Objavte vo vás dieťa, ktorým ste kedysi boli

Vnútorné dieťa, náš skrytý priateľ

Vnútorné dieťa je časť nás, ktorú si nesieme zo svojej minulosti, zo svojho detstva. Môže byť obrovským zdrojom pozitívnej sily, pokiaľ je mu dobre a sme s ním v kontakte, alebo naopak smútku, úzkosti a nepohody, ak trpí alebo ho zanedbávame.

Jedna kamarátka mi pri nedávnom stretnutí s nadšením povedala: „Objavila som jednu úplne zabudnutú časť seba. Tú veselú, so zmyslom pre humor a iskriacimi očami. Dojalo ma, že ešte stále existuje, že mám v sebe tak nádherné, živé a hravé dieťa. Je to pre mňa úžasný zdroj energie.“ „Wow!“ povedala som si. Tú energiu bolo z nej skutočne cítiť.

Ako nás môže obohatiť?

Detské prežívanie je farebnejšie a vzrušujúcejšie než to dospelé. Pri kontakte s vnútorným dieťaťom môžeme opäť zažiť radosť z jednoduchých vecí, hravosť a dychtivosť, spontánnosť a otvorenosť vo vzťahoch. Naša energia rastie a dokážeme ju tvorivo a zmysluplne využiť.

Avšak nie vždy je cesta k nadviazaniu vzťahu s vnútorným dieťaťom príjemná. Keď si začneme uvedomovať naše skutočné pocity, zvyčajne sa objavuje na prvom mieste bolesť a negatívne spomienky. Veľa z nás si po celý život nesie určité bloky a problémy z detstva. Niekto zažil bolestné momenty, ako napr. rozvod, nezáujem, násilie alebo smrť niektorého z rodičov, ktoré v ňom zostali nespracované a neuzavreté, takže ovplyvňujú i jeho súčasný život. Ale aj tí, ktorí zažili pekné detstvo, môžu pri stretnutí s vnútorným dieťaťom pocítiť nečakane silnú bolesť.

Väčšina z nás sa totiž odmalička učila vyhýbať sa nepríjemným pocitom a ich prejavom, pretože sme chceli byť rodičmi a ďalšími pre nás v detstve dôležitými ľuďmi prijatí a milovaní. Neboli sme si istí, či by nás rodičia dokázali prijať tak ,hrozných‘, ako sme sa niekedy cítili. Naučili sme sa preto jednať tak, aby sme boli bez ohľadu na svoje pocity prijatía preto často aj v súčasnosti dokola opakujeme rovnaké chyby.

Stojí teda vôbec za to spoznať to dieťa v nás?

Vnútorné dieťa má rozhodujúci význam pre pocit našej pohody. Pôsobí vo sfére bytia, cítenia a prežívania, ktoré sú priradené pravej polovici mozgu. Na opačnej strane stojí dospelý človek, ktorý vládne ľavej polovici mozgu a žije v konaní, myslení a jednaní. „Konanie“ sa vzťahuje k vonkajšiemu svetu a k aktivite, zatiaľ čo „bytie“ k emocionálnej úrovni. Dieťa v nás predstavuje našu inštinktívnu stránku. Je prameňom našej spontánnosti, našej schopnosti nadchnúť sa pre vec a tešiť sa aj z každodenných maličkostí. Pomáha nám byť dynamickými, plnými vášne a otvorenými novým myšlienkam či skúsenostiam. Prúdi z neho naša tvorivosť, intuícia aj schopnosť dôverovať ľuďom.

Možno sa bojíme zistenia, že je nešťastné, utrápené a prežíva množstvo bolesti. Na druhej strane, ak sa takto cíti ono, je dosť možné, že jeho pocity prežívame niekedy aj my a potom márne premýšľame, čo sa to v nás vlastne deje, čo je to tá sila, ktorá nám neumožní byť šťastnými a užívať si radosť. Kontakt s vnútorným dieťaťom nám môže pomôcť zbaviť sa negatívnych a ťaživých pocitov, vytvoriť si k sebe nový vzťah, ktorý nám umožní vrátiť lásku a dôveru späť do života.

Ako na to?

Zaspomínajme si

Možností ako nadviazať kontakt so svojim vnútorným dieťaťom je niekoľko. Skúste si napríklad spomenúť na svoju detskú izbu. Ako vyzerala miestnosť, kde ste ako dieťa vyrastali? Ako vyzerala vaša posteľ, hračky, nábytok? Spomínate si na nejakú konkrétnu vôňu? Čo všetko sa vám s touto miestnosťou vybavuje? Čo vidíte? A čo naopak nie? Chýba vám tam niečo?

Alebo sa pohodlne usaďte a prezrite si staré fotografie z detstva. Zaujala vás nejaká? Ako na nej vyzeráte? Ako ste sa v tej dobe asi cítili? Na čo ste mysleli? Čo cítite pri pohľade na dieťa na fotografii?

Podobne sa v spomienkach môžete vrátiť k určitému momentu, kedy ste sa cítili skutočne šťastné – k prvým detským zážitkom, úspechom alebo ranným láskam. Akýkoľvek návrat do detských čias, hoci len v predstavách, nás omladí aj na duši.

Či bolo naše detstvo viac alebo menej príjemné, dá sa pri troche práce premeniť na hlbokú nevysýchajúcu studňu, z ktorej môžeme denne čerpať povzbudzujúcu energiu pre veselší a spokojnejší život.

Krásny a usmiaty týždeň vám želá

Dagmar Gabulová pre RealWoman

Vložiť komentár