Odišla z istoty, aby mohla vytvoriť väčšiu pridanú hodnotu. Kvetoslava Drážovská.

Ak si niekedy poviete, že je neskoro na zmenu, že ste už prešli príliš dlhú cestu na to, aby ste zmenili svoje smerovanie, tak potom osobný a profesionálny príbeh Kvetoslavy Drážovskej vám bude inšpiráciou. Nie je jednoduché “opustiť” istotu a vrhnúť sa do niečoho nového, ale veľakrát ak chceme do nášho života privítať niečo výborné, musíme sa vedieť vzdať toho dobrého. Kvetoslava je dôkazom toho, že ak máte cieľ, vytrvalosť a odvahu, dokážete zmeniť aj svoj “osud”.

Kvetoslava sa po 15 úspešných rokoch v bankovníctve vo vrcholovom manažmente rozhodla pre radikálnu zmenu a začala svoj vlastný projekt v uplnej novej oblasti. Mnohí z jej blízskych neveriacky krútili hlavou nad jej rozhodnutím, ale Kvetoslava cítila, že je najvhodnejší čas na zmenu. Jednou z jej najväčších inšpirácií bola pravej jej teraz už 3-ročná dcéra Sophie.

V nasledovnom rozhovore sa budeme rozprávať aj o jej projekte UniCare centrum, v ktorom Kvetoslava ponúka nové metódy výchovy, vzdelávania pre deti a rodičov, ktoré prekračujú hranice tradičných riešení, ale hlavne o tom, ako prekonávala prekážky, kde nachádza inšpiráciu a motiváciu na ceste za svojimi cieľmi.

Vždy ste vedeli, kým sa chcete stať alebo čomu sa túžite venovať?

Vždy som sa vedela rozhodnúť, čo chcem. Až čas vždy ukázal, či to bolo správne rozhodnutie. Aj keby som dnes niektoré rozhodnutia asi zmenila, a šla by som študovať pravdepodobne iné školy, dokázala som si zo všetkého zobrať prínos do života.

Ako sa váš osobný príbeh vyvíjal povedzme 5-10 rokov dozadu až po v “súčasnú” Kvetoslavu? Aká ste boli vtedy a aká ste teraz?

Vďaka SŠ (Hotelová akadémia) som pracovala už od 15 rokov, kde sa mi povinná prax zmenila každý rok na 3 mesačné pracovné dobrodružstvo. Nerozhodla som sa však zostať v hoteliérstve, ale začala som pracovať v banke a popri zamestnaní študovala ekonómiu.

Počas 15rokov v banke som si prešla všetkými pozíciami od pokladníčky až po riaditeľku celej retailovej siete s viac ako 200 pobočkami. Počas celého tohto obdobia som v sebe objavovala aj pre mňa dovtedy nepoznané. Pretože najlepšie sa ukážu schopnosti človeka počas krízových situácií, keď musí jednať a rozhodovať sa pod tlakom iných okolností.

Vždy som bola dostatočne cieľavedomá a komunikatívna, ľahko som sa adaptovala na nové podmienky. Banka mi dala úžasne príležitosti rásť osobne aj osobnostne, vzdelávať sa s tými najlepšími a získať zručností, ktoré môžem bezpochyby zúžitkovať aj pri mojich súčasných projektoch. To všetko mi určite pomohlo stále napredovať.

Aký bol kľúčový moment vášho osobného príbehu a ovplyvnil vaše ďalšie smerovanie?

Práca ma doslova napĺňala a celé tie roky bola na 1.mieste v mojom rebríčku hodnôt. Až do príchodu mojej dcéry. To bol moment kedy rebríček hodnôt dostal iné poradie. Akoby zázrakom som zrazu videla všetky svoje chyby minulosti, akými zbytočnosťami som neraz nechala svoju myseľ zahltiť. Jednoducho mi niekoľko mesačná prestávka riadne prečistila mozgové závity a začala som sa pozerať na svet trocha inou optikou.

Kedy a ako ste prišli na to, čo chcete robiť ďalej, čomu sa chcete venovať?

V roku 2008 som hľadala riešenie osobného prospechu náročného klienta, ktoré som nenašla… Poznáte to, keď nemôže Mohamed k hore, ide hora k nemu. A to bol prvý impulz k založeniu UniCare Centra. Centra s cieľom posúvať naše hranice, aby klienti cítili, že sú tí najdôležitejší a že ich spokojnosť je podstatou každého nášho rozhodnutia.

Preto som nasledujúce mesiace veľa cestovala po svete a inšpirovala sa na miestach, kde vedia uspokojiť aj tých najnáročnejších klientov. Spojením týchto poznatkov a mojich nenaplnených potrieb som bola už len krok od hľadania si kľúčových ľudí do tímu. Netrvalo to dlho, pretože som presne vedela koho hľadám. Spoločne sme menili moju víziu na konkrétne úlohy.

Aká je vízia UniCare Centra?

Budeme sa usilovať, aby nás naši klienti vnímali ako najatraktívnejšie a prvé centrum na Slovensku s odlíšiteľne najlepšou kvalitou komplexných služieb určených pre deti a ich rodičov.

Nielen, že ste zmenili prácu, ale zmenili ste aj pole pôsobenia. Prečo ste sa takto rozhodli, čo vo vás iniciovalo uskutočniť takúto radikálnu zmenu?

Roky som bola zvyknutá hľadať a prinášať riešenia osobného prospechu pre tých najnáročnejších klientov prosperujúcej spoločnosti, sa stali rovnako súčasťou môjho bytia. Jeden z dôvodov prečo som odišla z banky, z dobre plateného miesta s nadštandardnými výhodami, bol že chcem robiť veci, ktoré majú akoby ďalší rozmer, väčšiu pridanú hodnotu pre ľudí.

Keď ste robili alebo robíte kľúčové životné rozhodnutie, čo zvažujete, ako sa rozhodujete?

Aj keď na väčšinu ľudí pôsobím ako temperamentný extrovert, spontánnosť ma charakterizuje skôr v osobnom živote, avšak pri business príležitostiach dávam prednosť precíznej analýze dostupných rizík. Zároveň som rada, keď som v niečom prvá, preto aj pri mojich projektoch sa snažím ísť cestou málo vyšliapanou a hľadám neraz možnosti realizácie za hranicami tradičných riešení.

V projekte UniCare, ktorému sa teraz naplno venujete, prekračujete hranice tradičných možností, ako práve tieto aktivity pomáhajú iným ľuďom zlepšiť ich život?

Chcem prinášať na trh nové produkty a služby pre aktívne rodiny aj zaneprázdnených rodičov spojené so starostlivosťou o deti i dospelých, ich vzdelávanie, relax i zábavu. Proklientsky orientovaný prístup zjednoduší ľudom dostupnosť všetkých spomenutých služieb, pretože získajú dôveryhodného partnera na spoluprácu v dlhodobom horizonte.

Mám v hlave niekoľko zaujímavých projektov, ktoré sa dajú realizovať aj parciálne, avšak realizáciou všetkých z nich sa dá dosiahnuť želaná synergia aj v prospech verejne prospešných neziskových aktivít. Rada by som sa tiež aktívne venovala projektom, ktoré pomôžu talentovaným deťom reálne premeniť ich sny na skutočnosť.

Kto alebo čo bolo vašou najväčšou podporou a motiváciou na ceste za vašimi cieľmi?

Mám silnú schopnosť sebamotivácie a to mi pomáha aj v tých najťažších chvíľach zmobilizovať seba a následne aj okolie pre plnenie vysnívaných cieľov. Keď sa obzriem na uplynulé pracovné obdobie, môžem potvrdiť, že nesmierne ma motivuje úspech, uznanie a to že niekomu pomôžem naplniť jeho očakávania. Dnes je to určite aj moja dcéra, ktorá mi otvorila nové možnosti aj sebarealizácie, aj myslenia v jednoduchších súvislostiach.

Aké prekážky, ťažkosti, osobné skúšky ste museli prekonať na ceste za vašim cieľom a naplnením osobného potenciálu? Ako ste ich prekonali a čo ste sa z nich naučili?

Za najväčšie prekážky v živote považujem ľudskú hlúposť, závisť až nenávisť. Tým že som relatívne v mladom veku stala riaditeľkou pobočky, predtým ešte vedúcou expozitúry na vlastnej koži som zažila ako veľmi vedia byť ľudia zlí a spájať veci nespojiteľné. No keďže úspechy mojej práce boli determinované nielen dôverou klientov, ale tiež objektívnymi číslami, výsledky mnou riadeného tímu hovorili za všetko.

Kto bol pre vás v živote najväčšou inšpiráciou a prečo?

Inšpirujú ma predovšetkým ľudia, čo napriek neľahkému životnému osudu dokázali posunúť hranice dovtedy známych možností riešenia. Obdivujem skutočnú filantropiu, ktorá naozaj pomáha a je na prospech tých čo ju potrebujú a predovšetkým vedia oceniť. Invencie získavam aj cestovaním a čítaním a neustálym vzdelávaním sa, aj preto som sa rozhodla pre štúdium práva s cieľom získať tak detailnejšie vedomosti aj v tejto oblasti.

Aká vlastnosť, schopnosť alebo prístup k životu je podľa vás potrebný na naplnenie vlastného potenciálu a rozvoju talentu?

Myslím si, že by nemala chýbať odvaha a schopnosť rozhodnúť sa a ísť za svojim cieľom. Najťažšie je vždy začať. Keďže celý náš pracovný/osobný život je spojený nielen s výhrami, je dôležité sa vedieť postaviť na nohy a vytrvať aj keď máme pocit, že všetko a všetci sú proti nám. Aj v mojom živote boli prehry a pády, no keď je vôľa, vždy sa dá postaviť „osudu“. Nie je hanba požiadať o pomoc druhých, i keď neraz ju nájdeme len na konci svojho ramena. Čím je cesta k úspechu ťažšia, tým viac si ho potom vieme vychutnať.

Čo by ste poradili mladej, nadanej žene, ktorá chce dosianuť svoje sny a zhodnotiť svoj talent?

Necítim sa na to, aby som niekomu radila, čo má robiť, poviem ako som to robila ja. Vždy si idem za svojim snom/cieľom a neúspechy beriem ako dôležité momenty, kedy je dobre zamyslieť sa, zobrať si ponaučenie a po prehodnotení dostupných možností vytrvám až do cieľa. Ak si je žena vedomá svojich predností a potenciálu len jej chýba odvaha začať, má možnosť s dôverou sa obrátiť na odborníkov, ktorí jej určite pomôžu.

Aké sny resp. ciele ste si už v živote splnili? Ako dlho vám to trvalo?

Pred rokmi som túžila byť lídrom motivovaným úspechom v úspešnej spoločnosti a to sa mi určite podarilo. Viedla som tím s viac ako 2500 ľudí v jednej z najväčších bánk na Slovensku. V banke som dostala príležitosť riadiť ľudí už hneď po skončení VŠ, čiže sa nedá povedať ako dlho trvalo čakanie na úspech. Tým, že práca ma veľmi bavila a vždy som robila niečo navyše (samovzdelávanie, práca nad rámec svojich úloh a pod.), úspechy nenechali na seba dlho čakať. Ponuka na ďalší postup prišla od nadriadených vždy skôr ako som vôbec mala možnosť sa pozerať po nejakých iných možnostiach sebarealizácie. Mám za to, že ak svoju prácu milujete, tak Váš potenciál sa rýchlo premení na úspech. Za najnáročnejšie úlohy manažéra považujem vybrať si schopných ľudí do svojho najbližšieho tímu a to sa mi doposiaľ vždy podarilo.

Aké ciele teraz pred sebou máte a chcete ich dosiahnuť?

Najbližším cieľom je získať dostatok stálych klientov pre našu škôlku a portfólio služieb nášho centra. 2,5 ročná príprava projektu a postavanie centra na nohy je obrovská finančná investícia, preto očakávam, že na vlastnú prevádzku si dokáže centrum už od začiatku zarobiť.

Ste šťastná? Žijete život podľa svojich predstáv?

Učím sa tešiť z každodenných maličkostí, žiaľ som ten typ človeka, ktorému ku absolútnemu šťastiu vždy niečo chýba. Som veľmi náročná nielen na seba, ale aj svoje okolie, svojich zamestnancov. Som presvedčená, že iba vtedy dokážeme napĺňať naše poslanie – rásť spoločne s našimi klientmi – deťmi a ich rodičmi. Chceme posúvať hranice nášho centra, aby naši klienti cítili, že sú pre nás najdôležitejší a že ich spokojnosť je podstatou každého nášho rozhodnutia. V osobnom živote mi najväčšiu radosť robí moja 3,5 ročná dcéra, ktorá mi každodenným objatím dokáže vyčariť úsmev na tvári.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x