Rodičia, môžete zmeniť svet!

V živote sa stretávam aj s chvíľami, ktoré nie sú práve pozitívne a úžasné. Keď ich však zakúsim na vlastnej koži, nútia ma k zamysleniu, k hlbšej úvahe o tom, prečo je to tak. Pracujem s deťmi, pri ktorých si vážim to, že ma vôbec pozdravia. Niekedy robia zraňujúce veci, no ako hovorí naša doktorka z vysokej školy: „Zraňujúce veci robia zranení ľudia“. A preto moje myšlienky vedú k rodine a jej vplyvu na dieťa, ktoré v nej vyrastá. Vieme, že nie každý má šťastie na dobrú rodinu.

Ako hovorí jedna z definícií – rodina je základná bunka spoločnosti. Ako prvé by som zdôraznila slovo základná, pretože rodina dáva človeku pevný základ pod nohami, platformu pre jeho budúci rozvoj. A tak ako naša ľudská bunka je nositeľkou našej DNA a na jej základe sa tvoria naše orgány a celé telo, tak aj rodina je naša bunka, ktorá nás vybaví prvým videním sveta a prístupu k životu.

Prečo je rodina dôležitá?

Stretla som sa názormi, že rodina je už niečo veľmi zastarané a onedlho nebude potrebná. Veď máme predsa inštitúcie, ktoré sa o to postarajú. Hm, nemyslím si. Videla som dokumenty, ktoré ukazovali život v náhradnej rodinnej starostlivosti, kde na tucet detí bola jedna opatrovateľka. Bolo to smutné, ako si každé dieťa chcelo „odtrhnúť“ čo najviac z jej času a pozornosti. Opatrovateľka sa mohla snažiť, ako vedela, no nedokázala objímať všetky deti naraz. Večer odišla z práce a prišla nová teta…

V rodine si dieťa vytvára svoj prvý citový vzťah. Svoje prvé citové pripútanie si dieťa tvorí k svojmu najbližšiemu opatrovníkovi, ktorým býva v našej spoločnosti najčastejšie mama. Potrebuje cítiť istotu, keď je v nepríjemnej situácii, mama príde a postará sa o to. Dá mu najesť, odstráni bolesť, zoberie ho na ruky, ochráni ho a dieťa sa môže pritúliť. Kvalita tohto prvého vzťahu ovplyvňuje všetky naše ďalšie vzťahy! Matka nám ukáže, čo znamená láska.

Rodina nás učí reagovať na vonkajší svet

Dieťa sa učí z okolitého sveta rôznymi spôsobmi. Jeden z nich je, že pozoruje a následne opakuje. Niekedy si ani nevieme predstaviť, ako dieťa dokáže „nasávať“ z prostredia. Dokáže vnímať veľmi veľa podnetov naraz. Možno si myslíme, že nepočuje, čo hovoríme, keď sa rozprávame v kuchyni, veď sa predsa hrá. Nie je to tak. Každý deň môže odpozorovať a neustálym opakovaním si ešte viac vštepiť do pamäti vzorce správania, ktoré bude ďalej využívať.

Skúste sa zamyslieť nad svojimi vzorcami správania.

Spozorovali ste, že:

  • používate tie isté slovné spojenia ako vaši rodičia?
  • prejavujete lásku tak, ako sa to robilo vo vašej rodine?
  • oceňujete hodnoty, ktoré boli dôležité aj pre vašich rodičov a naopak prehliadate tie, o ktoré sa vo vašej rodine nejavil záujem?
  • riešite konflikty tak ako vaši rodičia – útekom, útokom?
  • držíte sa pri zemi a bojíte sa ísť za svojimi snami, pretože vo vašej rodine sa neriskovalo?

Vy rodičia ste si všimli, že:

  • vychovávate svoje deti tak isto, ako ste boli vychovávaní vy?
  • vaše dieťa opakuje po vás slová, ktoré si už ani nepamätáte?
  • dcérka sa hrá na mamičku a varí a synček číta noviny ako tatko?

Keď sa zamyslíte nad vzorcami správania, ktoré ste si osvojili vo svojej rodine môžete sa o sebe veľa dozvedieť.

Rodičia, máte v rukách neuveriteľnú moc. Ovplyvňujete svoje deti jedinečným spôsobom, akým to nemôže urobiť nikto iný. Robíte to tým, akí ste. Aký máte prístup k životu. Svojimi hodnotami. Máte dosah aj na ďalšie generácie, pretože deti, ktoré vychováte budú neskôr vychovávať ďalšie deti. Vytvárate nový svet!

Ďakujem

Chcem sa poďakovať všetkých matkám a otcom, ktorí sú veľkí bojovníci a snažia sa vychovať svoje deti najlepšie, ako vedia. Ďakujem vám, ak svojim deťom vštepujete duchovné hodnoty, podporujete svoje dieťa, správate sa k nemu ako k vzácnej ľudskej bytosti a nepodceňujete ho. Ľúbite ho, aj keď neposlúcha alebo niečo rozbije, bez podmienok..

Čo si myslíte, aký význam má pre nás rodina? Ako hlboko nás dokáže ovplyvniť?

Poznáte ľudí, ktorí sa úplne odlišujú od svojej rodiny? Viete, čo ich k tomu vedie?

Zaujíma vás téma výchovy detí?

O ktorých oblastiach výchovy by ste sa rady dozvedeli viac v ďalších článkoch?

Petra Kaločayová pre RealWoman

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najobľúbenejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
dominik
9 years ago

..je to všetko pravda, žijeme presne ten istý spôsob života ako sme pozorovali cele detstvo a jediný rozdiel robia nástrahy moderného sveta..

kiki
9 years ago

trefne suhlasim … nema kazdy nervy na deti. nie je to jednoduche, ale nase deti su to najcennejsie co mame…deti netreba vychovavat treba im ukazat pozitivny vzor, oni zopakuju vsetko aj dobre aj zle… prajem vela spokojnych dni so vasimi detmi…

Petra Kaločayová
9 years ago
Odpovedať  kiki

Kiki, ďakujem, že si napísal 🙂
prajem Ti veľa krásnych chvíľ 😉

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x