Odvážte sa úspešne podnikať vo dvojici

Podnikanie je zmena celkového prístupu človeka k možnosti byť nielen finančne a časovo nezávislý, ale predovšetkým vziať svoj život do vlastných rúk a robiť to, čo skutočne chceme! Každá z nás má svoje sny a chce ich naplniť. Ak chceme čokoľvek v živote dosiahnuť, musíme si veriť. Veriť, že to dokážeme. Podnikanie nám môže priniesť oveľa viac, ako si vieme predstaviť. Ale nezabúdajme si vážiť prácu tých, ktorí sa rozhodli, že momentálne podnikať nechcú alebo podnikať nebudú. Majú pre to svoje dôvody a presvedčenie.

Ak sa samy neodvážime, nájdime si partnera

Keď sa však rozhodneme, že chceme s niekým podnikať, musíme si navzájom veriť. Nemali by sme mať pred sebou tajomstvá. Ideálne je, ak sa dobre poznáme. Naše kamarátstvo, či priateľstvo je dobrý základ pre spoločné podnikanie. Rodina je zasa pevným základom pre spolužitie manželov, či partnerov a ich detí. A to iste platí aj v podnikaní. Dôvera, komunikácia a kompromisy sú nevyhnutné pre vzájomne vychádzanie.

Nemusíme všetko robiť sami. Rozdeľme si úlohy tak, aby sme robili tie, ktoré sú nám blízke, v ktorých sme dobré a rozumieme im. Ale pritom zostaňme vždy jeden tím a ťahajme za spoločný povraz. Nesnažme sa predbehnúť jedna druhú. Nikto nevie všetko a každá z nás môže robiť to, čo vie najlepšie a v čom je dobrá. Ak budeme jeden tím, nebudeme spolu zápasiť, ale vyhrávať!

Podnikanie v dvojici má svoje čaro

Hovorí sa, že v podnikaní je jeden málo a dvaja sú veľa. Ak si to zoberieme z iného uhla pohľadu, aj rodinu netvorí len jeden človek. Tak isto môžeme spoločne fungovať aj v podnikaní, ak sa dohodneme na určitých pravidlách, ktoré budú vyhovovať obom stranám.

Samozrejme, že to potrebuje trpezlivosť, kompromisy, ale to už poznáme aj z bežného života. Ak chceme vytvoriť niečo veľké a zmysluplné, dvom to pôjde ľahšie a určite aj rýchlejšie. Tak ako minca má dve stránky a palica dva konce, všetko má svoje výhody aj nevýhody. Závisí to od nášho spoločného rozhodnutia, nastavenia a naladenia.

Ak sa nám darí a všetko ide ako po masle, takéto myšlienky si možno ani nepripúšťame. Ale predstavme si situáciu, keď nám nevychádzajú obchody podľa našich predstáv alebo jednoducho nemáme „dobrý deň”. Nie je jednoduchšie, ak sme na to dve? Nemusíme sa v tom topiť samy, spoločne nájdeme oveľa viac riešení a možností.

Tak ako v každodennom živote, tak aj v pracovnom sa objavia situácie, ktoré nás  tzv. „preskúšajú”. Aby bol človek úspešný v akejkoľvek oblasti, musí sa to naučiť, musí si tým jednoducho prejsť. Kým sa malé dieťa naučí chodiť, veľakrát spadne. Ale postaví sa na nohy a ide ďalej. Chce sa naučiť chodiť, pretože ho niečo poháňa vpred. Je to túžba a viera, že to dokáže. Vie, že to dokázali aj ostatní! Aj my to dokážeme, ak sa pre to rozhodneme a vydržíme. Koľko dáme, toľko dostaneme. Možno nie hneď, ale postupne sa nám to podarí.

Recept na úspešný život si tvoríme my sami. Podobne si môžeme predpísať recept na všetko. Napr. aj na úspešne podnikanie
Ak ho nechceme užívať samy, odporučme ho aj svojej budúcej obchodnej partnerke a pustime sa do toho spoločne!

Ako nájdem toho pravého obchodného partnera?

Ako zistíme, že naša budúca partnerka je tá pravá? Môže to byť pri akejkoľvek situácii, ktorá nemusí súvisieť len s podnikateľskými aktivitami. Napr. sa trápime, lebo nám niečo nevychádza tak, ako si to predstavujeme. A ona zareaguje „Nikdy sa netráp sama , podeľ sa so mnou o to, čo ťa trápi. Aj tebe bude ľahšie a vo dvojici to oveľa lepšie zvládneme“. Aj to je jeden z prvých predpokladov pre úspešné podnikanie.

Prídu prvé obchodné rokovania a na jednu vec môžeme mať rozdielny názor. Ani v takýchto situáciách nezabúdajme na vzájomnú komunikáciu. Je dôležité vedieť povedať svoj názor, ale takisto aj vedieť vypočuť názor tej druhej. Každá má iné povahové vlastnosti, iný referenčný rámec interpretácie a vníma situáciu na základe svojich životných skúseností a zo svojho uhla pohľadu.

Môžeme byť dve rôzne osobnosti. Jedna je kreatívne nadaná a akčná a všetko by urobila najradšej hneď a teraz. Druhá má iné kvality, veľké skúsenosti, je rozvážnejšia, všetko si premyslí a rozhodne sa až neskôr. Ale vzájomná úcta, rešpekt a harmonické naladenie môže zabrániť na jednej strane rizikovým obchodom a na druhej strane pomôcť a podporiť, aby ste boli v správnom čase na správnom mieste a investovali múdro a s rozvahou.

Ak sa rozhodnete, že chcete podnikať a viete, že to nechcete robiť sama, vyskúšajte to. Nemusíte hľadať len obchodnú partnerku. Vaším budúcim obchodným partnerom môže byť aj váš bývalý spolužiak z vysokej školy, kolega z práce alebo človek, ktorého ste znova po rokoch stretli a viete, že do toho chcete ísť práve s ním.

Urobte to, ak cítite, že je to vaša cesta, niečo, čím práve musíte prejsť. Želám vám na tejto ceste veľa šťastia a úspechov.

Miriam Letašiová pre Real Woman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
Naďa Lazarová
11 years ago

Prežila a vyskúšala som už všeličo. Vo svojom živote som už prešla aj sklamaniami,ale napriek všetkému mám ľudí rada a to české príslovie ” Ve dvou se to táhne líp” platí. Keď máme srdce na správnom mieste ,tak to platí 100 percentne. Ja som už takého človeka stretla a prajem to aj Vám všetkým ! 🙂 Každý má niekde tú svoju druhú polovičku ,či je to v podobe skvelého obchodného partnera ,životného partnera ,ktorý nás v našom živote podporí,alebo sú to naše deti ,ktoré nám dodávajú silu pre všetko ,čo robíme. Skvelý článok Miriam,tešíme sa na ďaľšie inšpirujúce myšlienky.

11 years ago
Odpovedať  Naďa Lazarová

Zo srdca ďakujem za nádherný koment. Úžasné, aké majú ľudia skúsenosti a schopnosti a vedia ich použiť v správnom čase … Veľmi si vážim každú osobnosť, ktorá je ochotná podeliť sa o svoje vlastné skúsenosti. Vnímam tvoje slová a úplne sa s nimi stotožňujem. Ešte raz vďaka 🙂 Všetko dobré, nech sa ti darí!

11 years ago

Niekomu sa podniká lepšie vo dvojici, či s viacerými partnermi a niekomu single. Záleží aj od druhu a náročnosti podnikania, ale je to o povahe človeka.

11 years ago
Odpovedať  Michal

Veľmi pekne ďakujem za koment. To, čo je dobre pre jedného, nemusí byť dobré pre druhého. Tento článok sa venuje podnikaniu vo dvojici:-) Ja osobne podnikám zatiaľ sama, ale ďalší článok môže byť napr. o single podnikaní:-) Takže vďaka:-)

11 years ago

Miriam super, úplne s Tebou súhlasim a dokonca to tak citim a robím aj ja.

Krasny den

11 years ago

Ahoj Magdalénka. Ďakujem veľmi pekne za Tvoj koment. Som rada, keď majú ženy podobné skúsenosti. Vďaka, veľmi si to vážim. Krásny deň a víkend:-) Miriam

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x