Objavte svoje talenty, ktoré vás robia výnimočnými

Každý z nás má svoje talenty, výnimočné schopnosti, aj keď si to možno nemyslíte alebo neuvedomujete. Jednoducho ich nevidíte, nerozpoznali ste ich, lebo venujete prílišnú pozornosť tomu, čo vám chýba alebo nie je na vás dokonalé. Každý z nás je jedinečný a nosí v sebe talent, prípadne viacero talentov, keď ich aktívne využíva, nadobudne pocit šťastia a naplnenia.

Ja by som voľným spôsobom charakterizovala talent ako schopnosť, v ktorej vynikáte. Aktivity a práca s talentom spojená vám dodávajú pocit životného naplnenia. Talent je schopnosť resp. zručnosť, na ktorú máte od narodenia výnimočnú predispozíciu, robí vás jedinečnými a je viac dominantná ako akákoľvek iná. Ak váš talent neustále rozvíjate, máte veľký predpoklad, že s ním dokáže vyniknúť a dosiahnuť svoje najväčšie úspechy. Jednoducho s aktívnym využívaním vášho talentu ide všetko prirodzene a hladko, ako niekomu inému, kto ten talent nemá. Taktiež vás to neskutočne baví a napĺňa.

Môžete robiť čokoľvek, pre čo sa rozhodnete a byť v tom aj úspešní. Ak si však zvolíte svoj talent ako hnací motor, všetko vám pripadá veľmi prirodzené, akoby odjakživa dané a prinesie vám to oveľa väčšiu radosť a naplnenie.

Keď objavíte svoj talent, poznáte smer, ktorým ísť

Identifikovaním vašich kľúčových talentov sa dokážete lepšie orientovať v dnešnom profesionálnom svete. Nájdete si svoju vlastnú cestu a to, čo vás skutočne baví. Kompasom by vám mohli byť práve vaše talenty, ktoré vám pomôžu dosiahnuť pracovné naplnenie, spokojnosť a úspech v práci, keďže sa budete venovať tomu, v čom ste najlepší.

Nepodceňujte žiadny z vašich talentov, všetky sú dôležité a dajú sa nádherne aktivovať a naplniť. Napríklad jeden z mojich talentov je schopnosť cítiť emócie druhých ľudí, čím prechádzajú a čo cítia. Umožňuje mi to dobre poradiť a povedať v správnom čase presne to, čo im najviac pomôže a posunie ich ďalej. Možno sa tento talent na prvý pohľad zdá nevyužiteľný, ale nie je to pravda. Pre mňa je to kľúčový talent v práci s ľuďmi a aktívne ho využívam v life koučingu a osobnom rozvoji.

Ďalší z mojich talentov je schopnosť vidieť veci z väčšej perspektívy a z komplexnejšieho uhlu pohľadu. Umožňuje mi to a pomáha odhaľovať životné pravdy, dokážem ich vyjadriť slovami, a tak píšem.

Vaša jedinečnosť spočíva vo vašom talente

Každý váš talent je významný a robí vás jedinečnými. Je dôležité, aby ste si boli toho vedomí a nechali sa nimi vo svojom profesionálnom živote viesť. Keď raz poznáte svoje talenty, dokážete si lepšie predstaviť, ako by ste ich mohli využiť. Skutočnosťou sa môže stať iba to, čoho sme si plne vedomí. Nedávajte si žiadne limity. Všade okolo vás sa nachádza množstvo príležitostí, len vy si pred nimi zatvárate oči, a preto ich nevidíte. Myslite na to, čo je možné, aký je váš talent a ako by ste ich mohli pospájať.

Chcela by som vám predstaviť jednoduché cvičenie, ktoré vám pomôže odhaliť vaše talenty. Budete na to potrebovať asi polhodinu vášho času, papier a pero. Taktiež sa budete musieť skontaktovať s niektorými vašimi priateľmi alebo známymi, aby oni z ich pohľadu poukázali na vaše talenty, o ktorých vy možno ani neviete. Takže si vyhraďte čas, keď sa budete môcť uvoľniť a naplno sústrediť na nasledovné cvičenie.

Cvičenie : Objavte svoj talent

KROK 1: Napíšte všetky talenty

Na čistý papier spíšte zoznam všetkých svojich talentov, ktoré vám prídu na um, nech je ich čo najviac. Prvý krok tohto cvičenia nespočíva v selekcii výsledných 15, ale vo vytvorení zoznamu všetkých vašich talentov, na ktoré si len spomeniete. Niektoré talenty, ešte nemusíte mať ani naplno rozvinuté, ale viete, že sú tam, cítite to.

  • V čom ste skutočne dobrá? Výnimočná?
  • Čo vám ide úplne od ruky? A máte pre to vášeň?
  • Aká vaša schopnosť mala obrovský úspech a bola ocenená inými ľuďmi?

Píšte všetko! A ak vyčerpáte svoje zdroje, zavolajte rodičom, súrodencom, kolegom alebo priateľom a všetko to dajte na tento zoznam.

KROK 2: Selekcia 15 najdominantnejších talentov

Pozrite sa na svoj, už existujúci zoznam a vyberte 15 talentov, ktoré sú pre vás najdominantnejšie. Pomôckou vám môže byť, že niektoré talenty, boli spomenuté viackrát vami, vašimi kamarátmi alebo kolegami. Pri niektorých z nich proste viete, cítite to, že toto je váš talent, že predstavuje to, kým ste. Kritérium pri jednotlivých talentoch by mohol byť aj súhlas s nasledovnými výrokmi:

  • mám na to nadanie
  • uspokojuje a napĺňa ma to
  • dodáva mi to šťastný pocit
  • nemám problém robiť to každý deň

KROK 3: Zoradenie 15 talentov

Zoraďte týchto výsledných 15 talentov podľa ich intenzity a kľúčovosti. Rozhodujúce a najvýraznejšie, vami preferované talenty budú na začiatku zoznamu.

KROK 4: Priraďte aktivitu ku talentu

Ku každému talentu pripíšte aktivitu, výkon, úkon, profesiu, v ktorej by ste aktívne mohli využívať svoj talent.

Po tom, ako prejdete uvedenými 4 krokmi, budete mať pred sebou zoznam 15 dominantných talentov a spôsob, ako ich využiť. Ak chcete byť pracovne úspešní a šťastní, je dôležité, aby ste z týchto 15 talentov využívali aspoň 10. Ak robíte prácu, v ktorej ich využívate menej ako 10, zamyslite sa, prehodnoťte svoju prácu. A buď nájdite spôsob, ako vo vašej súčasnej práci môžete využívať viac zo svojich talentov, alebo si nájdite novú profesiu, ktorá vás viac uspokojí a urobí šťastnými. Dva až tri prvé talenty vo vašom zozname sú pre vás rozhodujúce a sú kľúčom k vášmu šťastiu a pracovnému naplneniu či úspechu.

Základom zmeny je byť si vedomí toho, čo máte a čo chcete. Vyššie uvedené cvičenie vám to sprostredkovalo, venovali ste pozornosť tomu, čo je na vás výnimočné a ako by ste to mohli využiť. A teraz je už všetko na vás, nech je vám tento zoznam kompasom.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x