Robte to, čo milujete a milujte to, čo robíte. Juraj Beňák.

Vďaka nemu prišiel na Slovensko Dr. John Demartini – učiteľ z filmu Tajomstvo (The Secret). Keď ho Juraj Beňák minulý rok osobne zažil na prednáške v Austrálii, rozhodol sa, že ho pozve Slovensko. Považuje ho totiž za inšpirátora s mocnou víziou a odkazom pre všetkých, ktorí chcú nájsť zmysel svojho života a dosiahnuť ho.

Juraj sa k osobnostnému rozvoju dostal pred siedmimi rokmi vďaka cchi-kungu. Keď potom neskôr prekonával zdravotné problémy, zameral sa na štúdium alternatívnej medicíny a psychosomatiky, ktoré sú jeho hoby. Aj vďaka nim sa presvedčil, že každý človek má obrovské schopnosti a kapacity, ktoré sú zanedbávané a zostávajú nevyužité. Toto spoznanie ho nasmerovalo k uvedomeniu, že chce ľuďom pomáhať hľadať vlastného skrytého génia, aby sa mohli realizovať. Rád by im to sprostredkoval kombináciou technológie a znalosti zo sféry osobnostného rozvoja, ale aj „sieťovaním“ ľudí, ktorí majú chuť a vôľu premeniť svoje túžby na skutočnosť.

Žiješ v Austrálii, v Brisbane v štáte Queensland. Čo ťa viedlo k tomu, že si sa tam zabýval?

Do Austrálie som prišiel v roku 2007 ako študent na necelých 8 mesiacov, s cieľom naučiť sa anglicky, dostatočne dobre na to, aby som bol schopný čítať v angličtine a pozrieť si film bez titulkov. Po mojom štúdiu mi však ponúkli trvalý pracovný pomer, a keďže som nemal doma žiadne záväzky, ponuku som prijal.

Máš svoje klasické zamestnanie, ktoré ťa živí. Ako dokážeš skĺbiť svoje aktivity, týkajúce sa osobného rozvoja s prácou?

Práca ma baví, ale keďže rád hľadám odpovede na zložité otázky, týkajúce sa nielen mňa, ale aj ďalších vecí, osobnostný rozvoj má veľký podiel na mojich denných aktivitách. V práci cez obedňajšiu prestávku buď čítam, alebo pozerám video- kurzy a po práci a vo voľnom čase sa tomu venujem prakticky naplno.

Spomínaš si na moment, keď si si uvedomil, kým sa chceš stať alebo čomu sa túžiš venovať?

Bolo to zrejme na jednom z prvých seminárov s Chrisom Howardom, na ktorých som sa zúčastnil. Mal som tam taký krátky záblesk, alebo ako to nazvať, svojej budúcnosti a svojho sna. Ten sa mi však zdal neuskutočniteľný a až Dr. Demartini mi pomohol so stratégiami. Ako jeden z mála mi veril, že to dokážem.

Čo bolo pre teba najväčšou motiváciou na ceste za svojimi cieľmi?

Túžba naplniť ich a pomôcť ďalším robiť presne to isté.

Čo pre teba znamenalo stretnúť osobnosti ako Dr. John Demartini, John Assaraf, Deepak Chopra, Richard Branson, Tim Ferris, Chris Howard a mnohých ďalších?

Sú to úžasné osobnosti, ktoré človeka nesmierne inšpirujú a dokážu mu ponúknuť také techniky, stratégie a nástroje, aby urobil to, po čom túži. Najväčšmi ma však oslovila ich úprimnosť a to, čo robia pre druhých. Tomu sa hovorí slúžiť ľuďom.

Ktoré momenty zo svojho života považuješ za kľúčové – či už dobré, alebo zlé?

Takých momentov je viacero, ale na jeden spomínam obzvlášť rád. Bolo to pred niekoľkými rokmi, keď som začal pracovať v Čechách potom, ako ma po dvoch rokoch vyhodili z vysokej školy. Rozišla sa so mnou priateľka, nemal som kde prespať, ani za čo sa najesť. Zostali mi iba peniaze na autobus, ale žiadny na Slovensko práve nešiel. Keďže som sa cez obed nešiel najesť a milujem čítanie, zašiel som do kníhkupectva. Narazil som tam na malú knižočku od Anthonyho De Mella zvanú Bdelosť. Za hodinu som ju prečítal skoro celú a absolútne zmenila môj pohľad na veci, ktoré sa mi diali. Zrazu ako keby všetky problémy zo mňa opadli. Je to stále jedna z mojich najobľúbenejších kníh a rozhodne ju odporúčam každému na prečítanie.

Z ktorých životných lekcií si si odniesol najviac ponaučenia?

Ako to už býva, z tých „zlých“. Pretože, ak by sa nám nikdy nič negatívne nestalo, nikam by sme sa neposunuli a nerástli by sme. Som veľmi vďačný za moje skúsenosti so zdravotným stavom spred niekoľkých rokov, aj za skúsenosť s kresťanstvom.

Čo považuješ za zdroj najbohatšej inšpirácie?

Ľudí, ktorí robia to, čo ich baví a vedia o tom bez prestania hovoriť. Určite takých poznáte :). Nech už je to dieťa, ktoré baví najnovšia počítačová hra, alebo podnikateľ, ktorý pracuje na svojom biznise, aby vyriešil problémy ľudí alebo im ponúkol tovar, resp. služby, ktoré chcú. Jednoducho ľudia, ktorí nasledujú svoje sny.

Čo by mali podľa teba ľudia robiť, aby mohli naplno využívať svoj skrytý potenciál?

Veriť v samých seba a nenechať si nahovoriť, že niečo sa nedá, prípadne, že nemôžu. Dá sa a môžete.

Ako vyzerá tvoj deň, keď si povieš, že si si ho naplno užil?

Keď robím to, čo ma baví. Nech už je to čítanie v knižnici, výlet na pláž, prípadne čas strávený s priateľkou alebo v dobrej spoločnosti.

Aké pocity zvykneš najčastejšie zdieľať s ľuďmi, ktorí sa na teba obrátia s prosbou o radu?

Ak prídu za mnou s tým, že sa niečo nedá alebo to nevedia, tak viem byť veľmi zlý a tvrdý. Slová ako ‘neviem, nedá sa a pod.’ zastavujú naše myslenie a ľudia prestávajú hľadať riešenia. Chcem ich priviesť k tomu, aby si verili a dôverovali v to, že riešenie existuje. Vždy.

Aké výzvy pred tebou stoja?

Momentálne je to organizácia podujatí na Slovensku s Dr. Demartinim a ich zabezpečenie, rovnako ako aj skĺbenie môjho života v Austrálii s novými vízami, o ktoré si žiadam.

Máš inšpiratívne krédo, ktorým sa riadiš …

Na všetkom negatívnom je niečo pozitívne a na všetkom pozitívnom je niečo negatívne.

Janette Šimková pre RealWoman

REGISTRUJTE sa na celodenný zážitkový workshop pre ženy, ktoré túžia prebudiť svoju jedinečnosť a chcú byť samy sebou. Workshop bude viesť life koučka a trénerka Janette Šimková, ktorá vám pomôže nájsť odpovede a povedie vás na ceste v objavovaní samej seba a svojej jedinečnosti.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x