neprijímame nové perspektívy v našom živote, nepýtame sa, nediskutujeme, nevyjadrujeme svoj názor, tak sa nič nové neučíme a nerastieme. A to je začiatok nášho zomierania. Čo však skutočne ovplyvní vývoj nášho života a to, kým sa staneme, je naša voľba, v čo budeme veriť. A to nám nikto nepovie, nikto nás to nenaučí, ale musíme to objaviť samy v sebe. Autenticita sa prejavuje schopnosťou mať svoj život vo vlastných rukách a tvoriť ho práve slobodnou voľbou, hľadať svoje jedinečné vyjadrenie a názor na všetko naokolo. Ak chceme, aby táto jedinečnosť bola akceptovaná, musíme akceptovať jedinečnosť a odlišnosť iných. A v tom tkvie naša pravá autentickosť.

Koľko autentickosti podľa vás vyjadrujete?

Ako do tohto zapadá ‘neverte nikomu, iba samy sebe’? Neverte nikomu, kto vám bude hovoriť to, aké by ste mali byť alebo kedy ste dobré či zlé. Neverte ničomu, čo vám nedáva zmysel a neharmonizuje s tým, v čo v živote veríte, aj keby tomu verili všetci naokolo. Nehľadajte vo vašom okolí lídrov, ktorým môžete veriť a ktorým by ste svoj život mohli zveriť do rúk. Nepresúvajte zodpovednosť za svoj život a svoje rozhodnutia na iných, ale hľadajte lídra v sebe, tvorte svoj život a buďte zaň zodpovedné. To je skutočná sloboda. Počúvajte iných, zaujímajte sa o rozdielne názory, rozvíjajte diskusiu, ale neverte tomu na prvé počutie. Pýtajte sa: „Je to skutočne pravda?” „Ako to harmonizuje s tým, kto som?” „Vyjadruje to, kto som?”.

Pochybovať je zdravé, pretože všetko je relatívne.

V čo veríte vy, je vaša pravda, pre niekoho iného môže byť však relatívna. Je na tom niečo zlé? Predtým, skôr ako sa pre niečo rozhodnete, či je to pre vás pravda alebo nie, zapochybujte, zastavte sa na chvíľu a zamyslite sa, aby ste sa vyhli automatickému, podvedomému prijímaniu názorov, ale našli odpoveď samy v sebe. Preto neverte nikomu, iba samy sebe. A neverte ani nám na prvé čítanie, na RealWoman webe vám ponúkame perspektívy, názory, naše pravdy, aby ste mohli rásť. Zapochybujte však o nich, prosím, a vyberte si to, čo je prirodzené vám, pretože my chceme, aby ste boli samy sebou a autentické.

A tak urobte aj s týmto článkom, neverte mi hneď, možno neskôr, možno vôbec. Diskutujme, rozprávajme sa a podeľme sa o naše perspektívy :).

Katarína Zacharová pre RealWoman

REGISTRUJTE sa na celodenný zážitkový workshop pre ženy, ktoré túžia prebudiť svoju jedinečnosť a chcú byť samy sebou. Workshop bude viesť life koučka a trénerka Janette Šimková, ktorá vám pomôže nájsť odpovede a povedie vás na ceste v objavovaní samej seba a svojej jedinečnosti.

0 komentárov k “Neverte nikomu, iba samy sebe”

  1. Toto som asi potrebovala počuť, prečítať. V poslednej dobe dosť bojujem s tým, že mi niekto vraví aká by som mala byť, že sa nesprávam dobre ak konám tak a onak, keď vravím to a tamto, vo mne to vyvoláva pocit, že asi to aká som nie je dobré a mala by som sa zmeni´t, hoci by to znamenalo zmeniť podstatu mňa samej. Po prečítaní som si uvedomila, že ak ja necítim, že sa v niečom meniť chcem a beriem to ako samozrejmú súčas´t mojej osoby, asi by som to kvôli niekomu inému robiť ani nemala, hoci mám toho človeka rada. Asi aj on by ma mal mať rád takú aká som 🙂

    Odpovedať
  2. Katka perfektny clanok, je to tak ta pravda je vnutri kazdej z nas. Ja sa drzim jedneho kecy su kecy zivot je zivot… Je na kazdej z nas ako sa s tym zivotom popasujeme a nakoniec co si vyberieme…

    Odpovedať

Vložiť komentár