Po každej búrke vyjde slnko

Ako po každej búrke vyjde slnko, tak aj po každom utrpení sa zasa raz začneme cítiť dobre. Je garantované, že po každej noci nadíde nový deň. Po každom konci príde aj nový začiatok. Niekedy sa nám veci a situácie zdajú veľmi čierne. Niekedy sú veľmi smutné a ťažké. Ale jedno je isté, že tak ako čas plynie, tak aj my zabúdame a uzdravujeme sa.

Prečo sa nám potom tieto búrky v živote dejú? Aj tak sa raz rozplynú.  Prečo každý deň nemôže byť slnečný? Neviem ako vy, ale v mojom živote sa objavujú búrky, kedy sa potrebujem posunúť  ďalej, rastiem alebo sa potrebujem naučiť niečo nové, získať skúsenosť. Zvykla som sa vyhýbať svojim nepríjemným pocitom a búrkam. Nechcela som mať zamračený deň. Neuvedomovala som si význam tej búrky. Až do okamihu, keď ma moja vzácna kamarátka, Laura z Argentíny, naučila, že čokoľvek, čo sa v nás odohráva, pocity, emócie, sa dejú z určitého dôvodu a treba im venovať pozornosť. Nie dobré a ani prospešné pre nás ich obchádzať  alebo ignorovať.  Nezmiznú, ale vrátia sa ako bumerang naspäť a vo väčšej sile.

A naučila som sa, že každá naša osobná búrka vedie k pozitívnej zmene v živote. Pomáha nám ujasniť si myšlienky a to, čo chceme. Je to prostriedok, ako zasa trochu osobnostne narásť a dospieť.

Každá búrka má svoj osobitý význam, príčinu a dôsledok.

Ja som nedávno prešla jednou zo svojich najväčších búrok. Pred viac ako 2 týždňami som sa rozhodla ísť na výlet na ostrov Langkawi v Malajzii. Bol to skutočne universálny výlet, ako ja a Laura nazývame výlety, ktoré v nás niečo zmenia.  Všetko, čo sa dialo, odzrkadľovalo moje emócie. Poznáte ten pocit, keď sa niekam vyberiete na dovolenku, odídete do iného prostredia, zrazu sa veľa veci vo vás pohne, začínate rozmýšľať nad vecami, ktoré ste dovtedy ignorovali alebo si ich ani neuvedomovali? To sa mi presne stalo. Zmenila som  prostredie, odišla z rutiny a veci sa začali hýbať.

Ja a moja kamarátka Laura sme leteli lietadlom na ostrov Langkawi. Obidve sme boli trošku určitým spôsobom napäté. Bolo to výsledkom nášho životného štýlu, ale aj udalostí a rozhodnutí, ktoré sme sa pasovali.  S oduševnením sme diskutovali a argumentovali o rôznych témach. Lietadlo sa dostalo do veľkej búrky. Zrazu začali obrovské turbulencie. Celé lietadlo sa kývalo, triaslo to s nami, viackrát spadlo niekoľko metrov. Prestali sme sa rozprávať, aj dýchať, zabudli sme na akékoľvek argumenty. Držali sme sa za ruky, modlilil sa, želali si nech to čim skôr prejde.  Ja som myslela len na to, ako je lietadlo na zemi a bezpečne vystupujem.

Asi po pol hodine to prestalo. Laura sa rozplakala. A ja som mala pocit, že to nebola len turbulencia v lietadle, ale aj v nás. A mala som pravdu, tým momentom strachu, neistoty sa niečo vo mne spustilo. Hneďpo prístatí ma chytila dosť ťažká chrípka a horúčky. Možno to znie trochu zvláštne, ale moje telo tak ako  aj počasie, odzrkadľovalo čo sa dialo v mojej mysli a srdci. Môj nepokoj, neistota a nesústredenosť. Vždy som hovorila, že  keď treba telo si nájde svoju cestu, ako vás spomaliť. Ako vám dať viac času na rozmýšľanie a spracovanie nejasných emócií. Mala som v sebe veľa nevyriešených otázok, veľa silných emócií, málo vnútorného pokoja a sústredenosti na moje ciele. Zrazu to na mňa všetko dopadlo. Všetky skryté a potláčané emócie vyšli na povrch. Cítila som sa zle a slabá, bez nálady a radosti. A bolo to mojim strachom z toho, čo sa bude diať v mojom živote, kam smerujem, či dobre smerujem, čo sa bude diať s mojim vzťhaom. Cítila som obrovskú neistotu.

Chcela som to zmeniť, cítiť sa znovu plná energie a byť sama sebou.

Verím, že nie je nič dôležitejšie, ako sa cítiť dobre a šťastne. Ten pocit vnútornej slobody, nadšenia, šťastia je neprekonateľný a poháňa nás vpred. Považujem za nevyhnutné urobiť všetko, čo sa dá, aby sme aj takéto situácie vedeli zvládnuť a nasmerovať všetko znovu v lepšie. Počas posledných dní mojej osobnej búrky som konala na základe toho, čo som sa naučila. A to nasmerovať svoje myšlienky na svoj cieľ. Sústrediť sa na to čo chcem, namiesto toho, čo nechcem. Prestať sa báť, ale očakávať, že sa stane iba to najlepšie. Začať mať viac kontrolu nad svojim životom, ako sa len nechať unášať udalosťami. Zamerala som sa na všetko pozitívne, čo som nachádzala vo svojom živote alebo dni. Ale aj som dovolila svojim pocitom plynúť a pochopiť ich.

Na základe mojej skúsenosti som identifikovala 4 kroky, ako svoju osobnú búrku prekonať a pritom sa o sebe veľa naučiť.

1. Všetko sa deje z určitého dôvodu

Moja osobná búrka sa diala z dôvodov nesústredenosti na moje ciele. Začala som iba prežívať, cítila som nepokoj a veľkú neistotu v mojom vzťahu. Dialo sa to, lebo som podvedome vedela, že si potrebujem zodpovedať otázky, ktoré ma vnútorne dlhšie trápili. Potrebovala som sa cítiť vnútorne slobodná, rozhodnutá pre to, čo chcem a naplno sa sústrediť na svoj cieľ. Potrebovala som si vyjasniť svoje očakávania od svojho partnera a seba samej. Stále som to odďaľovala, až prišla turbulencia, ktorá ma stopla a poukázala na moje emócie, ktorým sa už nemôžem vyhýbať.

Aj keď možno hneď nevieme identifikovať, prečo sa v našom živote búrka objavila, prečo sme sa ocitli v určitej situácii, ktorá nám je nepríjemná alebo sa v nej necítime dobre. Je za tým určite silný dôvod.

2. Pochopiť príčinu

Je dôležité pochopiť, prečo sa cítime nepríjemne, zle, smutno alebo deprimovane. Čo je príčinou? Musíme to identifikovať najviac, ako sa len dá. Niekedy sa stáva, že samy seba klameme, nechceme si priznať pravdu, lebo bolí a ešte viac nás môže oslabiť.

Ale pravda je taká, že pokiaľ nebudeme samy k sebe úprimné, nepohneme sa ďalej. Niekedy sme samy na seba veľmi prísne, sme na seba tvrdé. Nedovolíme si zlyhať, naštrbiť náš “perfekcionizmus”. Mám pre vás novinku, žiadna z nás nie je perfektná. A je to úplne OK. Robíme a  konáme tak, ako  najlepšie vieme. Neustále sa učíme, nie sme dokonalé. Tak by sme na seba nemali byť také tvrdé, nepomáha nám to a veľakrát nás to odďaľuje od toho, čo si želáme. Aj my sa môžeme cítiť slabé alebo zle, je to dovolené, tak si to odpustite.

3. Sústrediť sa na pozitívne stránky

Ako si vylepšiť náladu a posunúť sa smerom k pozitívnym veciam a riešeniu? Každé ráno predtým, ako som sa postavila z postele, som si povedala: “Dnes budem hľadať iba situácie a veci, ktoré budú pozitívne a ma potešia”. Bola som vďačná a doslova som každý deň vyhľadávala čokoľvek, čo bolo pozitívne alebo dobré. Tešil ma slnečný deň, príjemný rozhovor, smiech. Radovala som z toho, že mojej mame sa páčil darček k narodeninám. Bola som vďačná za to, že mám skvelých priateľov a som na dovolenke s Laurou. Že môžem byť na pláži, plávať v mori a opáliť sa. Hľadala som doslova čokoľvek. Akúkoľvek pochmúrnu myšlienku som nahradila pozitívnou.

Po dvoch dňoch som sa začala zdravotne cítiť lepšie, prestala som mať horúčky, cítila som sa silnejšia. Na tretí deň som bola fyzicky úplne zdravá a plná energie. Stále som pokračovala v hľadaní pozitívneho a dobrého. A postupne som nachádzala svoj vnútorný kľud a aj odpovede na moje otázky prichádzali samy od seba.

4. Zamerať sa na želaný výsledok a cieľ

Keď som sa cítila úplne uvoľnená, zasa sama sebou, spokojná a vyrovnaná, zodpovedala som si všetky svoje otázky. Začala som sa znovu sústrediť na svoje ciele a predstavovala som si iba pozitívny výsledok situácie, o ktorej som vedela, že nadíde. Doslova som sa preto rozhodla a mala som úžasný pocit, lebo všetko bolo zrazu veľmi jasné a jednoduché. Nasmerovala som svoju pozornosť na to, čo chcem. A zrazu všetko do seba zapadalo. Bol to skvelý pocit, plný slobody a radosti. A moja búrka bola zažehnaná a ja som z nej vyšla ešte silnejšia ako kedykoľvek predtým vďaka tomu, že som sa sústredila na pozitívny, želaný výsledok a nenechala som sa pohltiť všetkými tými mrakmi.

Niekedy sa vyskytnú turbulencie, búrky v našom živote alebo situácie, ktoré si nevieme vysvetliť. Nie vždy sú príjemné, väčšinou sú ťažké. Ale dejú sa preto, aby nás na chvíľu pozastavili, donútili nás rozmýšľať o tom, kto sme a kam ideme. Prehodnotiť naše aktivity, hodnoty a dostať nás naspäť na správnu cestu. Búrky sú tu, aby nás niečo naučili, aby nás posunuli ďalej. Búrky majú svoj význam a my by sme ich nemali ignorovať, ale venovať im náležitú pozornosť.

Venovať pozornosť tomu, ako sa cítime. Vedieť prečo sa tak cítime a potom zamerať svoju pozornosť na to, čo si skutočne želáme a chceme.

Skúste to najbližšie, keď sa budete pasovať s niečím ťažším. Zo začiatku to niekedy vyžaduje viac energie a sústredenia, ale časom, keď sa to naučíte, budete akékoľvek nepríjemné alebo zložité situácie zvládať oveľa jednoduchšie a rýchlo.

A budem rada ,ak sa o ne so mnou podelíte.

Katarína Zacharová pre RealWoman

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
tinchensk
13 years ago

Vďaka za ďalší článok. Aj ja som nedávno prechádzala búrkou a súhlasím čo si napísala. Tie kroky istotne pomáhajú. Ja som našla odpovede na niektoré otázky hlboko v srdci a v prírode. Prechádzka lesom a roklinami, uvedomenie si samej seba mi dodalo viac sily. Teším sa na ďalší príspevok!

Martina
13 years ago

Super článok Katka, ako keby si mi myšlinky čítala 🙂 Je parádne vedieť, že niekto tak ďaleko myslí a cití tak rovnako 😀

When “bad” things happen to “good” people, it’s often because they want to become even better teachers, guides, and helpers to those precious souls who will one day need them to be their rock.

Suzie
13 years ago

Dalsi skvely clanok, Kate..klobuk dole. Rada som si ho precitala..

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x