Schudnúť za 3 roky 80 kg si vyžaduje viac ako diétu, a to spoznať sa a mať sa úprimne rád. V. Vranková.

Podľa Vierky Vrankovej jedna z prvých najdôležitejších otázok, ktoré si potrebujeme zodpovedať je: „Prečo som začala tak veľa jesť, čo ma k tomu priviedlo, aký smútok alebo problém som vlastne zajedala?” Viera Vranková pred 3,5 rokom vážila 140 kg, dnes má o 80 kg menej, ktoré schudla za tri roky, a to bez diétovania. Jej osobná skúsenosť jej pomohla nájsť odpovede a proces, ktorý jej nielen dlhodobo zmenil telo, ale vyliečil aj bolesť na duši. Dnes sa chce o to podeliť s inými ženami a sprevádzať ich na tejto ceste za zdravým a pekným telom.

Nadváha či nadbytočné kilá, s ktorými nie sme spokojné, nie sú len estetická limitácia či zdraviu škodlivá záležitosť. Veľmi dobre vieme, že najhoršie na tom je, ako nás to ničí zvnútra. Hanbíme sa za svoje telo, kupujeme si veľké čierne šaty, aby zakryli kilá navyše. Nevieme si kúpiť pekné oblečenie, pretože o našu konfekčnú veľkosť návrhári nemajú záujem alebo to na nás dobre nevyzerá. Menej chodíme do spoločnosti, schovávame sa, lebo sa bojíme ľudskej zlomyseľnosti či toho, že sa im nebudeme páčiť. Prípadne sa staneme agresívnejšími, lebo pocit potreby obrany sa zintenzívňuje. Najhoršie je to, že sa prestávame páčiť samy sebe. Hneváme sa na seba alebo sa ľutujeme. Naše sebavedomie sa vytráca, naša sebahodnota klesá a cítime sa menejcenné, neľúbené a nepekné. Až sa, v tom najhoršom prípade, prestaneme mať rady a vnútorne to vzdáme.

A tak chceme tomuto všetkému zabrániť. A začneme diétovať, pozerať na kalórie každej potraviny, ktorú si kúpime, prestaneme jesť, začneme cvičiť, každý deň sa vážime, sledujeme svoje miery. Ak sú dobré dni, tešíme sa nášmu progresu, ak sú zlé dni, možno ich vyriešime práve „dobrým a veľkým” jedlom, sadneme si pred telku alebo si poplačeme, aby sme sa zbavili tej ťažoby, bolesti či beznádeje. Niekedy sa nám podarí schudnúť, inokedy nám to zasa nevydrží. Dobré mesiace striedajú zlé. A začarovaný kruh sa opakuje.

Vierka tvrdí, že príčina nášho priberania nie je ani tak v strave, ako v našej duši. Keď naša duša trpí, prejedanie sa je len vedľajší účinok. „Roky som bojovala s nadváhou. Od základnej školy sa moje kilá nabaľovali, až som prišla do bodu, keď som mala 140 kg. Brala som to, ako to prišlo a neriešila som to. Boli obdobia, keď som držala diéty a priebehom 2-3 týždňov som vedela schudnúť aj 15 kg. Len čo som sa však po diéte vrátila k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu, pribrala som naspäť 20 kg. Všetko sa však dialo v mojom podvedomí, emocionálne zranenia sa ukladali v mojom vnútri, jedlo bol môj únik od reality.”

Podľa Vierky diéty nefungujú: „Diéta je obmedzovanie a zasa len ďalší trest pre naše telo. Urobme si malý test. Máte napríklad rady čokoládu? Skúste si ju zakázať. Čo si myslíte, ako zareaguje náš mozog? Presne naopak. Pocítite obrovskú chuť dať si čokoládu.” Presne takto to vraj funguje s každou potravinou, ktorú si zakážeme. Vierka je presvedčená, že žiadna diéta nemôže fungovať, lebo je jednostranná, veľmi obmedzujúca a často zameraná na určitý druh potravín. Pri diéte sa telo dostáva do potravinového šoku. Po ukončení diétneho stravovania sú vystresované bunky nášho tela ešte viac hladné a pažravejšie. A potom prichádza známy jojo efekt a my sme na tom ešte psychicky horšie, lebo nadobudneme pocit, že sme zasa zlyhali: “Veľakrát sme počuli vetu, že chudnutie začína v hlave. Ja s tým úplne súhlasím. Vysvetlil nám však niekto, čo to vlastne znamená?”

Je to presne ako s tabletkami. Bolí vás hlava? Dáte si tabletku. Bolí vás brucho? Dáte si tabletku. Tabletka nelieči príčinu toho, prečo vás bolí hlava alebo brucho, ale iba utlmuje vašu bolesť a rieši následok. A tak sa vám tieto bolesti môžu neustále vracať naspäť, lebo ich príčina nebola pochopená a vyliečená. Takto sme naučení uzdravovať sa, lebo viac ako nám to skôr vyhovuje farmaceutickému priemyslu, ale to je téma na úplne iný článok :). Diéty, tabletky na chudnutie, cvičenia sú riešenia následkov, prípadne môžu byť aj veľmi dobrou prevenciou, ale nedokážu vyliečiť prapôvodnú príčinu toho, prečo ste začali vôbec priberať. Áno, veľa ste jedli, nesprávne ste sa stravovali. Je možné, že vám stačí iba silná dávka sebadisciplíny, zmena stravovania a váha sa vám upraví. A možno nie.

Zmena príde, keď sme pripravení

Vierka tvrdí, že ak ste pripravená na zmenu a chcete ju, začnú do vášho života prichádzať ľudia, zažijete situácie, ktoré vás privedú do bodu, že musí nastať potrebná zmena. Vierke sa to udialo prostredníctvom jej kolegýň. Jedna kolegyňa ju upozornila na to, ako zle sa stravuje. Druhá odniesla jej fotku svojej známej veštici a tá bez toho, aby vedela, kto je, povedala: „Kto je táto žena na fotke, ona trpí a veľmi ju bolí duša.” Vierka sa tomu bránila: „Ja som človek veľmi pragmatický, nikdy som neverila niečomu, ako je veštenie. Odmietla som to a povedala, že je to hlúposť a nie je to pravda. Nasadila mi však červíka do hlavy. Začala som nad tým rozmýšľať a postupne načúvať svojmu telu, vnímať to, čo sa vo mne a okolo mňa deje. Chcela som zistiť, či na tom duševnom utrpení môže byť niečo pravdivé. Na základe pozorovania vlastného bytia som zistila, že potláčať vlastné túžby znamená, zabíjať sám seba. Ak je duša šťastná a nasýtená, nehľadá náhradu a to ani v jedle.” A práve preto ako Vierka tvrdí, riešenie na našu nadváhu je skryté v odpovediach na otázky – Ktorá vaša skutočná potreba či túžba je potlačená alebo neuspokojená? Po čom vlastne túžite, čo by zasýtilo váš hlad?

„Vždy som mala plnšie tvary, ale moja postava bola súmerná. Začala som priberať, keď som skončila základnú školu. Počas môjho procesu chudnutia som si uvedomila, že ako malá som si zvykla kupovať pozornosť iných, lebo som mala strach, že ma nebudú mať radi. Počas strednej školy začal mať otec závažné zdravotné problémy, čo mi „prispelo“ k priberaniu, lebo som si zvykla na svoje ramená naložiť zodpovednosť za iných ľudí. Najviac som pribrala, keď som sa vydala. Môj manžel bol pre mňa geniálne zrkadlo a ja mu za to ďakujem. Veľmi som sa chcela vydať, lebo som sa bála, že zostanem sama. Nikdy som nebola štíhla ako prútik, mala som nejakú tú nadváhu. Teraz mám o 5-6 kilo menej ako vtedy, keď som sa vydávala. Teraz viem, že to všetko bolo vytvorené mojou mysľou, lebo som vyzerala v podstate primerane.”

Aká bola príčina mojich 140kg

Vierka verí, že dva najsilnejšie pocity, dve najsilnejšie emócie, ktoré nás sprevádzajú životom od narodenia až po smrť, sú strach a túžba. Tieto dve emócie sprevádzajú všetky naše sínusoidy nášho bytia, naše pády a vzostupy, keď sa život zdá ako na húsenkovej dráhe. A priamo tak vplývajú aj na našu váhu.

Viera spomína: „Začalo sa to tým, že som si uvedomila, aký bol môj vzťah s mne najbližším a najúžasnejším človekom v mojom živote, s mojou matkou. Obetavo sa o mňa starala, so strachom prirodzeným každej matke so mnou prežívala všetko, čo sa mi v živote udialo. Som presvedčená, že ma skutočne ľúbila, ale jej strach o mňa, ako svoje dieťa, bol asi väčší ako jej schopnosť, dať mi najavo, že ma naozaj ľúbi. A to vo mne, ako v malom dievčati, prebudilo strach. Myslela som si, že nie som dosť dobrá na to, aby som bola milovaná mojou mamou. A tak som robila všetko pre to, aby som si tú pozornosť a prejav lásky získala a to hoci aj jedlom.” A dodáva: “Svojich rodičov netreba súdiť, oni aj tak robia v danom momente to najlepšie, čo vedia. Moja matka mi nastavovala zrkadlo. To, čo nás rozčuľuje na iných, je niečo, čo potrebujeme zmeniť sami na sebe.”

Druhý človek, ktorý u Vierky tieto pocity posilnil, bol práve jej manžel: „Deti boli vždy na prvom mieste, potom partner, kolegovia v robote, všetko ostatné a až potom ja. Do úmoru som robila, celý deň som sa starala o domácnosť a o deti alebo neskôr o chorého manžela. Žili sme z jedného platu a zvykla som si až do rána šiť veci pre deti, aby sme ušetrili. Takto som vedela fungovať aj týždeň alebo dva a potom som od únavy kolabovala. Energiu som si dobíjala jedlom a kilá sa nabaľovali. Vtedy to bol pre mňa normálny stereotyp, normálny život.”

Vierka si uvedomila, že vždy sa snažila, aby ľudia okolo nej mali pohodový život, preberala na seba zodpovednosť za ich nešťastie aj šťastie, lebo to bol jej spôsob, ako si chcela kúpiť ich lásku. Na svoje ramená si toho naložila častokrát veľa, a práve preto trpela aj pravidelnými stavmi vyhorenia. Po 20 rokoch manželstva sa začala sama seba pýtať, prečo toľko toho na svojich pleciach nesie a prečo si kupuje pozornosť iných.

Ako spustiť svoju osobnú zmenu?

Vierka tvrdí, že to najdôležitejšie a prvý potrebný krok je, aby človek chcel zmenu a požiadal o pomoc. Je to dôležité kritérium aj pre Vierku, podľa ktorého začína pracovať s inými ženami a koučovať ich procesom vlastnej zmeny: „Podstatné je, aby žena prišla a požiadala o pomoc. Je to pre mňa signál, že je pripravená niečo zmeniť a že dozrela do momentu svojej osobnej transformácie. A na začiatku si zodpovie prvé základné otázky: Čo chce zmeniť? Čo chceme spolu riešiť? Čo očakáva? Akú zmenu chce uskutočniť?”

Vierka verí, že každá žena má odpovede na jej otázky sama v sebe, ona je pre ňu iba sprievodcom, procesom, ktorým musí prejsť, aby to našla. Dôležité vo Vierkinom koučingu je vrátiť sa naspäť k momentom z minulosti, ktoré boli bodmi zlomu a príčinou priberania. Pre Vierku nie je ani potrebné vedieť tú odpoveď, ale je dôležité, aby ju žena sama pre seba identifikovala a pochopila.

„Aby som schudla 80 kg za 3 roky, chcelo to uvedomiť si samu seba a zamilovať sa …znovu raz do seba. Keď si samy v sebe „poupratujeme“, veľa vecí sa vyjasní a príde nejako tak samo od seba. Na základe mojej osobnej skúsenosti a zmeny, som si vytvorila svoj vlastný Food Koučing a funguje” , prezrádza Vierka.

Telo nám dáva jasný signál, kde je problém

Podľa Vierky musíme začať viac načúvať nášmu telu. Časť tela, na ktorej priberáme, nám indikuje náš vnútorný problém: „Naše telo nám dáva signál, čo potrebuje a čo nechce. Každá z nás má tieto odpovede ukryté v sebe, len sa treba naučiť im načúvať.”

1. Veľké, mohutné alebo sklopené ramená

Ženy, ktoré majú príliš veľké ramená alebo zhrbený chrbát či postoj, si to vraj podvedome vybudovali, lebo dobrovoľne brali na seba, na svoje plecia zodpovednosť a starosti iných, aby boli za odmenu oceňované, milované. Tieto ženy sa boja, že nedostanú dostatok pozornosti a lásky. Ak to nedostanú, tak si to kompenzujú jedlom.

2. Veľké a oblé bruško

Nespracované strachy sa preukážu v oblasti žalúdka. Priberanie v oblasti brucha poukazuje na nespracované emócie, pocit zlyhania, pocit nedocenenia, ale zároveň aj obranu proti pocitom, že nie som dosť dobrá, aby som bola milovaná.

3. Silnejšie stehná a zadok

Ak priberáme v oblasti stehien a na zadku, napovedá nám to, že sme naplno neprijali svoju ženskosť. Príroda odpradávna zobrazovala madony s úzkym pásom a prsiami, lono je prejav ženskosti. Ak sa odmietame ako žena alebo ak obmedzujeme prirodzený prejav svojej ženskosti, tak nám to boky dávajú najavo.

Food koučing

„Postava sa formuje podľa toho, čo je dominantnejšie. Buď je to viac strach, alebo túžba po láske. Keď si to človek identifikuje, začne aj lepšie rozoznávať odpovede, ktoré mu telo ponúka. Každý má odpoveď v sebe. Potom v našom vnútri dochádza k prirodzenej úprave stravovania a začíname objavovať a aktivovať svoje vlastné vnútorné zdroje. Následne nato je len potrebné sa naučiť, ktoré potraviny si vybrať a ako ich správne kombinovať, aby nám neublížili. Naše telo a myseľ sa nastaví tak, že si bude žiadať iba to, čo skutočne potrebuje. Nie je to žiadnou diétou, je to v nás. Hľadáme proces. A keďže sama dobre viem, ako človek potrebuje pomoc, niekoho, kto by ho týmto procesom previedol, vytvorila som svoj vlastný koučing”, vysvetľuje Vierka, ktorá doplnila svoje praktické skúsenosti štúdiom odbornej literatúry o stravovaní a neustále sa vzdeláva a veľa sa učí práve od svojej dcéry, ktorá tento rok skončila štúdium čínskej medicíny na Westminster University v Londýne.

Vierka veľmi rada varí, preto bolo pre ňu veľmi jednoduché začať experimentovať a vymýšľať svoje vlastné zdravé recepty a kombinácie jedál. Sama som jej jedlo ochutnala a musím povedať, že to bolo zdravé, ľahké, energetické a najmä chutné. „Začala som hlavne čítať etikety na potravinových výrobkoch. Dávam prednosť čerstvým potravinám. Vyradila som všetky potraviny obsahujúce chemické látky a farbivá, pretože po zjedení takýchto potravín sú telové bunky neuspokojené, vlastne iba oklamané a zvyšuje sa pocit hladu. Veď to skúste, milé dámy a zistíte, ako málo telo potrebuje :).” dodáva Vierka, ktorá by chcela všetky svoje recepty čoskoro zhrnúť do jednej krásnej knihy.

A tu vám v spolupráci s Vierkou Vrankovou ponúkame niekoľko otázok z jej Food koučingu, ktoré si môžete skúsiť najskôr aj samy zodpovedať:

  • Aký problém chcem riešiť a prečo ho chcem riešiť?
  • Prečo chcem schudnúť? Je to kvôli môjmu mužovi, ľuďom naokolo alebo práci? Chcem to vôbec?
  • zabúdame sledovať čas
  • vkladáme sa do toho celé, dávame 100%
  • dokážeme o tom rozprávať hodiny s nadšením

Som pripravená urobiť zmenu, naozaj to chcem?

Čo ma v mojom vnútri bolí?

Aký je môj vzťah s matkou?

Čo mi na mojej matke najviac vadí a vytáča ma to do nepríčetnosti?

Ak by ste mali záujem o kontakt s pani Vierkou Vrankovou, napíšte nám prosím na nasledovnú emailovú adresu: info@realwoman.sk

Príbeh spracovala Katarína Zacharová

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x