Osobný príbeh ako skutočný dôvod nášho života

Neverím na náhody. Verím v to, že všetko, čo sa deje okolo nás, sa deje z určitého dôvodu. Málokedy ho pochopíme hneď. Väčšinou až vtedy, keď naň budeme pripravení. Stalo sa vám už v živote niečo nepríjemné a s odstupom času ste zistili, že práve táto skúsenosť vám veľmi pomohla? Mne sa to stáva dosť často. A práve tie najťažšie skúšky ma naučili najviac. Dokonca sa v našich životoch deje taká zaujímavá vec, že posolstvo sa bude k nám stále vracať a opakovať, až kým ho nepochopíme.

Určite ste sa aspoň raz zamysleli nad otázkou, prečo ste tu. Myslím si, že existencia každého jedného z nás má svoj dôvod. Máme svoje poslanie, ktoré máme naplniť a to poslanie budem nazývať naším osobným príbehom. Sme výnimočné osobnosti a každá má svoj príbeh. Predsa netúžime všetci byť lekármi, právnikmi, podnikateľmi, úradníkmi, sociálnymi pracovníkmi či opatrovateľmi. Chceme vytvárať hodnoty, chceme pozitívne ovplyvňovať životy iných, chceme pomáhať, chceme milovať, chceme sa cítiť milovaní, chceme byť šťastní, chceme žiť zmysluplným, naplneným životom a hlavne chceme žiť, a nie prežívať!
Svoju cestu si však musíme nájsť sami. Nezáleží na tom, koľko ľudí pred nami po nej prešlo. Niekedy kráčame proti prúdu, inokedy ideme s davom. Dôležité však je, kráčať po správnej ceste, po tej svojej. Cítite v sebe túžbu žiť tak, aby váš život mal zmysel? Túžite objaviť svoje miesto vo svete? Je to úplne jednoduché. Všetko, čo potrebujete vedieť, je okolo nás a hlavne v nás samých.

Veľmi sa mi páči táto myšlienka z knihy Alchymista od autora Paula Coelha:

„Aby si našiel svoj poklad, musíš si všímať znamenia. Boh zapísal do sveta cestu pre každého človeka. Stačí iba čítať to, čo je tam napísané pre teba.“

Všimli ste si, ako nám život neustále posiela znamenia? Niekedy sú úplné nenápadné a my ich vo svojej náhlivosti prehliadneme. Stačí len otvoriť oči a začať vnímať srdcom. Ak sa naučíme počúvať svoj vnútorný hlas, znamená to, že sme na dobrej ceste. Ten k nám prehovára stále, a závisí len od nás, či sa ho rozhodneme nasledovať. Poukazuje nám na našu jedinečnosť , na náš význam, našu podstatu. Niekedy sa prejaví vo forme svedomia a vraví nám, čo je správne a čo nie. Takisto nám našepkáva, kam ísť, čo urobiť, čo povedať.

Pri hľadaní môjho vnútorného hlasu mi pomohli tieto otázky:

  • Kam ma posunie to, čo práve robím?
  • V čom mi to pomôže a v čom ma obohatí?
  • Je to, čo robím tým, čo ma napĺňa?
  • Pri čom cítim, že môj život má zmysel?
  • Pri akých činnostiach sa mi rozžiaria oči a rozbúcha srdce?

Ja som sa rozhodla počúvať svoj vnútorný hlas počas štúdia na vysokej škole. Jej výber nebola práve najšťastnejšia voľba. Zameranie školy ma nebavilo, nenapĺňalo, nemala som k nemu žiaden bližší vzťah. Mala som na výber. A práve v tom spočíva naša sloboda. V schopnosti vybrať si. Pokračovať v tom, čo som začala, kvôli čomu som sa rok dopredu pripravovala na prijímacie pohovory, chodila na rôzne doučovania a kurzy do iného mesta? Získať titul a nesklamať tak svoje okolie, no najmä rodinu, ktorá mi umožnila študovať a absolvovať všetky kurzy a doučovania, ktoré stáli kopu času a peňazí? Alebo to vzdať a vydať sa na cestu, ktorá bude síce náročnejšia, no o to zaujímavejšia, krajšia, plná nečakaných zvratov, ale hlavne moja?

Začala som pracovať a podala si prihlášku na externú formu štúdia. Čo je hlavné, vybrala som si odbor, ktorý mi bol blízky. Moje štúdium stále trvá a neprestáva ma baviť. Potrebovala som sa vo svojom živote začať realizovať, vedieť, že niečím prispievam do diania okolo. Robiť to, pri čom sa mi rozžiaria oči a rozbúcha srdce a vedieť tak, že som na správnej ceste.

Myslím si, že všetko je v živote presne tak, ako má byť. Mala som byť študentkou denného štúdia, aby som pochopila, že to nie je nič pre mňa. Mala som začať študovať ekonómiu, aby mi to pomohlo zorientovať sa v tom, čo naozaj chcem a čo ma baví.

Mne trvalo určitú dobu, kým som sa našla a rozhodla sa nasledovať svoj vnútorný hlas. Som niekde na začiatku a viem, že mám pred sebou ešte pekný kus cesty, no dôležité je, že viem, kam smerujem a kam sa chcem dostať. Nepoznám krajší pocit ako ten, keď viete, že váš život má zmysel. Keď dokážete naplno prežívať každý jeden okamih. Keď ste z hĺbky duše presvedčená o správnosti svojho rozhodnutia, aj keď vám všetci naokolo vravia opak.

Život, ktorý žijete, je váš, tak si ho vytvorte podľa svojich predstáv!

Lucia Stašeková pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x