Rodičia sú vplyvní sprievodcovia naším životom

Niekedy si myslíme, že máme tie isté životné osudy ako naši rodičia. Inokedy sa zasa vzpierame proti zabehnutým pravidlám alebo pravdám a snažíme sa nájsť si svoju cestu.

Veľa z nás má to šťastie a má rodičov, ktorí sú viac radcovia ako diktátori, rodičov, ktorých život je zocelený a vedia deťom poskytnúť to správne prostredie pre vývoj. Ale aj veľa z nás má rodičov, ktorí robia, to najlepšie čo vedia, ale aj tak nedokážu poskytnúť deťom to bezpečie, prostredie pre rozvoj, príležitosti a byť im správnym sprievodcom.

Rodičovstvo podľa mňa nie je biele alebo čierne. Každý rodič je hlavne človek a robí to najlepšie, čo vie, čo sa naučil a čo mu jeho rodičia odovzdali, keď bol malý. Rodičia majú svoj osobný životný príbeh, svoj vlastný život, ktorý žijú. Pre deti je prirodzené modelovať rodičov, preberať od nich spôsob správania sa alebo prístupu k životu, vytvárať si svoje osobné pravdy o sebe a živote na základe životných skúseností rodičov. A rodičia na druhej strane veľakrát skĺznu do úlohy poučovateľov a kazateľov, namiesto toho, aby akceptovali dieťa ako samostatnú bytosť s osobným a novým príbehom. Životná skúsenosť nie je univerzálna pre každého, ale jedinečná v závislosti na osobe. A nie je to vždy ľahké pre rodičov iba sprevádzať a smerovať dieťa, lebo rodičia ho častokrát chcú pred všetkým možným aj nemožným ochrániť.

Ja verím, že rodičia sú sprievodcami a učiteľmi pre deti. Úloha rodičov nie je obetovať svoj celý život deťom, ale sú tu pre deti, aby im dovolili a umožnili rásť, rozvíjať sa, skúšať, vštepili im ľudskosť, úprimnosť, lásku a iné hodnoty. Aby deti správne smerovali, pýtali sa ich, viedli ich k samostatnosti, láskavosti, pochopeniu, tolerancii a viere, že dokážu čokoľvek, čo v živote budú chcieť. A to nie je vôbec jednoduché. Nie je jednoduché neprezentovať svoju vlastnú skúsenosť a názory ako univerzálny zákon.

Rodič má obrovský vplyv a to môže byť aj pozitívny alebo negatívny. Ja verím v to, že dieťa, keď sa narodí, je ako nepopísaná kniha, predstavuje čistú lásku, dobro a má v sebe neobmedzený potenciál. Ako rastie, začína spoznávať tento svet, svoje prostredie a rodinu. Najbližší ľudia sú mu práve rodičia, ktorí sú s ním neustále, ktorí mu dávajú svoju lásku, starostlivosť, podporu. Malé bábätká nie sú schopné prežiť bez dotyku a lásky. Dieťa svojich rodičov sleduje a modeluje. Oni sú pre neho zrkadlom tohto sveta aspoň v tom útlom veku. Počúva ich, sleduje ich príbehy a na základe toho si robí svoj názor na svoj vlastný svet, svoje možnosti a osobné pravdy.

Veľakrát si ani neuvedomujeme, ako modelujeme život a skúsenosti našich rodičov a myslíme si, že sú naše vlastné. Aj naši rodičia píšu však priveľa do knihy nášho osobného príbehu. S dobrým úmyslom chcú zaplniť nejaké tie stránky. Odovzdávajú nám svoje skúsenosti a poznania ako univerzálne, ktoré platia pre každého. Niekedy sú pre nás prospešné, a niekedy zasa limitujúce. A my ich budˇ prijmeme a akceptujeme ich v našom živote alebo voči nim rebelujeme, keď sa s nimi nedokážeme stotožniť, lebo cítime, že náš životný príbeh má iné pravidlá. Hľadáme si svoju cestu, tvoríme si vlastné názory, zbierame skúsenosti a spoznávame, kým vlastne sme.

Ako deti rodičov by sme mali byť vďačné za to, čo nám naši rodičia dali, za ich lásku, podporu, čo pre nás vytvorili a čo sme práve vďaka ich podpore, dôvere, usilovnosti dokázali. A všetko ostatné, na čo sme sa hnevali, alebo sa hneváme, alebo s čím nesúhlasíme, treba odpustiť. Naši rodičia majú svoj vlastný príbeh, prežívajú vlastné skúsenosti. A keď si to uvedomíme, pochopíme, že náš život sa od ich životného príbehu neodvíja. Náš život sa odvíja od toho, čomu my dáme dôležitosť a pozornosť. Jediné, čo je treba dať svojim rodičom, je láska, vďaka, potreba chápať ich životný príbeh, modelovať postoje a správanie, ktoré nás pozitívne stimulujú, podporujú a sme s nimi stotožnení. A vynechať tie, ktoré nás v živote nepodporujú, ale skôr limitujú, lebo to sú väčšinou osobné pravdy a životné skúsenosti našich rodičov.

Rodičia sú našimi sprievodcami životom a s týmto vplyvom prichádza obrovská zodpovednosť. Práve preto je dôležité, aby bolo deťom dopriate vytvoriť si vlastné osobné vnútorné pravidlá a pravdy, ktoré budú podporujúce pre ich život a budu ich poháňať dopredu. Tak ako rodič, aj dieťa má svoj vlastný životný príbeh.

Toto je venované všetkým rodičom, ktorí plnia v našich životoch neskutočne dôležitú a kľúčovú úlohu. A ľubime ich presne takých, akí sú, so všetkými pre a proti, lebo vieme, že tak ako my, aj oni sú iba ľudia a nie sú perfektní, ale sú tí najdôležitejší ľudia v našom živote.

Katarína Zacharová pre RealWoman

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x